З початку цього року майже десяток територіальних громад придбали безпілотники DJI Mavic для потреб військовослужбовців. Це Зіньківська тергромада, Шишацька, Козельщинська, Градизька, Котелевська, Машівська, Пирятинська та Мартинівська. «Полтавщина» порівняла кількість та вартість моделей DJI Mavic, які придбали для українських захисників.
Громади переважно замовляли обладнання у постачальників з Києва, Запоріжжя та Дніпра. Ми склали таблицю для зіставлення вартості, за якою придбали певну модель квадрокоптера.
В усіх закупівлях DJI Mavic 3 Fly More Combo та DJI Mavic 3T, ціни нижчі в більш ніж третину від вартості, за якою такі самі квадрокоптери купував департамент з питань цивільного захисту та оборонної роботи Полтавської міськради. Ця закупівля відбулася в кінці минулого року:
22 грудня міський департамент з питань цивільного захисту та оборонної роботи загалом придбав 170 дронів трьох типів за 38,9 млн грн. «Полтавщина» перевірила цю закупівлю й визначила, що на обладнанні переплатили не менше 9 млн грн. Автор матеріалу Віктор Ткаченко зазначив, що замовлення на обладнання було підлаштоване під одного учасника — полтавського приватного товариства «ЗЕД-Мобайл». Це підтверджує короткий термін надання обладнання: більше півтори сотні дронів за 4 дні та включення у замовлення 10 безпілотників іншого виробника, що ускладнює формування тендерної пропозиції для учасників аукціону.
Після публікації матеріалу постачальник обладнання — співвласник ТОВ «ЗЕД-Мобайл» Юрій Коновальчук звинуватив автора розслідування Віктора Ткаченка у маніпуляціях та погрожував судом. А за два дні, 5 січня, під час засідання робочої групи «Прозорість та підзвітність», перший заступник начальника Полтавської ОВА Богдан Корольчук розповів, що поліція розпочала кримінальне провадження щодо перевірки тендерної процедури та вартості за якою були придбані безпілотники. Після цього, секретар Полтавської міської ради Катерина Ямщикова у своєму Telegram-каналі повідомила: через резонанс, який викликала закупівля, тендери мають бути максимально прозорими. Також посадовиця повідомила про призначення нового керівника департаменту цивільного захисту Олександра Сорокового й розкриття засекречених закупівель.
Також деякі місцеві громадські активісти критикували видання «Полтавщина» за матеріал про переплату на квадрокоптерах, наголошуючи, що ціна відповідає ринковим пропозиціям, адже закупівля була терміновою. Однак придбані 170 безпілотників військовослужбовцям передають певною кількістю впродовж півтора місяця. Яку точно кількість квадрокоптерів отримали захисники й чи передали всі дрони — наразі невідомо.
Після новорічних свят передачу квадрокоптерів у міській раді переголосували кілька разів змінивши попереднє рішення. 8 лютого виконком вчергове погодив передачу куплених в кінці минулого року дронів: одна з військових частин отримає три DJI Mavic 3Т по 304,5 тис. грн за кожен.
9 лютого департамент з питань цивільного захисту Полтавської міськради оголосив нову закупівлю квадрокоптерів і на відміну від передньої, закладені ціни на обладнання у середньому нижчі на 20% від вартості, за яку купували дрони у ТОВ «ЗЕД-Мобайл». Новий тендер оголошений на придбання п’яти моделей 118 квадрокоптерів Mavic. Очікувана вартість — 21 млн 369 тис. грн. Також у нове замовлення не включили квадрокоптери іншого виробника. Детальніше читайте тут.
Ольга ГРИНЕНКО, «Полтавщина»