До редакції «Полтавщини» звернулися три родини полеглих бійців, які стурбовані тим, що облаштування сектору почесних поховань на Затуринському кладовищі ведеться повільно, а у 2025-му році підрядник майже нічого не зробив.
Так, мати полеглого воїна Тетяна розповіла, що 9 травня відбулася чергова зустріч між ГО «Сім’ї загиблих УБД Полтавщини», представниками влади й підрядником, який виконує будівельні роботи на Меморіалі загиблих Героїв.
Тетяна зазначає, що ця зустріч була досить емоційна. Родини полеглих військових висловлювали невдоволення до будівельників, а ті в свою чергу виправдовувалися. Як зауважує Тетяна, виправдання підрядників завжди однакові — не має матеріалу, постачальник затримує, бригада робітників перекинута на інший об’єкт.
Зустріч традиційно завершилася обіцянками прискорити виконання робіт. Тетяна зазначає, що за час будівництва сектору почесних поховань підрядник не надав жодного документа про виконання робіт. Натомість десять загиблих воїнів, яких поховали ще у 2022-му році досі не мають пам’ятника.
Мати іншого полеглого військового Лариса також зазначила, що зустрічі родин загиблих бійців із підрядником та владою відбуваються регулярно, але роботи ведуться дуже повільно. Лише під час зустрічі 9 травня підрядник пообіцяв надати орієнтовний план робіт до кінця цього року.
Також Лариса зауважила, що із 10 рядів, де поховані військові, наразі повністю зроблений лише перший, у другому та третьому рядах ще не встановлено 10 та 11 пам’ятників відповідно. Тобто, більш ніж з 300 пам’ятників встановлено тільки 114. Крім того, є питання й до облаштування території навколо могил.
Батько ще одного полеглого воїна Едуард також зазначив, що будівельні роботи ведуться повільно. Те, що батьки можуть зробити своїми силами, вони роблять оперативно, але роботи, які виконує підрядник, затримуються. Едуард стурбований тим, що через повільне встановлення пам’ятників родини почнуть самостійно облаштовувати могили і тоді Меморіал перетвориться на звичайне кладовище. Міська влада намагається налагодити діалог між родинами та підрядником, але через те, що роботи рухаються повільно, родини полеглих військових не задоволені.
Також чоловік зазначив, що якщо родина хоче самостійно встановити пам’ятник у відповідному стилі Меморіалу, щоб не чекати доки це зробить підрядник, то робити цього не можна. Як йому пояснили, родини підписали згоду про те, що самостійно облаштовувати могили не можуть.
Також мати ще одного загиблого воїна Ольга, яка наразі лікується від тяжкої хвороби за кордоном, стурбована тим, що просто може не дочекатися встановлення її сину пам’ятника. Жінка говорить, що могила її сина досі не облаштована, хоча він загинув ще 10 вересня 2022 року. За поясненнями підрядника, затримки пов’язані з тим, що спочатку закінчився матеріал, а потім не було кому виконувати роботу з оформлення.
Нагадаємо, що після початку повномасштабного вторгнення полеглих воїнів почали ховати на Затуринському кладовищі, оскільки на центральному кладовищі Полтави уже майже не було місця. У 2022 році місто замовило проєкт будівництва військового меморіалу у ТОВ «ВКК «Арія» за майже 300 тис. грн. Потім проект кілька разів коригували, але правки в документацію зі значним розширенням сектору внесли вже після зміни влади у Полтаві в листопаді 2023-го року. Загалом паперова робота та геологічні вишукування коштували близько 1,2 млн грн.
Облаштування меморіалу розпочав генпідрядник «Грандбуд+» за 18,8 млн грн. На кінець червня 2024 року головний інженер проекту Роман Мягкохліб розрахував, що кошторисна вартість проєкту збільшиться до 145 млн грн.
Тоді депутат Вадим Ямщиков пояснював, що сума в 145 млн грн розрахована на два роки. У 2024-му на роботи в бюджеті було закладено 40 млн грн. На ці кошти планували виконати роботи із розширення сектору до 405 могил. Підрядник мав зробити доріжки, щоб під час поховання відвідувачі не ходили багнюкою.
Проте станом на травень 2025-го в останніх двох рядах доріжок немає. Крім того, територія сектору почесних поховань не повністю облаштована плиткою. Також пам’ятників, як вже було зазначено вище, встановлено менше половини.
В лютому 2025 року відбулися обшуки на території КП «Спецкомбінат похоронно-ритуального обслуговування». Через це підприємство місто замовляло перші договори з проєктування та будівництва сектору почесних поховань на Затуринському кладовищі.
У пресслужбі Полтавської міської ради тоді пояснили, що процесуальні заходи були пов’язані з підписаним у вересні 2023 року договором між КП «СК ПРО» та ТОВ «Грандбуд+» на реалізацію проєкту «Капітальний ремонт сектору для почесних поховань загиблих військовослужбовців, учасників бойових дій, захисників України на території Затуринського кладовища м. Полтави, з улаштуванням меморіалу пам’яті. Коригування».
Юридично «Грандбуд+» на момент отримання контракту був новачком на ринку. Втім, його власник й директор Олександр Артемов та головний інженер Олексій Лисенко є досвідченими підрядниками, які реалізували десятки проєктів в різних громадах.
Слід зазначити, що будівництво Меморіалу розпочалося ще до приходу до влади Катерини Ямщикової, а тому фактично підрядник ТОВ «Грандбуд+» дістався їй у спадок. А у квітні 2023 року депутат Вадим Ямщиков закликав не розпочинати будівництво військового меморіалу до закінчення війни.
Припускаємо, що затримки з облаштування Меморіалу можуть бути пов’язані зокрема й з вище згаданим кримінальним провадженням. Також на замовлення граніту відповідного кольору та якості, який використовують для виготовлення узгоджених пам’ятників, дійсно існує чимала черга з усієї України.
За словами батьків полеглих воїнів, які звернулися до «Полтавщини», 13 травня підрядник ТОВ «Грандбуд+» під час зустрічі із родинами та представниками влади міста надав орієнтовний графік виконання робіт.
Дати, які вказані у графіку — це початок робіт. Тобто продовження бетонування сектору почнеться 25 червня. А от встановлення пам’ятників у другому та третьому рядах мають завершити до 30 червня. До цієї дати також розпочнуть встановлювати гранітний борт у 4 та 5 ряду.
Підрядник пояснив родинам полеглих захисників, що до 20 травня потрібно звільнити могили (прибрати все окрім хрестів) у восьмому, дев’ятому та десятому рядах для підготовки під бетонування. Якщо цього не зроблять, то відповідно графік зсунеться. З 30 червня також розпочнуть роботи щодо облаштування освітлення.
Анастасія НЕДОГОРСЬКА, «Полтавщина»