Охоронна фірма «Явір-2000» оприлюднила записи розмов диспетчера пульту
охорони з пожежною службою та відповідальними особами в ніч пожежі у будівлі колишнього кінотеатра Котляревського.
18 грудня охоронна фірма «Явір-2000» оприлюднила на своїй сторінці в Facebook записи розмов диспетчера пульту охорони з пожежною службою та відповідальними особами в ніч, коли згоріла історична будівля дворянського зібрання.
Записи розмов фірма оприлюднила після того, як співвласник «Версалю» Олександр Калуцький надав журналістам відео з камер спостереження у ніч пожежі та дорікнув, що охоронна фірма «Явір-2000» не спрацювала належним чином. За його словами, зловмисник протягом години хазяйнував у приміщенні, а охоронці
затягували з дзвінком відповідальній особі, щоб зайти
в приміщення. Коли вогонь розгорівся, то вже було пізно.
Із опублікованого запису охоронної фірми зрозуміло, що слідів злому на будівлі не було. Але охоронець доповів диспетчеру, що відсутній сигнал індикатора, а на другому поверсі в самій будівлі повністю відчинене вікно.
Далі йде запис розмови диспетчера охоронної служби з пожежною службою — рятувальники прийняли виклик про пожежу о 4:17. Після цього співробітник повідомив диспетчеру служби, що палає вся будівля і дах колишнього кінотеатру.
Диспетчер поцікавилася у охоронця, чи є хтось із відповідальних осіб на місці пожежі? Жінка пояснила, що телефонувала вже всім підряд. Співробітник доповів, що на місці є завідувачка магазину «Єва» — вона єдина, хто підійшов до охоронця «Явора-2000».
Також 18 грудня у програмі «Наголос» представники охоронної фірми «Явір-2000» Катерина Жовтяк та Артур Орліковський прокоментували дії своїх співробітників, які виїжджали на виклик про пожежу.
Так, начальниця пульту централізованого спостереження Катерина Жовтяк розповіла, що перше повідомлення на пульт охоронної фірми надійшло о 3:08 — на виклик до кафе «Тераса» виїхала група швидкого реагування. Але співробітники не виявили жодних порушень цілісності будівлі — двері були зачинені, слідів злому не було, вікна зачинені та цілі. Група доповіла диспетчеру, що все в порядку.
Далі, за совами Катерини Жовтяк, «тривоги» щодо руху або розбиття на пульт не надходили. Друга «тривога» надійшла уже про внутрішнє пошкодження дверей — перехід до сусіднього закладу «Версаль».
Начальник відділу маркетингу Артур Орліковський пояснив, що другий сигнал надійшов о 3:34, через 2 хвилини група швидкого реагування була на місці. Співробітник групи вивчив вхідні двері та фасад, але слідів проникнення не виявив. Далі охоронець діяв не за інструкцією, а на власний розсуд — він вивчив суміжні із будівлею об’єкти «Версаль» та «Грамофон».
За словами начальника відділу маркетингу, у «Версалі» та «Грамофоні» також існувала охоронна сигналізація, але в цей день вона не була здана під нагляд. Це означає, що коли відповідальний співробітник закладу закривав приміщення, то не поставив його під охорону. І вже під час вивчення суміжного об’єкту, співробітник групи швидкого реагування виявив відчинене вікно на другому поверсі. Про це він доповів диспетчеру, а диспетчер вже намагалася зв’язатися з відповідальною особою закладу.
Доки охоронець фірми чекав відповідальну особу на місці, о 4:15 він виявив задимлення всередині будівлі через вікна. І о 4:16 охоронець викликав рятувальників. Спроби зв’язатися із відповідальною особою або власниками закладу були безуспішні — жоден телефон не відповідав.
В той момент, коли охоронець побачив задимлення, він також почув хлопок і відразу ж повідомив рятувальникам про пожежу.
Обидва представники охоронної фірми «Явір-2000» зауважили, що добудова, через дах якої зловмисник потрапив у будівлю, не була під охороню фірми. Також «Явір-2000» надав роздруківку з 14 телефонних дзвінків, яка свідчить про намагання охоронної фірми додзвонитися до адміністратора закладу «Тераса».
Коли не додзвонилися першому адміністратору, почали телефонувати другому, він також не відповідав. Потім почали телефонувати власнику, якому також не змогли додзвонитися. Єдиний, хто взяв слухавку — це начальник служби безпеки магазину «Єва», але в цей момент будівля вже палала.
За словами начальника відділу маркетингу, якщо на об’єктах немає слідів зламу або проникнення сторонніх, ні поліція, ні охоронна фірма не мають права проникати в приміщення без власника чи відповідальної особи. Катерина Жовтяк зауважила, що те приміщення, де ходив зловмисник на відео, не знаходилось того дня під охороною. А на тих сходах, по яким він піднімався, не були встановлені датчики руху. За словами співробітників фірми, власники закладу були про це попереджені.
Катерина Жовтяк зазначила, що якби відповідальні особи взяли трубку, коли їм телефонували диспетчери охоронної фірми, то пожежі можна було б уникнути. Пожежа розпочалася о 4:11, а диспетчери почали телефонувати о 3:40. Якби відповідальні особи відповіли на дзвінок, то їх доставила б на місце група швидкого реагування. Тоді б можна було зайти в приміщення і затримати зловмисника до того, як він вчинив підпал.
Артур Орліковський зазначив, що в закладах була необхідна пожежна сигналізація. Це, на його думку, обов’язкова умова для таких приміщень. Пожежної сигналізації під наглядом «Явора-2000» в приміщенні колишнього кінотеатру не було. Чи існувала вона там взагалі, чи ні — охоронній фірмі не відомо. Охоронна фірма діяла виключно за протоколом і зробила все, що могла.
Катерина Жовтяк зазначила, що «Явір-2000» зробив навіть більше, ніж повинен був. Адже пожежних викликав саме співробітник групи швидкого реагування охоронної фірми, який взагаі не має відношення до пожежної безпеки приміщення.
Нагадаємо, що 12 грудня прес-служба Нацполіції Полтавщини повідомила, що правоохоронці встановили особу загиблого під час пожежі в колишньому кінотеатрі Котляревського. Загиблий виявився 27-річним місцевим мешканцем. За словами співвласника «Версалю», він періодично допомагав завгоспу, але офіційним співробітником не був. Одного разу його спіймали на крадіжці у закладі, але пробачили і подавати на заяву до поліції не
стали.
Анастасія НЕДОГОРСЬКА, «Полтавщина»