Реформування ДАБІ призвело до того, що забудовники почали діяти, не звертаючи увагу на рішення державних органів. Органи місцевого самоврядування також не мають повноважень. Не винятком стала і Полтава. Інформація з різних регіонів України змусила Мінрегіон припинити «будівельний колапс»
«Полтавщина» вже інформувала своїх читачів, що позаду Кадетського корпусу добудовують 4-й поверх житлового будинку, який мав бути одноповерховим офісом. Міська влада та поліція не змогли вплинути на цю ситуацію, тож у ситуацію мала б втрутитись Державна архітектурно-будівельна інспекція. Мала б, але ця структура контролю й досі перебуває у стадії реорганізації і у регіонах майже не діє.
Так, Кабінет Міністрів України своїми постановами від 13 березня 2020 року «Про ліквідацію Державної архітектурно-будівельної інспекції та внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» та «Про оптимізацію органів державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду» зупинив дію постанови Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року № 553 «Про затвердження Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю» до початку функціонування нової Державної містобудівної інспекції (ДІМУ).
Це рішення паралізувало роботу місцевих органів державного архітектурно-будівельного контролю (територіальні підрозділи ДАБІ та органи місцевого самоврядування, яким надано такі функції).
У такий ситуації забудовники перестали звертати увагу на державні органи і почали продавати квартири у будинках, які розпочали зводити так і не отримавши дозвілів від ДАБІ.
Так, ТзДВ «Полтавтрансбуд» вже продає квартири за адресою вул. Великотирнівська, 4а, вказуючи на затишний район з розвиненою інфраструктурою.
Водночас на порталі Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва міститься рішення про відмову у дозволі на будівництво.
Будівельна інспекція наводить низку порушень:
Інший забудовник — «ТОВ «ЄвроБуд СМ» — продає квартири за адресою вул. Половки, 81а. Майбутнім покупцям повідомляють, що будинок здадуть в експлуатацію в III кварталі 2021 року.
ДАБІ України відмовила у дозволі на це будівництво з наступних причин:
11 грудня на сайті Мінрегіонрозвитку з’явилося повідомлення, що Міністерство ініціює відновлення дії Постанови КМУ № 553 «Про порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю». Проект постанови буде розглянутий вже на найближчому черговому засіданні Уряду.
— Через відсутність держконтролю, зокрема, зі сторони органів місцевого самоврядування, в українських містах виник будівельний колапс. Оскільки місцева влада жодним чином не може вплинути на самочинне будівництво, це вже призводить до трагічних наслідків. Ми всі чудово пам’ятаємо інцидент в Одесі, де обвалилася частина житлового будинку, пам’ятки архітектури, внаслідок незаконних робіт забудовника з демонтажу будівлі, що розташована поруч. Така ситуація, на жаль, відбувається по всій країні, — пояснив таке рішення Міністр розвитку громад і територій України Олексій Чернишов.
За його словами, лише впродовж останнього місяця зафіксовано понад 70 звернень від органів місцевого самоврядування щодо незаконних забудов, які з’явилися в їхніх містах з березня цього року. Основна їхня скарга, що вони ніяк не можуть вплинути на недобросовісних забудовників. Відновлення повноважень місцевим органам влади здійснювати архітектурно-будівельний контроль, дозволить зупинити незаконне будівництво на місцях. А також здійснювати планові та позапланові перевірки.
Міністр наголосив, що цей крок жодним чином не зупиняє реформу містобудування, розпочату в березні цього року:
— ДАБІ буде ліквідовано. Крок за кроком ми зупинимо корупцію та хаос, і наведемо лад у питаннях містобудування.
Ініціативу Олексія Чернишова підтримала Асоціація міст України:
— АМУ наголошує, що майже 9 місяців будівельна сфера залишається без державного архітектурно-будівельного контролю, у тому числі зі сторони органів місцевого самоврядування і це призводить до безладу у сфері містобудування, порушення майнових прав фізичних та юридичних осіб, їх прав на належний захист своїх інтересів з боку держави. Головна проблема полягає у тому, що територіальні громади жодним чином не можуть вплинути на недобросовісних забудовників.
Виходить так, що спочатку держава під прапором викоренення корупції в ДАБІ ініціює її реформу, а потім усвідомлює, що містобудування залишилося без спеціалізованого державного контролю. А хаос у цій сфері може не тільки спотворити обличчя українських міст, але й загрожувати життю тисячам людей.
Ян ПРУГЛО, «Полтавщина»