На Полтавщині реалізують пілотний проект із впровадження системи зважування в русі. У 2020 році один об’єкт встановили на трасі Полтава — Кременчук, другий запрацює на трасі Дніпро — Решетилівка. У 2021 році першу систему встановлять на трасі Київ — Харків (поворот на Селещину)
У Полтавській області реалізується пілотний проект із впровадження систем зважування автомобілів в русі Weight-in-Motion (WiM) на дорогах загального користування області. У його межах управління інфраструктури та цифрової трансформації ОДА, Служба автомобільних доріг у Полтавській області та Міністерство інфраструктури України опрацювали та визначили ділянки доріг для встановлення 10 вищевказаних систем. Про це на апаратній нараді 7 грудня повідомив т.в.о. начальника Управління інфраструктури та цифрової трансформації облдержадміністрації Сергій Марчишинець. Його слова навели у прес-службі Полтавської ОДА:
— Нині таку систему встановлено та запущено в тестовому режимі на автомобільній дорозі державного значення М-22 Полтава — Олександрія в селі Підгорівці Козельщинського району. Було зафіксовано перевантаження транспортного засобу на 80 тонн. Проводяться монтажні роботи із запуску другого комплексу на автодорозі державного значення Н-31 Дніпро — Решетилівка поблизу міста Кобеляки. Також планується установити 3 комплекси на дорозі М-03.
Сергій Марчишинець розповів, що основна мета впровадження проекту — максимально залучити державні кошти, адже вартість будівництва одного комплексу — до $1,54 млн доларів.
Голова облдержадміністрації Олег Синєгубов розповів, що актуальним залишається питання контролю важковагового транспорту, адже місцеві дороги, скільки б їх не ремонтували, не витримають такого навантаження. Нині на державних дорогах є 9 сертифікованих майданчиків для вагового контролю. Крім того, є більше 30 майданчиків, де можна здійснювати відстій автомобілів.
Олег Синєгубов додав, що якби частина коштів від штрафів щодо порушення правил дорожнього руху, які фіксуються фото- та відеосистемами, йшли у місцеві бюджети, то такі системи можна було б встановлювати на умовах співфінансування. Нині облдержадміністрація працює над цим питанням.
Представник ТОВ «Телеком Україна», яке змонтувало перший комплекс зважування у Козельщинському районі, розповів, що поки система проходить процедуру сертифікації в Укртрансбезпеці, щоб уся інформація мала у суді вагу юридичного доказу. Процедура, на його думку, триватиме до кінця 2020 року.
Якщо, як пропонує голова ПОДА, штрафи направляти до міських бюджетів, то це може стати вагомою статтею доходів, адже розмір штрафу коливається від 8,5 до 34 тис. грн. Випробування системи у Козельщинському районі показало, що з перезавантаженням (а гранично допустима вага складає 40 тонн при рекордному порушенні у 80 тонн) рухається від 20 до 35% вантажівок. Оминути пункт контролю неможливо, а відеокамери та ультразвукові датчики цілодобово працюють без допомоги людини. Датчики автоматично встановлюють держномер автомобіля, його параметри, габарити та вагу.
Проект впроваджуватимуть поступово. У 2021 році першою установлять систему на дорозі М-03 Київ — Харків (на повороті на Селещину).
Втім, в обласному управлінні САД уже визначили усі адреси ділянок автодоріг, де встановлять такі системи:
Наразі робота з реалізації Програми продовжується, управління інфраструктури та цифрової трансформації розробляє відповідний проект Програми з безпеки дорожнього руху на 2021-2024 роки.
Ян ПРУГЛО, «Полтавщина»