У Полтаві патрульні досі не виписали жодного штрафу за перевезення дітей у автомобілях, не обладнаних автокріслом.
Керівник патрульної поліції Полтави Віталій Мельничук пояснив, чому патрульні масово не штрафують водіїв, які перевозять дітей без автокрісел. Про це він розповів 9 січня під час підсумкової прес-конференції в головному управлінні Нацполіції Полтавщини.
За словами Віктора Мельничука, у поліції немає завдання вишукувати водіїв, які перевозять дітей без автокрісел. Поліцейський може дізнатися про порушення цього закону лише тоді, коли водій порушить правила дорожнього руху: перевищить швидкість, проїде на заборонений знак чи сигнал світлофора тощо. Тоді його зупинить патрульний і побачить, що в салоні автомобіля знаходиться дитина без автокрісла.
— Я думаю, що ці питання відпадуть, коли буде фото- та відеофіксація правопорушень. Тоді водію буде надсилатися штраф. — додав начальник ГУНП Полтавщини Андрій Замахін.
Речник Нацполіції Полтавщини Юрій Сулаєв додав, що в законі немає розшифровки, що таке «спеціальні засоби», які потрібно використовувати для безпечного перевезення дітей. Можливо, дитину можна просто пристебнути ременем безпеки.
У пункті 21.11 правил дорожнього руху вказано наступне:
Забороняється перевозити:
б) дітей, зріст яких менше 145 см або тих, що не досягли 12-річного віку, — у транспортних засобах, обладнаних ременями безпеки, без використання спеціальних засобів, що дають змогу пристебнути дитину за допомогою ременів безпеки, передбачених конструкцією цього транспортного засобу; на передньому сидінні легкового автомобіля — без використання зазначених спеціальних засобів; на задньому сидінні мотоцикла та мопеда;
Нагадаємо, що з 20 листопада 2019 року набули чинності зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення, які визначають штрафи за порушення правил перевезення дітей (стаття 121):
Таким чином, штраф за перевезення дитини без автокрісла становить 510 грн — для першого порушення і 850 грн — у разі повторного порушення упродовж року.
У пояснювальній записці до законопроекту № 1150 вказано, що штрафи вводяться з метою забезпечення належної безпеки перевезення дітей завдяки встановленню адміністративної відповідальності за порушення правил перевезення дітей.
Результати опитування, проведеного дослідницькою компанією «Ipsos» влітку 2016 року, показують, що в Україні лише для 12% дітей віком до 6 років батьки використовують автокрісла, та майже ніколи — для старших дітей.
Автор законопроекту, нардеп Дмитро Шпенов зауважує, що у Європі рівень користування дитячими автокріслами значно вищий, ніж в Україні:
При цьому за недотримання правил щодо безпечного перевезення дітей передбачені дуже суворі штрафи:
І хоча закон не дає визначення «спеціальних засобів», які мають використовуватись для безпечного перевезення дітей, у пояснювальній записці вказано наступне: Правильно встановлене дитяче автокрісло є найдієвішим засобом пасивної безпеки для дитини. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), вони зменшують імовірність смерті немовлят приблизно на 70%, і на 54-80% дітей.
Після запровадження штрафів, полтавські служби таксі почали пропонувати клієнтам машини, обладнані дитячими автокріслами, але їх небагато, тому клієнту потрібно очікувати довше та доплачувати 40 грн до тарифу.
Цілком можливо, що за відсутності частих штрафів служби таксі нехтуватимуть вимогами щодо дитячих автокрісел. Наприклад, сьогодні на виклик журналіста «Полтавщини» таксі приїхало без автокрісла, хоч диспетчера було попереджено про перевезення дітей.
Чи вплине мізерний ризик отримати штраф на батьків, які перевозять дітей без автокрісел на власному транспорті, можна буде дізнатися за результатами майбутніх досліджень.
Анастасія НЕДОГОРСЬКА, «Полтавщина»