Екс-губернатор Полтавщини вважає своє незаконне звільнення політично замовним, адже він за квотою представляв не БПП «Солідарність», тому не погодився на фальсифікацію президентських виборів. Звинувачення азербайджанського підприємця він назвав маячнею
Екс-голова Полтавської ОДА Валерій Головко прокоментував звинувачення азербайджанського бізнесмена Альберта Уварова та дав оцінку корупційному скандалу, після якого його звільнив тодішній президент Петро Порошенко. Інтерв’ю Валерія Головка вийшло на Youtube-каналі «Свободный» журналіста Владислава Сидоренка.
Валерій Головко поетично назвав історію свого азербайджанського обвинувача
«Людини у футлярі». Бо вперше його представили «Альбертом Ямполським», а не Альбертом Уваровим. Взагалі, після виникнення корупційного скандалу Полтавська ОДА навела 4 прізвища бізнесмена:
Альберт-Гюльага був названий тоді аферистом.
За словами Валерія Головка, високі чиновники з Адміністрації Президента України зателефонували йому на робочий телефон і попросили приватно зустрітись із поважним азербайджанським бізнесменом, який хоче працювати у Полтавській області і є потенційним інвестором. Валерій Головко відмовився від приватного формату, тому згодом до Полтавської ОДА звернулися із Посольства Азербайджану в Україні. Після офіційної пропозиції така зустріч відбулася в стінах Полтавської ОДА, в червні 2017 року. Надзвичайний і Повноважний Посол Азербайджану в Україні Азер Худаяр оглу Худієв представив українській стороні двох бізнесменів, які готові стати інвесторами. Саме на цій зустрічі Уварова представили Ямпольським.
В ході обговорення полтавці розповіли, що з 2018 року держава передає ОДА 8 тисяч кілометрів місцевих доріг. Тому їх потрібно обслуговувати. Головко дав доручення першому заступнику Андрію Пісоцькому та директорові профільного департаменту Інні Іщенко далі співпрацювати з Уваровим-Ямполським.
Під час його відпустки до нього зателефонував Пісоцький і запропонував приїхати в Іспанію на запрошення азербайджанського інвестора. Він мав би показати об’єкти, які він будує. Такою презентацією Уваров-Ямполський мав би довести свою спроможність, як майбутній підрядник.
Валерій Головко погодився на цю пропозицію, тому за свій рахунок прилетів в Іспанію, де він разом із неназваними ним людьми, пробули 3 дні. Полтавська делегація хотіла забронювати номери в готелі, однак Уваров-Ямполський запропонував проживати у приватному будинку. За переліт, харчування та проживання делегація заплатила свої кошти. Під час званої вечері гості також заплатили за себе. Катання на яхті, про яке говорив бізнесмен, не було, натомість у шторм їх покатали 2 години на моторному човні, що коштувало менше, ніж згадана вечеря в ресторані.
Головко подивився на об’єкти, які, за словами Уварова-Ямполського, збудовані його фірмою. Однак він не побачив офісу цієї фірми. Також Головка вразила дрібничка — начебто серйозний підприємець пересувався на орендованому автомобілі. «Пахнуло авантюризмом», — зізнався Валерій Головко.
Головко зізнався що полтавська делегація за свої кошти купила по кілограму в’яленого м’яса різних сортів, тому жодних проблем на митниці в аеропорту з хамоном не було. Бо якщо вони б були, то виникали й далі по маршруту — літак вилітав в Амстердам, а не одразу в Україну. Взагалі Головко не бачить проблеми, коли туристи купляють і привозять із собою продукти харчування.
Вже в Україні він телефоном зробив звіт Адміністрації Президента щодо азербайджанського бізнесмена. У Головка склалося двояке судження — з одного боку Уварова-Ямполського представив посол, за це знайомство просили в АП. З іншого боку ця людина показувала об’єкти, які йому не належать і пересувається на орендованому автомобілі.
Валерій Головко детально розповів про появу фірми Уварова «Алві Род» у якості утримувача доріг місцевого значення. Область мала утримувати 8 тисяч кілометрів розбитих місцевих доріг. За формульним розрахунком область отримала під це завдання 100 млн грн. За словами Валерія Головка, районні філії Укравтодора та великі будівельні компанії відмовились від цього підряду, бо їм вигідніше було збудувати нову трасу за всіма стандартами. При цьому тендер на утримання не передбачав для підрядника 30% авансу. Тому Головко тільки тепер розуміє, чому за директором будівельного департаменту Тимофієм Голбаном бігав представник «Алві Род» і просив авансові платежі. Можливо, він хотів взяти 30% і зникнути.
І на перший, і на другий конкурс заявився тільки один учасник — «Алві Род». Тоді замовник підписав договір без проведення тендеру тільки з тією компанією, яка подалася і якій не було підстав відмовляти, адже вже був грудень місяць і випав сніг.
«Алві Род» врятували субпідрядні організації. Там де міцні дорожники якісно виконували роботи, то замовник та технагляд закривали акти. Але були й інші випадки, коли в одному районі їхав автомобіль ВАЗ-2105 із причепом, а звідтіля 2 азербайджанці лопатами розкидали пісок. Таку роботу не приймали.
Валерій Головко взагалі просить не вживати сполучення «кримінальні справи», адже триває розслідування. Хід останнього він не коментує. Розповіді Уварова-Ямпольського про коштовні подарунки Головко назвав маячнею на 200%. Не існує жодного «клубу», до якого нібито сплачувались кошти. Екс-губернатор заперечив будь-які платежі: готівкові та безготівкові. Він вірить, що з часом це стане явним, а усі звинувачення не підтвердяться.
Щодо автомобіля Mercedes G 63 AMG 2017 року випуску, який, за словами Уварова, він купив на день народження Головка, то екс-чиновник порадив журналісту подивитись на митні документи, щоб зрозуміти, що автомобіль не можна було подарувати. І хоча слідчі знайшли Mercedes в гаражі поруч із місцем проживання Валерія Головка, він немає на нього документів і взагалі жодним чином не пов’язаний із коштовним авто.
Щоб зрозуміти слова Головка про неможливість дарування — нагадаємо пояснення його помічника Вячеслава Кременчуцького, який став власником наразі заарештованого авто.
«Даний автомобіль мені ніхто не дарував, це підтверджує договір купівлі продажу. Крім того, я сплатив за нього транспортний податок з фізичних осіб. Ціна, за якою ввозив на митну територію України перший власник, мене не цікавить, але згідно митної декларації, вона становить близько 100840 євро. Коли стало питання продажу і переоформлення на моє ім’я даного авто, виявилося, що його не можна переоформити, тому що діє обмеження (відчуження заборонене протягом 365 днів з дня реєстрації). Щоб провести купівлю-продаж автомобілю, потрібно його дорозмитнити. У продавця коштів на все це не було і ми домовились, що я сплачу усі витрати в рахунок вартості автомобіля. Але був один нюанс — внесення коштів я повинен був робити від його імені, тому в касі я стояв поряд і давав йому гроші, начебто усе робив він. Загалом дане авто обійшлося мені близько 2 млн гривень. Продавця я бачив декілька разів і спілкування відбувалося виключно про нашу угоду.»
Після цих відповідей «Полтавщина» направила Кременчуцькому додаткові запитання. Однак їх він, попри обіцянки відповісти, проігнорував.
Валерій Головко впевнений, що окрім маячні азербайджанського інвестора в цій історії є реальні моменти. Він допускає, що увесь цей процес був зрежисований, щоб підставити його. Головко розповів про існування квотного принципу розподілу влади в областях. Він належав до партії «Народний фронт». Тому партійці з БПП «Солідарність» намагалися на нього тиснути — з 2015 року (і так щороку) Полтавська ОДА проходила через комплексні перевірки фінансово-бюджетної діяльності. Працювати в таких умовах було некомфортно, однак він відчував відповідальність — ОДА будувала фортифікаційні споруди в зоні АТО, проводила реформи у різних галузях, взяла дороги місцевого значення. Багато речей довелося починати з нуля. Тому він зараз, хоч і програв суд щодо свого звільнення, не буде відмовлятися від командних досягнень за роки свого губернаторства.
Окрім цього Валерій Головко вважає, що його незаконне звільнення пов’язано із президентськими виборами у 2019 році. Головко допускає, що в АП знали про те, що він не піде на фальсифікування результатів виборів на користь Петра Порошенка, а зробить усе, щоб вибори пройшли чесно.
Окреме запитання стосувалося ризьких шпротів, про які Уваров згадав у своєму гучному інтерв’ю. Валерій Головко назвав цю історію «стьобом» і здивувався, чому в ній не виплив «Ризький бальзам».
— Які шпроти? Вони безпроблемно продаються у нас, — резонно зауважив Головко.
Валерій Головко на завершення інтерв’ю досить неочікувано заявив, що чекає на публічні вибачення з боку керівника НАБУ Артема Ситника, адже саме Бюро веде слідство за заявою Уварова. Головко впевнений, що розслідування завершиться «пшиком», але вибачення потрібні, щоб відновити його репутацією.
Ян ПРУГЛО, «Полтавщина»