У Полтавській ОДА обговорили концепцію сміттєпереробного заводу та його можливе будівництво впродовж наступних 5-6 років. Наразі існують три варіанти його розміщення — у Макухівці, у Розсошенцях та у Кашубівці
У Полтавській облдержадміністрації відбулася нарада з питання будівництва підприємства переробної промисловості з утилізації та рециклювання органічних, твердих побутових та промислових відходів у Полтавському районі. Нараду провів заступник голови ПОДА Дмитро Лунін.
Ще попередньою обласною владою було заплановано збудувати сміттєпереробний завод, який би обслуговував Полтавський субрегіон: Полтавський, Новосанжарський, Карлівський, Машівський, Чутівський райони області та Полтава. Попередня пропозиція — збудувати об’єкт за Кашубівкою, на території Терешківської ОТГ.
Заступник директора містобудівного Департаменту Ірина Особік доповіла, що наразі розглядаються варіанти будівництва сміттєпереробного заводу на територіях Щербанівської ОТГ, Терешківської ОТГ та на території Макухівки Полтавського району. Останній проект запропонував нардеп двох останніх скликань Юрій Бублик.
Ірина Особік розповіла про кожен із варіантів.
Це «аварійна територія», на межі з Полтавою. Тут, на території 17,8 га працює Полтавське міське сміттєзвалище. Тепер тут гора, хоча раніше був кар’єр. В нетрях цієї гори — 7,5 млн кубометрів спресованого сміття. Згідно із чинними нормами сміттєпереробний завод порушує вимогу щодо відстані до водойм — при нормативній відстані в 3 км в реальності до озер є 842 м , а до річки Коломак — 1700 м. Також є порушення норми відстані до лісових насаджень. Однак варіант з Макухівкою має перевагу відстані до сміттєзвалища.
Пропоноване місце під завод — це 5,7 км до злітно-посадкової смуги Полтавського аеропорту. Не витримано відстань до місця відпочинку людей — Баронівських ставків, до яких 850 м. Відсутні геологічні дослідження та проект.
Із плюсів — є домовленість із Держлісгоспом про передачу 72 га, які виснажені розплідником. Поруч — автодорога та залізниця. Рівень залягання ґрунтових вод — 10,5 м. Між ними та поверхнею лежить шар глини. Існує попередній проект полігону. Однак місцева громада виступила категорично проти будівництва сміттєпереробного заводу.
Ігор Процик, голова Щербанівської ОТГ. Він розкритикував чутки в інтернеті, що на території ОТГ буде «друга Макухівка». Він навів існування подібних підприємств в Копенгагені та Відні, обидва у центрах цих міст. Завод під собою матиме 2-4 га. Представники аеропорту повідомили, що якщо це буде закрите та екологічне підприємство, то претензій вони не матимуть. Існує можливість подачі теплової енергії до Полтави. Громада готова реалізувати цей проект. А Полтава має стати основним партнером, бо виробляє найбільше сміття.
Віталій Турпітько, депутат Полтавської райради обраний від Терешківської ОТГ. Депутат повідомив, що якщо населенню не менше півроку доносити інформацію про позитив підприємства, то громада не буде проти. Якщо екологічне підприємство створить робочі місця, надасть теплову енергію, то місцеве населення підтримає такий проект.
Ірина Особік. Заступник директора департаменту запевнила, що проект передбачає екологічно чистий, закритий об’єкт, який сортуватиме та утилізуватиме сміття, в тому числі, яке перевозитиме населення з приватного сектору. На реалізацію проекту залучатимуться кошти європейських банків, тому Макухівку-2 полтавцям ніхто не довзолить збудувати. Безпосереднє будівництво відбуватиметься протягом 2-3 років, перед цим потрібно виготовити проектно-кошторисну документацію, затвердити детальний план території, пройти усі експертизи та дозволи, обов’язково провести громадські слухання, внести зміни до Схеми області. На повну реалізацію піде 5-6 років. При цьому бюджет проекту може скласти більше 100 млн євро.
Олексій Чепурко, заступник міського голови Полтави. КАТП-1628 підписує договори на вивезення сміття із населеними пунктами: Ковалівка, Коломацьке, Степне, Щербані, Сем’янівка, Андріївка, Гожули, Циганське, Макухівка, Жуки, Тахтаулово. Всього — приблизно 30. По суті, на Макухівку звозить сміття увесь Полтавський район. Вирішення проблеми лежить в площині дій Полтавської ОДА, РДА та обласного центру. Він бачить, що проект може бути реалізований, коли ОТГ самі сортуватимуть сміття і самостійно продаватимуть його. Тим більше, що КАТП поступово підвищуватиме тарифи на послуги. Якщо на майбутнє підприємство звозитимуть несортоване сміття — то це буде Макухівка-2. Олексій Чепурко також заявив про те, що КАТП за 11 місяців 2019 року заробило на збуті вторинної сировини 2 млн грн.
Едуард Рева, заступник директора Департаменту, начальник управління ЖКГ. На його думку, локомотивом реалізації проекту повинна стати Полтава. Якщо місто вирішить приймати тільки відсортоване сміття, то це право міської влади. Однак у Горішніх Плавнях навпаки пропонують — давайте невідсортовану вторсировину, а ми на місці відсортуємо та переробимо. Проект передбачає створення в районах перевантажувальних станцій, на які райони звозитимуть сміття. На станції сировини спресовуватимуть у 40-кубовий контейнер та направляти його на завод. Саме таку схему управління пропонувало місту, але Полтава поки не розуміє, чого саме вона хоче:
— Ми хочемо зрозуміти, що ви хочете... Якщо хочете заробляти на смітті, то USAID у вашому Інституті розвитку міста говорить, що ніколи не зможете. Європейські норми дозволяють оплату за збір сміття не більше 1% від доходу сім’ї. Наприклад, якщо мешканці будинку мають дохід 5 тисяч, то це не більше 50 грн.
На це Олексій Чепурко відповів, що місто не збирається бути таким локомотивом:
— Якщо ми переходимо в риторику, що це проблема Полтави, то я встав і пішов. Ми домовлялись, що це спільна проблема, просто в когось проблеми більші, в когось менші. А так ми можемо розірвати договори з ОТГ на вивезення сміття і поставити для міста сортувальну лінію. Раніше ми говорили, що потрібно створити спільне підприємство, де засновники — Полтавська міська рада, Полтавська облрада та ОТГ. Кожна ОТГ повинна дійти до розуміння, що на смітті потрібно заробляти. І зараз на прикладі Щербанівської ОТГ, вони вирішили заробляти.
Дмитро Лунін підбив підсумки. Він дав учасникам наради своєрідне домашнє завдання, щоб через 2 тижні знову зібратися і виробити загальну концепцію проекту. Нарада показала, що поки спільне розуміння відсутнє.
Ян ПРУГЛО, «Полтавщина»