"Добровольці, які бажають взяти участь у випробуваннях технології рідинного дихання, є, але поки ми працюємо з лабораторними тваринами. Коли конкретно ця технологія буде випробувана на людині, поки говорити рано", - сказали в прес-службі пов'язаного з військовими Фонду перспективних досліджень.
Якщо така технологія буде розроблена, вона дозволить занурюватися і спливати тваринам, в тому числі людині, з позамежних глибин без ранніх і відстрочених побічних ефектів.
Ключовою зараз залишається проблема кесонної хвороби: при швидкому спливанні через швидке зниження тиску газової суміші розчинені в крові і тканинах організму гази починають виділятися у вигляді бульбашок в кров, руйнувати стінки клітин і кровоносних судин, і блокувати кровотік.
У випадку з рідинним диханням, коли легені заповнюють рідиною, насиченою розчиненим киснем, ця проблема виключається.
Поки що вчені не можуть ідеально підібрати склад рідини, створити технології її введення і виведення, а також забезпечити відведення вуглекислого газу.
Тема рідинного дихання обіграна в фантастичному блокбастері "Безодня" (1989), де на багатокілометрову глибину людина спустився в скафандрі, шолом якого був заповнений рідиною.