Октябрський райсуд скасував підозру директорам «СМНК-37» і «Логосс», які звели занадто високий будинок на Пилипа Орлика
Октябрський райсуд Полтави скасував повідомлення про підозру Олені Браташ і Віталію Зубку, які причетні до будівництва багатоквартирного будинку в історичному центрі — на вул. Пилипа Орлика. Відповідні рішення 27 та 28 травня винесли судді Володимир Бугрій та Людмила Савченко — на вимогу адвоката уже колишніх підозрюваних. Про це «Полтавщині» стало відомо з реєстру судових рішень.
Нагадаємо, мова йде про новобудову на вул. Пилипа Орлика, 26, яку звела компанія «СМНК». Дозвіл на це будівництво Полтавська міськрада надала у травні 2018 року — на одній з останніх сесій, де міським головою ще був Олександр Мамай, до того, як йому оголосили про недовіру. Для того, щоби «протягнути» питання Мамаю довелося тричі повертатися до розгляду.
Намагаючись переконати депутатів проголосувати, Олександр Мамай говорив, що головний архітектор міста Микола Шевельов бере на себе особисту відповідальність за те, що висота будинку не перевищуватиме 23 метри. Саме така максимальна висота забудови була на той час дозволена в історичному центрі Полтави.
«Була» тому що за 2 роки Полтавська міськрада — уже трохи іншим складом та іншим розподілом сил — затвердила новий генплан Полтави, де, як виявилося ще пізніше, була збільшена дозволена поверховість новобудов. Тепер вона становить 29 метрів замість 23-х.
І якраз майже 29 метрів, за підрахунками слідчих, становить висота будинку на вул. Пилипа Орлика, 26, хоча за проектом він не мав перевищувати 23 метри. За фактом таких порушень, у травні 2020 року, полтавські слідчі поліції відкрили кримінальне провадження за ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 366 ККУ (Складення та внесення в офіційні документи завідомо неправдивих відомостей за попередньою змовою групою осіб).
Після проведення низки слідчих дій, у березні 2021 року, двоє осіб отримали повідомлення про підозру. Це директорка ТОВ «СМНК-37» Олена Браташ і директор ТОВ «Логосс» Віталій Зубко.
За версією слідства, Олена Браташ знала, що зведений будинок не відповідає проекту та перевищує 23 метри, але все одно склала акт готовності об’єкта до експлуатації. 26 листопада (після прийняття нового генплану) вона внесла до акту зміни, де вказала, що будинок відповідає державним будівельним нормам, стандартам і правилам, які передбачені проектною документацією, і знову підписала.
При цьому, у матеріалах справи вказано, що Браташ діяла у змові з Віталієм Зубком, який контролював на будівництві виконання договірних зобов’язань, якість будівельних робіт і матеріалів, продукції, що використовується на об’єкті. Він нібито також знав, що зведений будинок не відповідає проекту, але підписав ті самі документи, що і Браташ.
Ці порушення дали підставу передати готовий будинок в експлуатацію та отримати відповідний сертифікат в органі державного архітектурного-будівельного контролю.
У травні цього року Микола Книш — адвокат Олени Браташ та Віталія Зубка — звернувся до Октябрського райсуду Полтави з вимогою скасувати повідомлення про підозру його підзахисним. Посилався він на те, що у справі відсутні ознаки складу злочину цих двох директорів. Їхні дії можуть містити ознаки адміністративного порушення, але не кримінального.
Суддів ці аргументи задовольнили. Додатковим доказом відсутності злочину вони врахували те, що після оголошення про підозру Браташ і Зубка не затримували і запобіжні заходи їм не обирали. Оскаржити ці ухвали можна було протягом 5-ти днів, однак цього ніхто не зробив. Тому нині у кримінальному провадженні знову немає жодного підозрюваного.
До речі, Полтавська обласна прокуратура також подала позов на Полтавську міськраду з вимогою скасувати внесені у жовтні 2020-го року зміни до Генерального плану Полтави. Прокурори вважають, що так влада безпідставно збільшила дозволену максимальну висотність забудови центральної частини міста та зменшила кількість історичних ареалів, прибравши зі списку ареал Хрестовоздвиженського монастиря. Останнє судове засідання по цій справі відбулося ще на початку квітня.
Додамо, що ТОВ «Логосс» уже «засвітилося» і в іншому будівельному скандалі. Компанія почала підготовчі роботи з будівництва багатоповерхівки на вул. Героїв АТО, 81, хоча мешканці сусідніх багатоповерхівок виступають проти цього. Вони вважають, що новий будинок стоятиме занадто близько до їхніх і зруйнує зелену зону, яку вони створювали. Будівельна компанія ініціювала збір мешканців, на якому Олена Браташ (директорка «СМНК-37») попередила, що цього тижня будуть розпочинатися будівельні роботи.
Дарина СИНИЦЬКА, «Полтавщина»