Районна рада, маючи клопотання від Держгеонадр, дозволили підприємству геологічно вивчити пісок Новоселівського родовища. Однак Новоселівська громада заявила про те, що фактично надано дозвіл на відкриття вже четвертого кар’єра з видобутку піску, що призвело до екологічних проблем
Сьогодні відбулася 3-тя сесія Полтавської районної ради восьмого скликання, на якому депутати, зокрема, прийняли рішення «Про надання погодження на отримання спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення пісків Новоселівської-ІV ділянки».
Районна рада, розглянувши клопотання Державної служби геології та надр України від 23 березня 2021 року щодо погодження надання у користування ділянки надр та приватного підприємства «Вибір», вирішила:
— надати погодження приватному підприємству «Вибір» на отримання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону з метою геологічного вивчення піску Новоселівського родовища, що знаходиться у Полтавському районі Полтавської області на відстані 4 км західніше с. Новоселівка.
Керівництво Новоселівської громади виступило проти такого рішення, надавши «Полтавщині» наступні аргументи:
— Рішення прийнято всупереч спротиву жителів громади, відмови в такому погодженні депутатів Новоселівської сільської ради. Депутати проігнорували також позицію постійно діючої комісії з питань агропромислового комплексу, земельних ресурсів, соціального розвитку села, екології та раціонального природокористування, яка вирішила не підтримувати дане рішення на своєму засіданні 03.06.2021 року. Проігнорували районні депутати також той факт, що на даний час щодо ПП «Вибір» порушене кримінальне провадження по трьом статтям Кримінального кодексу.
04.06.2021 року Новоселівською сільською радою прийнято рішення щодо відмови в погодженні на отримання спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення пісків Новоселівської-ІV ділянки для ПП «Вибір».
Підставою для прийняття такого рішення Новоселівською сільською радою стало наступне:
Земельна ділянка площею 8,08 га, яка перебуває в оренді Приватного підприємства «Вибір» та на якій планується проведення геологічного вивчення корисних копалин місцевого значення, використовується даним підприємством з цільовим призначенням «для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств...
Отже, земельна ділянка, яка використовується ПП «Вибір» та на якій планується проведення геологічного вивчення корисних копалин місцевого значення, повинна мати цільове призначення «для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов’язані з користуванням надрами», але не «для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств».
Окрім того, при обстеженні земельної ділянки на місцевості, виявилося що на вищезазначеній земельній ділянці, яка перебуває в користуванні ПП «Вибір» не для користування надрами, виритий величезний котлован та вибраний з нього пісок глибиною більше 3 (трьох) метрів без будь-яких на це дозвільних документів та всупереч чинному законодавству України, а саме статті 23 Кодексу України про надра.
Рекультивація порушених земель — це комплекс організаційних, технічних і біотехнологічних заходів, спрямованих на відновлення ґрунтового покриву, поліпшення стану та продуктивності порушених земель.
До того ж, ПП «Вибір» незаконно, без розроблення відповідної документації, зняли родючий шар ґрунту та склали його у відвали поруч з котлованом. Як відомо, під відвалами земля з часом втрачає свої якості, що часто є джерелом забруднення ґрунтів, води, причиною погіршення екологічного стану навколишнього середовища.
ПП «Вибір» зобов’язаний за свій рахунок ці порушені землі приводити до стану, що забезпечує використання їх за цільовим призначенням. Тобто мова йде про рекультивацію земель, яка включає комплекс заходів, спрямованих на відтворення біологічної продуктивності порушених земель, що стали неродючими внаслідок виробничої та інших видів діяльності людини. Що також не зроблено.
На даний час в громаді велика соціальна напруга щодо початку діяльності ще одного кар’єру. Є всі підстави вважати, що під приводом проведення геологічної розвідки корисних копалин ПП «Вибір» буде проводити незаконний видобуток піску.
Так як постійний видобуток піску на трьох вже діючих кар’єрах створив неповоротні негативні наслідки для жителів села Терентіївка, майже у всіх оселях пропала вода в колодязях та свердловинах, річка Свинківка, яка територіально знаходиться найближче до кар’єрів повністю обміліла, фактично громада втрачає водну артерію, розробка ще одного кар’єру повністю її знищить.
Підприємства пов’язаних осіб з ПП «Вибір», що здійснюють видобуток піску на даний час, як і воно саме, плануючи розробку, жодного разу не збирали загальні збори громади з приводу планової діяльності, а також не проводили жодних переговорів та не надали жодних пояснень як населенню, так і керівництву громади.
Діяльність четвертого кар’єру на території Новоселівської громади створить додаткове негативне навантаження на навколишнє середовище, яке призведе до збільшення кількості захворювань. Вже багато жителів мають хронічні респіраторні та легеневі захворювання, особливо діти.
У вересні минулого року Новоселівською громадою, на виконання листа від Держгеонадр, було надане погодження ПП «Вибір» на геологічне вивчення пісків Новоселівської-IV ділянки За умови негайного приведення їх діяльності у відповідність до вимог чинного законодавства. Проте, після обстеження на початку червня 2021 року земельної ділянки на місцевості, яка перебуває в оренді ПП «Вибір», виявилося, що на ній планується проведення не розвідки, а вже чиняться незаконні дії.
Враховуючи вищевикладене, Новоселівська сільська рада направила відповідні звернення до екологічної інспекції та правоохоронних органів стосовно проведення перевірок дотримання вимог законодавства під час використання земельної ділянки та проведення незаконного видобутку піску ПП «Вибір». А також направлено відповідний лист до Держгеонадр України з повідомлення про непогодження проведення ПП «Вибір» геологічне вивчення пісків Новоселівської-IV ділянки.
Слід зазначити, що районна рада повинна ухвалити рішення з обов’язковим урахуванням позиції органу місцевого самоврядування, а саме Новоселівської сільської ради. Що не було дотримано під час голосування 8 червня в Полтавській районній раді.
До цього додамо, що співвласниками ПП «Вибір» є Валерій Маляренко та Сергій Бєлашов. Обидва також є співвласниками будівельної компанії «Полтавтрансбуд». Це підприємство у 2010 році отримало від Держслужби геології та надр України дозвіл на розробку ІІ родовища на захід від Новоселівки. У 2020 році цей дозвіл був продовжений до 2030 року.
Ян ПРУГЛО, «Полтавщина»