Більшість перевізників Полтави подали розрахунки для нових тарифів — хочуть від 7 до 14 грн
13 травня Полтавська міськрада опублікувала повідомлення про те, що за тиждень оприлюднить проекти рішень про підвищення вартості проїзду у громадському транспорті. Нові тарифи ґрунтуватимуться на розрахунках, які перевізники подали до виконкому. «Полтавщина» отримала ці документи у відповідь на запит і з’ясувала — перевізники заявляють, що собівартість перевезення одного пасажира в автобусах у них коливається між 3 та 13 гривнями.
За даними Полтавської міськради від квітня цього року, автобусні маршрути у місті обслуговують 22 перевізники. 16 з них надали розрахунки відповідно до Методики розрахунку тарифів на послуги пасажирського автомобільного транспорту, затвердженої наказом Мінтрансу від 17.11.2009 № 1175.
Увага! Посилання на назвах компаній ведуть на скан-копії розрахунків з усіма показниками (обсяг перевезень та усі види витрат, прибуток). Дані про маршрути вказані станом на 21 квітня 2021 року.
Як бачимо, за показниками, які надали перевізники, для функціонування їм потрібно брати від понад 7-ми до майже 14-ти грн за квиток. При цьому, при вартості у 8 грн комунальний «Полтаваелектроавтотранс» не отримає прибутку, а просто працюватиме «в нуль». А приватні «Експрес-лайн» та «Люкс-Полтава 2009» з тарифами у 12,5 грн планують отримати 3,8 та 7,5 млн грн прибутку за рік відповідно. При цьому, маршрутів вони обслуговують менше, ніж «ПЕАТ», і нічні перевезення просто не виконують. Цікаво, що «Кіотранс», яке наразі перевозить лише за одним маршрутом, вказує тариф у майже 14 грн.
Перевізники вказали і обсяг перевезень, які вони планують здійснити цього року. Найбільший план — у ТОВ «Люкс-Полтава 2009» — 6,7 мільйонів пасажирів за рік. ТОВ «ТК «Експрес-лайн», який має більше маршрутів, вказав удвічі менший план — 3,3 млн пасажирів за рік. Найменший плановий обсяг у ФОПів Щербака, Негребецького та Міщаніна, які обслуговують по 1-2 маршрути — по 50 тисяч пасажирів за рік. Щодо «ПЕАТу», то його мінімальна потреба у перевезенні на 2021 рік — 4,9 млн пасажирів. При цьому у першому кварталі комунальний перевізник надав послугу 812 тис. пасажирів.
Цікаво, що усі ці підприємці, окрім «ПЕАТу» не вказали жодної інформації про доходи від інших видів діяльності. Такими доходами можуть бути рекламні оголошення та банери, які є у кожному автобусі Полтави. «Полтаваелектроавтотранс» вказав наступні дані для своїх автобусів: 189 тис. грн у 2020 році та 57 тис. грн у 1 кварталі 2021 року.
Додамо, що в Полтаві мають дозволи на перевезення ПП «ЛЮГ», ФОП Верхола Василь Іванович, ФОП Попов Андрій Юрійович, ФОП Шевчук Юрій Петрович. Останній заявив про вихід з бізнесу та прочав розпродавати свої автобуси. Але ці підприємці або не надали розрахунків бажаних тарифів, або ці розрахунки нам не надав Департамент економіки та інвестицій. Також немає розрахунків щодо тарифів на перевезення у тролейбусах, які здійснює КП «ПЕАТ».
Нагадаємо, що після оприлюднення проектів щодо тарифів на перевезення, полтавці матимуть місяць на обговорення, надання пропозицій та зауважень. При цьому, перший заступник міського голови Валерій Пархоменко у коментарі PTV заявляв, що влада орієнтуватиметься на ті розрахунки, які надало саме «ПЕАТ», адже «вони найменші». При цьому, щодо тролейбусів, комунальне підприємство вказує близько 6 грн за проїзд.
Дарина СИНИЦЬКА, «Полтавщина»