Дилери «Чернігівського автозаводу» вважають, що тендерна документація має дискримінаційну вимогу щодо довжини колісної бази. При цьому вони вважають, що ця вимога складена під конкретного виробника автобусів «Атаман» — ТОВ «Черкаський автобус»
До «Полтавщини» звернулися представники Торгового дому «Еталон Авто» зі скаргою на тендерний комітет КУ «Центр фінансово-статистичного аналізу та матеріально-технічного забезпечення освітніх закладів» Полтавської обласної ради.
Замовник 24 березня оголосив тендер на закупівлю 18 шкільних автобусів з орієнтовною сумою 33,6 млн грн. Подання пропозицій триватиме до 27 квітня 2021 року.
Представники Торгового дому є дилерами ТОВ «Чернігівський автозавод», який виробляє автобуси під назвою «Еталон». На їх думку, замовник навмисно так прописав умови тендерної документації, щоб перемогу у конкурсі здобув черкаський виробник автобусу «Атаман». На думку ТД «Еталон Авто», їх участь у конкурсі змогла здешевити закупівлю на 1-2 млн грн.
Пропонуємо ознайомитись зі скороченим варіантом листа «чернігівців».
«По лоту № 1 закупівлі, яка передбачає закупівлю 17 одиниць шкільних автобусів без пристосувань до перевезення осіб з обмеженими можливостями, є лише одна дискримінаційна умова, що передбачена п. 8 Технічного завдання Додатку 4 тендерної документації: «Колісна база — не менше 4300 мм».
Така вимога технічного завдання є дискримінаційною тому, що шкільні автобуси, що можуть бути запропоновані нами до закупівлі по даному лоту, мають колісну базу 4200 мм, що лише на 100 мм (10 см) менше, ніж зазначено в тендерній документації.
За всіма іншими параметрами шкільні автобуси «Еталон» повністю відповідають вимогам, заявленим Замовником.
Єдиним критерієм відповідності шкільного автобуса встановленим нормам та стандартам є відповідність його держаному стандарту — ДСТУ 7013:2009 «Автобуси спеціалізовані для перевезення школярів. Технічні вимоги», який затверджений Наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 27 квітня 2009 року № 168.
Показник відповідності автобуса встановленому стандарту є наявний сертифікат типу або сертифікат відповідності.
Нами було замовлено автотехнічне дослідження, на розгляд експерта було поставлено питання: «Чи впливає на властивості автобусу спеціалізованого шкільного та автобусу спеціалізованого шкільного з можливістю перевезення школярів з обмеженою здатністю до пересування (інвалідних візків) його колісна база?».
У відповідь на поставлене питання за результатами автотехнічного дослідження експерт зробив висновок: «Якщо технічні характеристики і геометричні параметри автобуса, в тому числі і параметри колісної бази, відповідають вимогам Європейської економічної комісії ООН (ЄЕК ООН), ДСТУ 7013:2009, а також вимогам ДБН В.2.3-4-2000; ДБН В.2.3-5-2001, що засвідчено сертифікатом типу колісного транспортного засобу, то його колісна база не впиває на його властивості як автобусу спеціалізованого шкільного та автобусу спеціалізованого шкільного з можливістю перевезення школярів з обмеженою здатністю до пересування (інвалідних візків)».
Висновок експерта додаємо.
Оскільки будь-який учасник з пропозицією шкільного автобусу марки «Еталон» не зможе прийняти участь або буде відхилений комунальною установою, то переможцем в будь-якому випадку стане учасник з пропозицією шкільних автобусів «Атаман» виробництва ТОВ «Черкаський автобус».
Слід вказати, що централізована закупівля шкільних автобусів минулого року відбулася за конкурентних умов: тендерна документація 2020 року допускала до участі продукцію всіх виробників, і тендерна пропозиція з шкільними автобусами «Еталон» виграла на аукціоні, запропонувавши найвигіднішу ціну.
Тендерна документація на закупівлю шкільних автобусів 2021 року повторює аналогічну документації минулого року, навіть рік випуску автобусів, вказаний як не раніше 2019, — залишився, але змінена лише одна умова: додано вимогу про колісну базу не менше 4300 мм. Раніше такої вимоги взагалі не було, що змінилося за цей час — невідомо.
Але це дає нам підстави стверджувати, що таку вимогу було внесено спеціально для недопуску шкільних автобусів «Еталон» до участі в аукціоні, які мають конкурентну ціну.
Вимагаємо внести зміни до п. 8 Технічного завдання п Лоту № 1 Додатку 4 тендерної документації, а саме: змінити вимогу про наявність колісної бази, виклавши її в наступній редакції: «Колісна база — не менше 4200 мм» або видалити з п. 8 Технічного завдання по Лоту № 1 вимогу про колісну базу повністю.»
Дійсно, минулого року у тендерах на поставку 15 автобусів для шкіл громад Полтавської області перемогло ТОВ «ВП Автоснаб» з моделями «Еталон».
Під час презентації 7-річної Стратегії розвитку Полтавської області Олег Синєгубов заявив, що до 2027 року планується закупити 70 шкільних автобусів.
Ян ПРУГЛО, «Полтавщина»