Авторизация

Вісті з Полтави - Що чекає на газовидобувну галузь?


Вісті з Полтави - Що чекає на газовидобувну галузь?

Старт нових проєктів на суходолі з розвідки газу й освоєння шельфу Чорного моря сприятимуть зміцненню енергетичної безпеки країни та нарощенню обсягів видобутку власного палива. Для регіонів газовидобутку це означатиме створення нових робочих місць і збільшення надходжень до місцевих бюджетів.


2020 року газовидобувна індустрія України переживала скрутні часи. Їх спричинила пандемія коронавірусу, економічна криза та рекордне падіння цін на вуглеводні у світі. Усі без винятку підприємства оптимізували свої інвестиційні проєкти.



— На жаль, така ситуація спостерігалася не лише в Україні, глобальна економічна криза боляче вдарила по всіх країнах. Провідні нафтогазові компанії, такі як Shell, ExxonMobil, Total, Eni зазнали мільярдних збитків, суттєво зменшили інвестиції в нове буріння та розвідку, масово скорочували персонал, — розповідає виконавчий директор Асоціації газовидобувних компаній України Артем Петренко.



Загалом торік Україна видобула 20,2 млрд куб. м газу. Це на 2% менше, ніж роком раніше. Водночас незалежні газовидобувники змогли наростити обсяги видобування природного газу на 6% завдяки бурінню нових свердловин у минулі роки.



Попри кризу, пандемію та скорочення газовидобутку наприкінці 2020-го — початку 2021-го років, відбулася низка подій, які сприятимуть розвитку галузі та збільшенню обсягів виробництва природного газу. Насамперед мова йде про підписання восьми угод про розподіл продукції (УРП).



— Згідно з цими угодами провідні українські газовидобувники, а також американська компанія Aspect Energy, розроблятимуть вісім нафтогазових ділянок загальною площею 11 000 кв. км та інвестують щонайменше 10 млрд грн у перші п’ять років. Окрім інвестицій створять нові робочі місця. Унаслідок збільшаться податкові відрахування до державного та місцевого бюджетів і, що найголовніше, зростуть обсяги видобування українського газу, — констатує Артем Петренко.




Артем Петренко

Ще одним чинником, який допоможе Україні наростити газовидобуток, буде розроблення шельфу Чорного моря й однієї із найперспективніших площ на суходолі — Юзівської. Цими проєктами займатиметься група Нафтогаз. У перспективі до спільної роботи над ними можуть долучитися міжнародні інвестори.



Експерт переконаний, що місцеві громади мають бути зацікавлені у співпраці із газовидобувними підприємствами. Адже, як відомо, з 2018 року ті регіони, де видобуваються вуглеводні, отримують 5% ренти — спеціального ресурсного податку — для розвитку громад. Тобто, чим більше газу видобувають компанії, тим більше грошей залишається на місцях. За ці кошти будують дороги, ремонтують школи, садочки та лікарні, впроваджують енергоефективні заходи та реалізують важливі соціальні програми.



— Україні потрібно нарощувати обсяги газовидобутку і відмовлятися від імпорту. Лише тоді, коли ми зможемо повністю забезпечити себе газом власного видобутку, можна очікувати й на зниження цифр у платіжках. І газовидобувні регіони можуть зробити свій внесок у розв’язання цього питання. Місцевим громадам варто активніше співпрацювати з газовидобувниками, не встромляти компаніям палки в колеса. Такі дії допоможуть Україні збільшити видобуток природного газу, а місцеві громади, відповідно, отримають більше коштів для власного розвитку, — говорить виконавчий директор Асоціації Артем Петренко.


Ангеліна ТИХОНЕНКО

рейтинг: 
Оставить комментарий
Новость дня
Последние новости
все новости дня →
  • Топ
  • Сегодня

Опрос
Оцените работу движка