Олександр Мамай пообіцяв батькам учнів Полтавської громади відшкодування за пільгове харчування. З 25 січня власні кошти за сніданки та обіди платитимуть батьки школярів у селах громади (з обіцяними виплатами через місяць), а за 9-23 дні — й батьки школярів Полтави.
Уже цього понеділка, 25 січня, учні полтавських шкіл повертаються до очного навчання у приміщеннях закладів. Оскільки бюджет Полтави досі не прийнятий, програми не фінансуються, а нові закупівлі не завершилися, постало питання щодо того, хто саме оплачуватиме харчування у школах учнів 1-4 класів та пільговиків, яке зазвичай фінансувалося із бюджету.
У своєму Telegram-каналі міський голова Полтави Олександр Мамай запевнив, що всі учні 1-4 класів та учні пільгових категорій 5-11 класів будуть забезпечені гарячим харчуванням коштом міського бюджету. У школах Полтави перші 2-3 тижні діятимуть додаткові угоди з постачальниками, а після їх закінчення харчування оплачуватимуть самі батьки та опікуни, які потім отримають відшкодування на картку. У решті шкіл громади діятиме лише останній сценарій.
«Шановні батьки! Довожу до вашого відома, що всі учні 1-4 класів та учні пільгових категорій 5-11 класів з 25 січня будуть забезпечені гарячим харчуванням за рахунок коштів міського бюджету. Кошти на харчування дітей будуть перераховані батькам на карткові рахунки відповідно до кількості відвіданих днів учнем школи за місяць. З розрахунку — 20 грн за день.» — йдеться у повідомленні.
За словами голови громади, батьки щоденно сплачуватимуть по 20 грн за харчування дитини постачальнику, з яким укладена угода. Наприкінці місяця, відповідно кількості днів харчування учнем в закладі, управління освіти буде перераховувати кошти одному з батьків на картковий рахунок.
Олександр Мамай додав, що така практика розповсюджуватиметься не тільки на школи Полтави, а й на ті заклади, що увійшли до складу об’єднаної Полтавської громади:
«Всі учні 1-4 класів та учні пільгових категорій 5-11 класів, школи яких знаходяться на територіях, що приєднані до Полтавської громади, будуть забезпечені безкоштовним харчування шляхом відшкодування батьківських коштів на карткові рахунки одного з батьків. Ця система буде діяти до моменту закінчення проведення процедури закупівлі продуктів харчування для шкіл, які мають власні харчоблоки».
Найвірогідніше, виплати планують проводити за програмою «Турбота». Але вона не діє, поки не прийнятий бюджет, і не проведена сесія, де затвердять і цю програму.
На сьогодні, термін дії усіх договорів на пільгове харчування, укладених минулого року, уже сплинув. Усі вони продовжені в рамках додаткових угод і їхня вартість не може бути більша за 20% від суми основного договору. Враховуючи кількість дітей і закладені суми, виходить, що підрядники зможуть забезпечити пільговим харчування школярів на 9-23 дні (в залежності від закладу).
Зазначимо, що в деяких додаткових договорах містяться помилки. Наприклад, ТОВ «Нове відродження» має контракти на обслуговування 32-ї та 33-ї гімназій, кількість пільговиків у яких майже однакова (у 33-ї гімназії їх навіть більше). Однак вартість додаткової угоди на 32-у гімназію помилково має дві суми: 256 тис. грн і 156 тис. грн. Тобто одна з них вища, ніж у гімназії № 33. І за якою саме цифрою розраховуватиметься управління освіти, стане відомо вже після проведення виплат.
Додамо, що управління освіти уже почало підготовку до нового сезону пільгового харчування і 18 січня оголосило тендер із двома лотами: для НВК № 16 та НВК № 36. Очікувана вартість складає 3,8 млн грн. Є вірогідність, що конкурс проведуть до закінчення додаткових угод, але вона невелика. Торги по них призначені на 18 лютого, а харчувати постачальник припинить 23-24 лютого.
Нагадаємо, що минулого року влада Полтави також затягнула із укладенням контрактів з постачальниками пільгового харчування. Тоді з ситуації вийшли завдяки «усним обіцянкам» з підрядниками, але декому потім довелося повертати кошти через суд. Остаточно й офіційно всі договори були підписані лише в середині літа.
Дарина СИНИЦЬКА, «Полтавщина»