Авторизация

Вісті з Полтави - Верховна Рада повернула повноваження НАЗК — Агентство має зауваження


Вісті з Полтави - Верховна Рада повернула повноваження НАЗК — Агентство має зауваження

Фото: rada.gov.ua

Третина полтавських нардепів проігнорувала голосування щодо повернення повноважень НАЗК. Агентство має зауваження до прийнятих законопроектів і готує пропозиції для внесення змін.


15 грудня Верховна Рада України прийняла законопроекти №№ 4470 та 4471, які дозволяють відновити повноваження Національного агентства з питань запобігання корупції, припинені внаслідок рішення Конституційного суду України у жовтні. Як повідомляла голова Комітету з питань антикорупційної політики Анастасія Радіна, Венеціанська комісія відзначила, що повернути визнані неконституційними норми можна в тій редакції, в якій вони були, оскільки Конституційний суд нічого не сказав щодо суті неконституційності норми.



За проект № 4470 «Про внесення змін до ЗУ «Про запобігання корупції» щодо відновлення інституційного механізму запобігання корупції» проголосувало 300 нардепів, а за проект № 4471 «Про внесення змін до КУпАП щодо встановлення особливостей складення протоколу про адмінправопорушення, передбачені статтями 172-4-172-9 та 188-46, 212-15 стосовно судді, судді Конституційного Суду України» — 321. Ухвалення законів проігнорували переважно фракції «ОПЗЖ» та «За майбутнє».


Фракція
Членів
фракції

Результат
голосування
№ 4470
№ 4471
партія «Слуга народу»
246
208
208
партія «ОПЗЖ»
44
2
16
партія «ЄС»
27
26
25
партія ВО «Батьківщина»
24
14
15
група «За майбутнє»
24
6
13
партія «Голос»
20
15
15
група
«Довіра»
20
19
18
позафракційні
18
10
11

Що ж до полтавських нардепів, то голосування проігнорували третина з них. І якщо позиція Ілля Киви та Суто Мамояна узгоджується із загальним голосуванням «ОПЗЖ», то відсутність і не голосування половини полтавських депутатів «Слуги народу» виглядає як ігнорування провадження важливих антикорупційних норм. Відомі аргументовані причини відсутності лише однієї нардепки — Анастасії Ляшенко. У неї виявили коронавірус.


Народний депутат
Висування, група
Округ
Результат голосування
4470
4471
Дмитро Нальотов
Слуга народу
144
За
За
Андрій Боблях
Слуга народу
145
Не голосував
Не голосував
Юрій Шаповалов
самовисуванець, За майбутнє
146
Відсутній
Відсутній
Олег Кулініч
самовисуванець, Довіра
147
За
За
Анастасія Ляшенко
Слуга народу
148
Відсутня
Відсутня
Костянтин Касай
Слуга народу
149
За
За
Олексій Мовчан
Слуга народу
150
Не голосував
Не голосував
Максим Березін
Слуга народу
151
Відсутній
Відсутній
Олександр Трухін
Слуга народу
40
За
За
Жан Беленюк
Слуга народу
список
За
За
Марина Бардіна
Слуга народу
список
За
За
Ілля Кива
ОПЗЖ
список
Не голосував
Не голосував
Суто Мамоян
ОПЗЖ
список
Не голосував
Не голосував
Артур Герасимов
ЄС
список
За
За
Ніна Южаніна
ЄС
список
За
За

Нагадаємо, 27 жовтня цього року 15 суддів КСУ визнали неконституційними норми законів, які стосуються електронного декларування та відкритого доступу до нього. Цим рішення Конституційний Суд позбавив НАЗК більшості повноважень, фактично заблокував можливість призначення на посади переможців виборів, які керуватимуть місцевими радами, та поставив «під удар» продовження безвізового режиму із країнами Євросоюзу.



Аби відновити роботу Агентства, у ВР розробили два законопроекти. Вони враховують рішення КСУ щодо забезпечення незалежності судової влади, мінімізують ризики неналежного втручання НАЗК у здійснення правосуддя та відновлюють раніше втрачені повноваження НАЗК щодо всіх чиновників у незмінному вигляді, однак із суттєвими додатковими особливостями і запобіжниками щодо суддів та суддів КСУ.






Зокрема, законопроект № 4470 вносить зміни до закону «Про запобігання корупції». Він прописує:


відкритий цілодобовий доступ до Єдиного держреєстру декларацій;
правове регулювання особливостей врегулювання конфлікту інтересів у діяльності окремих категорій осіб;
порядок здійснення контролю та повної перевірки декларацій;
моніторинг способу життя суб’єктів декларування;
порядок здійснення деяких додаткових заходів фінансового контролю;
особливості проведення повних перевірок декларацій та моніторингу способу життя стосовно суддів, суддів Конституційного Суду України;
правове регулювання щодо відповідальності за корупційні та пов’язані з корупцією правопорушення.

Законопроект № 4471 вносить зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення, які стосуються особливостей складення протоколу про адміністративні правопорушення стосовно суддів та суддів Конституційного Суду України. Він визначає, хто саме у НАЗК уповноважений складати протоколи про адмінпорушення, визначає порядок вручення протоколу, а також встановлює особливості надання пояснень до протоколу суддями, суддями Конституційного Суду України та інші особливості. Зокрема — якщо суддя відчуває, що в процесі перевірки декларації на нього чиниться тиск.



Водночас, саме НАЗК не повністю задоволене прийнятими рішеннями. В Агентстві визнають, що законопроекти відновлюють практично всі повноваження, які воно мало до прийняття Рішення КСУ, однак ухвалені зміни мають недоліки, які нестимуть негативні наслідки.



1. Закон зобов’язує НАЗК інформувати Вищу раду правосуддя або КСУ про початок моніторингу способу життя будь-якого судді.



Наслідки: Заходи із моніторингу способу життя суддів не будуть ефективними. Так, особа, щодо якої здійснюватиметься моніторинг, зможе спеціально не поширювати або видалити з відкритих джерел інформацію про коштовні речі (наприклад, автомобілі), які має в користуванні, або спробує «легалізувати» статки, повідомивши НАЗК про самостійно виявлені помилки в декларації.



2. Складати протоколи щодо суддів мають право лише Голова НАЗК та його заступники.



Наслідки: Така практика може створити небезпечний прецедент — виписування окремих процедур щодо деяких категорій правопорушників. Це може дати право іншим категоріям — депутатам, поліцейським — також претендувати на окремі процедури щодо себе.



До того ж така процедура грубо суперечить чинній практиці складання протоколів іншими органами. Загалом орієнтовно 60 інших органів складають на суддів адміністративні протоколи без будь-яких спеціальних процедур. Наприклад, міністр внутрішніх справ та голова податкової не складають щодо суддів протоколи за порушення правил дорожнього руху або несплату податків.



3. Закон зобов’язує НАЗК створити за допомогою програмних засобів «чергу» декларацій та інформувати декларанта про включення до цієї черги.



Наслідки: Програмні засоби в цьому випадку не зможуть зробити процес ефективнішим. Наприклад, сьогодні в Реєстрі є понад 300 декларацій «президентів». Якщо формувати таку чергу електронними засобами, НАЗК повинне буде перевіряти ці несправжні декларації.



Щоби уникнути таких проблем, найближчим часом Агентство планує внести зауваження щодо усунення вказаних недоліків. Поки ж воно розпочинає відновлювати роботу за всіма основними напрямками.



Додамо, що два тижні тому Верховна рада також повернула кримінальну відповідальність за недостовірне декларування. Для цього нардепи підтримали законопроект № 4460-д «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо встановлення відповідальності за декларування недостовірної інформації та неподання суб’єктом декларування декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування». Він тиждень тому був відправлений на підпис президенту та поки не набув законної сили.


Дарина СИНИЦЬКА, «Полтавщина»

рейтинг: 
Оставить комментарий
Новость дня
Последние новости
все новости дня →
  • Топ
  • Сегодня

Опрос
Ви часто занимаетесь сексом на першому побаченні?