Ініційований нашою командою документ уже пройшов громадські слухання, а профільна комісія одноголосно спрямувала його для отримання експертного висновку
Основна мета команди «Рідне місто» — навести в Полтаві порядок. Цей проект, зокрема, покликаний вирішити проблему порушень громадського спокою вночі. Не секрет, що часто вони виникають під руйнівною дією алкоголю. Саме тому член нашої команди, депутат міської ради Едуард Волков запропонували обмежити його продаж з 22 до 8 годин.
Звичайно, абсолютно на всіх любителів випити це не вплине — хто шукає, той завжди знайде. Але обмеження стосується насамперед тих, хто вирішує випити спонтанно, «під настрій». Якщо саме ця категорія, серед якої багато молоді, не матиме можливості придбати алкоголь вночі, у Полтаві поменшає галасу, бійок чи автоперегонів.
Ефективність подібних заходів засвідчують міста України, де вже діють обмеження. На 74,6% знизився рівень скоєння злочинів у нетверезому стані в Чернігові, на 68% — у Черкасах, на 56,4% — у Луцьку, на 89,9% — у Житомирі, на 88,7% — у Кам’янці-Подільському. Цей досвід уже перейняли міста Полтавщини — Кременчук, Миргород, Хорол, Решетилівка.
Про результати запровадження обмежень у сусідньому Дніпрі — з перших вуст. Фрагмент інтерв’ю міського голови Бориса Філатова:
Від початку обговорення проект здобуває підтримку пересічних полтавців. Під час останніх громадських слухань за його прийняття однозначно висловилися поліція та мешканці, зокрема, з будинків на вул. Котляревського, 6, 8, 10, 16 та 18 — сусіди цілодобового супермаркету «Маркетопт». Кожен зі свого боку розуміє важливість документа. Першим не вистачає патрулів, щоб перекрити всі проблемні точки, другим набридли п’яні нічні сварки під вікнами. І не тільки їм.
Проти рішення виступають зацікавлені підприємці. При цьому, з 1,5 тисячі магазинів алкоголь вночі продають тільки 29. На нашу думку, коментарі зайві.
Натомість коментаря потребує найпоширеніший «аргумент» проти — порівняння запропонованого проекту з антиалкогольним указом часів СРСР. Відразу скажемо, що воно некоректне. Останній передбачав: 1) зниження виробництва алкоголю, 2) закриття більшої частини магазинів з його продажу, 3) скорочення годин продажу вдень (з 14:00 до 19:00), 4) підвищення цін на алкогольну продукцію. У Полтаві виробництво алкоголю не знижується, магазини не закриваються, вдень продаж не обмежується, ціни не підвищуються. Тож чи можна це порівнювати з виключно нічним обмеженням продажу?
Ми рухаємося в чітко визначеному напрямку, дотримуючись усіх процедурних норм. Після експертного висновку проект має отримати рекомендації від Державної регуляторної служби. Потім його знову розгляне профільна депутатська комісія, а далі — сесія.
Переконані, що наша ініціатива сприятиме наведенню в Полтаві тиші й спокою.
Денис КОМПАНІЄЦЬ