Чому до вимоги за відставку керівництва облради має долучитися кожен відповідальний депутат
Питання недовіри до чинного керівництва Полтавської обласної ради виникло не одразу і не на пустому місці. Більшість депутатів — членів комісії з питань бюджету та управління майном облради так і не дочекалась відповідей і пояснень від пана О. Біленького стосовно виявлених ними фактів марнотратства та недбалого ставлення до використання бюджетних коштів.
Натомість, вони зіштовхнулись не тільки з небажанням конструктивно співпрацювати, а й з активною протидією та намаганням заблокувати роботу комісії з питань бюджету та управління майном. І це все фактично заблокувало роботу Полтавської облради. Щоб тільки втриматись в кріслі.
Черговим доказом цього може слугувати вчорашнє свавільне порушення регламенту головою Полтавської ОДА О. Біленьким, коли він проігнорував вимогу більш, ніж третини депутатів призначити позачергову сесію, де буде розглянуте питання його відставки, на 4 червня. Він вдався до чергової маніпуляції і службового підроблення, оголосивши, що 3 червня він збирає друге пленарне засідання сесії. Проте насправді всі чули, що він сесію закрив. Відеозапис минулого засідання тому доказ.
Звернення, листи, дзвінки людей, зокрема і працівників бюджетних організацій свідчать про те, що люди чекають позитивних змін. А отримана на наші депутатські запити офіційна інформація, зареєстроване Державним бюро розслідувань кримінальне провадження щодо зловживань службовим становищем працівниками апарату облради, додатково вимагають наших подальших конкретних кроків та негайних дій.
Сьогоднішнє керівництво області вже довело свою легковажність у поводженні з бюджетними коштами. Безвідповідально ремонтувати аеропорти, не помічати, як комунальні підприємства облради скочуються в боргову прірву, бездіяти з ремонтом доріг і мостів. І в цей же час, ініціювати природоохоронні заходи, які неможливо обрахувати чи проконтролювати на десятки мільйонів, «чистити річки», споруджувати VIP-спорткомплекси, ремонтувати сесійні зали. Цей перелік можна продовжувати й далі.
Цьому настав час рішуче покласти край. Інакше нас не зрозуміють наші ж виборці.
Тільки вдумайтесь, з 1 січня 2016 по 1 травня 2019 року Аеропорт — Полтава, на який витрачено 65 млн. грн., виконав аж 122 рейси з пасажирами, тобто по три рейси на місяць. При цьому саме на його базі київська приватна школа пілотів «Кондор» здійснила майже 26 тисяч злетів і приземлень! То для кого всі ці витрати?
Неможливо миритись з тим, що злополучний ремонт сесійної зали облради обходиться в 66 млн. грн., а спортивна база в рідній для О. Біленького Решетилівці коштуватиме майже 45,5 млн. грн. В той час, коли на капітальні видатки в 2018-му році по галузі охорони здоров’я витрачено 121,6 млн грн., а на всю Програму розвитку та підтримки комунальних закладів охорони здоров’я Полтавської обласної ради на 2019 рік заплазувано 177 млн. грн. І це лише пара прикладів чергового свідчення хибних пріоритетів нинішнього керівництва Полтавської облради.
Хто може сказати, що відчув користь від природоохоронних заходів, які обійшлися бюджету в 69 млн. грн.?
Перш ніж підняти питання про недовіру керівництву обласної ради і її голові О. Біленькому, ми уважно ознайомились з проектом Звіту про його роботу за 2018 рік, оприлюдненим на сайті облради. Чому пан голова до цього часу не прозвітував перед депутатами і перед громадою, теж залишається питанням без відповіді.
В цьому звіті ми не знайшли для себе та наших виборців відповідей на те, що ж було зроблено Олександром Біленьким для того, щоб наші комунальні підприємства нарешті перестали бути збитковими. Немає в звіті жодного слова про те, чому за умови надання за останні три роки 1,2 млрд. грн. фінансової допомоги комунальним підприємствам області (79,8 млн. грн. — тільки на поповнення статутних фондів!) їх збитки склали 255,2 млн. грн., а ключові комунальні підприємства області — Полтавафарм, Полтававодоканал, Полтавапаливо, Полтаватеплоенерго до цього часу не реформовані, не мають фінансових планів діяльності. При цьому їх менеджмент неспроможний налагодити прибуткову роботу вказаних підприємств.
У звіті голови — голі цифри: за 2018 рік під головуванням Біленького прийнято 426 рішень. Але що це за рішення і кому вони були потрібні, якщо їх позитивних наслідків не відчув без перебільшення жоден житель нашої області?
Водночас Біленький звітує, що 45 рішень, прийнятих депутатами, а це кожне десяте, — стосувалося внесення змін та доповнень до діючих обласних програм. Кількість цих цільових програм постійно зростає. За висновками аудиторів, їх зараз вже 1800. При цьому «в більшості випадків запланована мета цих програм досягається частково, що не має суттєвого соціального значення для розвитку громад області».
Голова облради тим часом у своєму звіті нахвалює чергову таку програму, засновану з його ініціативи, — «бюджет участі», який по суті дублює функції ОТГ, міських та сільських рад. І є радше черговим приводом для піару голови, а не нагальною потребою громади області. Інакше, як дрімучою некомпетентністю це назвати не можна.
А чого вартий схвалений наприкінці 2018 року Перспективний план формування територій громад Полтавської області? Який, з одного боку, став взірцем нехтування інтересами громад, а з іншого продемонстрував непрофесійність його ініціаторів. І це вилилось в те, що Кабінет Міністрів України його не затвердив та повернув на доопрацювання.
Тобто, і звіт голови свідчить про кричущу некомпетентність і неспроможність нинішнього керівництва облради забезпечити ефективну роботу нашого представницького органу, дезорієнтацію в часі і просторі.
Ситуація, що склалася у обласній раді, вимагає невідкладного вирішення. Тому що життєво-важливі питання фінансування ключових напрямків, як то медичної реформи, виведення з кризи комунальних підприємств області, продовження дії обласної Програми розвитку дорожнього господарства Полтавської області мають бути основним предметом нашої копіткої і системної роботи
Отже, заради подолання кризи в роботі Полтавської облради, ми вимагаємо відставки чинного керівництва облради, яке не впоралося з покладеними на нього обов’язками і функціями. Припинення зловживань та обрання нового керівництва, яке зобов’язане невідкладно і ґрунтовно опрацювати і прийняти якісні рішення з невідкладних питань затвердження обласної Програми розвитку та підтримки комунальних закладів охорони здоров’я Полтавської обласної ради на 2019 рік; Порядку складання, затвердження та контролю виконання фінансового плану комунального підприємства Полтавської обласної ради та Програми розвитку дорожнього господарства Полтавської області на 2019 — 2020 роки.
Невідкладно винести на розгляд депутатських комісій питання, які спільними зусиллями керівництва області, депутатів, громадськості дозволять якомога швидше навести лад з публічними фінансами обласного бюджету.
Провести ревізію всіх цільових програм, з метою розуміння їх доцільності і економічного ефекту від їх реалізації. Краще продумати і реалізувати декілька програм замість тисяч, але так, щоб наші люди відчули позитивний ефект від їх реалізації на собі.
Провести ревізію всієї комунальної власності і комунального майна області (а це близько двохсот підприємств і установ), унеможливити неконтрольоване перетікання коштів від оренди комунального майна в приватні кишені, провести оптимізацію об’єктів комунальної власності. Прозорі конкурси з метою залучення ефективного і кваліфікованого менеджменту до керівництва цими комунальними підприємствами мають стати нормою. Як і публічні звіти цих керівників про фінансові результати очолюваних ними підприємств, рівень зарплати працівників та кожну витрачену з бюджету копійку.
Люди чекають змін. Змін, які є позитивними і які точно відбудуться!
Депутати Полтавської обласної ради VII скликання, які підписали Вимогу про скликання позачергової сесії