Турецька компанія власним коштом на вулиці Зіньківський, від межі міста із Полтавським районом і до залізничного переїзду, зробить ямковий ремонт
Замість анонсованої акції протесту на вулиці Зіньківській стосовно аварійного стану дороги сьогодні зранку розпочався ямковий ремонт проїзної частини. Старт поклали від закладу «Vivat Провінція» на вулиці Зіньківській в бік залізничного переїзду, який є фінішною точкою.
Роботи проводить турецька фірма «Onur», яка для цього привезла техніку (із державною реєстрацією у Львівській області) із сусіднього Чутівського району. Представник фірми, який відмовився назвати своє ім’я, повідомив, що міська влада Полтави попросила їх безкоштовно залатати найбільш проблемні ділянки дороги. Попереду цього фронту дорожнього ремонту йде робітник, який видуває пил та бруд із ям. Інший робітник промащує ями смолою і вже потім формується латка з асфальтобетону.
Робітники говорять, що латок вистачить на місяць експлуатації.
Такий альтруїзм турецької компанії, за нашою інформацією, пов’язаний із тим, що фірма хоче й надалі користуватися дорогами Полтави для вивезення піску на свої об’єкти. Наприклад, Onur активно вивозить пісок із Сем’янівки (Кротенок) для будівництва об’їзної дороги від М-03 до М-22. Вивезення будматеріалу не припинилося навіть після спалення 4 екскаваторів фірми, яке відбулося 24 травня на піщаному кар’єрі ПАТ «Полтавське».
За нашою інформацією, міська влада за таку послугу турецькій компанії нічого не обіцяла і чекає на завершення ямкового ремонту. Однак для комунального блоку влади такий ямковий ремонт зруйнованої дороги на Зіньківській є гарним ходом на тлі заблокованого Антимонопольним комітетом тендера на поточний ремонт доріг.
Паралельно із ремонтом дороги на Зіньківській оперативно з’явився мобільний ваговий комплекс, який встановило обласне управління Укртрансбезпеки. Роман Стоцький, старший державний інспектор відділу державного контролю управління, повідомив, що наразі на території області встановлено три таких комплекси. Держінспектор розповів про вимоги до водіїв вантажівок та підприємств-власників:
— Обмеження для вантажних автомобілів наступні — повна маса вантажівки не повинна перевищувати 40 тонн, для контейнеровозів — 44 тонни. Є обмеження і на осьові навантаження. Штраф за осьове перевантаження розраховується наступним чином:
Окремо складається адмінштраф на водія та на підприємство, яке володіє вантажівкою (розмір штрафу — 1700 грн).
Ян ПРУГЛО, «Полтавщина»