Депутати міськради доручили юридичному управлінню розробити механізм заборони пластикових квітів і вінків на кладовищах міста
Депутати містобудівної комісії розглянули петицію Ольги Макеєвої щодо заборони продажу та розміщення на кладовищах пластикових квітів та вінків з на території Полтави. Текст петиції звучить наступним чином:
«З метою зменшення відходів та їх негативного впливу на навколишнє середовище просимо заборонити продаж та розміщення на кладовищах пластикових квітів, вінків та інших ритуальних товарів, виготовлених із пластику на території міста Полтави. А також розмістити на вхідних частинах кладовищ та по місту банери із роз’ясненням про шкоду пластикових квітів та вінків.
Пластикові вінки й квіти не несуть жодної релігійної чи богословської символіки, це традиція, що поширилася у радянські часи й в Європі нічого подібного немає.
Пластикові вироби шкодять екології ще з етапу виготовлення сировини для них, для якої використовують нафтопродукти. Окрім того, більшість пластикової атрибутики не вивозять на полігони, а спалюють прямо на кладовищах, що забруднює повітря різними токсичними речовинами, що шкодять здоров’ю. А навіть, потрапляючи на полігони, пластик розкладається щонайменше 200 років.
Альтернативною пластиковим квітам можуть стати вінки з живих квітів та хвої, живі квіти, висаджені в ґрунт, газонна трава, сухоцвіти та свічки».
Депутати погодилися, що потрібно заборонити пластикові квіти й вінки, оскільки вони шкодять екології. Члени комісії одноголосно проголосували за прийняття петиції та доручили юридичному відділу виробити механізм заборони.
Традиції нести пластикові квіти та вінки на могилки близько — 30 років. Особливо багато пластикових ритуальних виробів несуть на кладовища перед поминальним понеділком. Вироби потрапляють до нас із Китаю, рік лежать на могилі, потім їх замінюють новим пластиком. Стару продукцію палять чи викидають на смітник.
Останній рік в Україні стали активно говорити про заборону пластикових вінків і квітів. Еко-активісти в різних регіонах ппорушують цю проблему. Так, використання ритуального пластику обмежили в таких містах: Дніпро, Умань, Вінниця, Житомир, Жашків, Хмельницький.
Аргументи заборони прості й зрозумілі: по-перше, люди палять пластикові вінки, від чого у повітря потрапляють канцерогени, які провокують онкохвороби. Також це може спричинити пожежу на кладовищі. По-друге, вінки вивозять на смітник і це примножує загальну кількість пластику в природі.
На тему заборони ми поспілкувались із автором петиції Ольгою Макеєнко.
— Можна не забороняти пластикові вінки, а просто здавати їх на переробку, як пластикові пляшки?
— На пластикових квітах немає маркування з чого вони зроблені. Не зрозуміло з якого пластику. Їх не візьмуть на вторинну переробку. У вінку крім пластику, проволока, тканина. Такий пластик не сортується.
— Можна замінити квіти з поганого пластику на хороший із документами?
— Я не знаю чи є пластикові квіти з маркуванням. Ми розуміємо, що є процедура поховання і не можна заборонити в магазинах ритуальних послуг купувати ці вінки. Спочатку треба побороти вуличну торгівлю пластикових квітів. Вони отримують дозвіл на торгівлю живими квітами, а торгують пластиковими.
— Для чого тоді забороняти і вигадувати нові проекти рішення? Можна просто дотримуватися чинного закону.
— Міська рада повинна прийняти рішення і проводити рейди разом з представниками інспекції з благоустрою і поліцією. У кого не має документів, то треба конфісковували продукцію. Зараз ці рейди ніхто не проводить.
— А магазини ритуальних послуг зможуть торгувати пластиковими квітами й вінками?
— Так. У нас є рік, щоб через ЗМІ змінити ситуацію. Щоб чиновники показали приклад. Це просвітництво. Якщо хтось і прийде із вінком на кладовище, його ніхто штрафувати не буде. Це питання свідомості. Ми говоримо про те, що живі квіти — кращі за пластикові. Петиція потрібна, щоби привернути увагу населення до проблеми. Бабуся, яка купляє пластиковий вінок за 200 грн, повинна зрозуміти, що краще купити за цю суму дерево тую і посадити біля могилки.
Микола ЛИСОГОР, «Полтавщина»