Держпродспоживслужба Полтавщини зобов’язала підприємців прибрати з продажу дитячі іграшки із завищеним вмістом свинцю та сильним запахом пластику
Фахівці Держпродспоживслужби Полтавщини виявили 4 найменування дитячих іграшок, які мають критичний вміст свинцю та небезпечне оздоблення. Продавцям заборонили розповсюджувати таку продукцію і зобов’язали повернути її виробнику. Про це повідомило Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області.
Планову перевірку характеристик продукції у розповсюджувача дитячих іграшок провели спеціалісти відділу ринкового та метрологічного нагляду Управління захисту споживачів ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області. У результаті вони знайшли дитячі іграшки, які не відповідають вимогам технічних регламентів:
Цим виробник порушив вимоги ст.1 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», п. 10, 11, 19, 20, 27, 38 ПКМУ від 21.02.2018 р. № 151 «Про затвердження Технічного регламенту безпечності іграшок».
Оскільки іграшки відносяться до продукції із високим ступенем ризику, їхні зразки відібрали для проведення експертизи. Науково-дослідний центр випробувань продукції ДП «Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів» (ДП «Укрметртестстандарт») провів дослідження. Вони показали, що іграшки не відповідають встановленим вимогам.
Зразки усіх вказаних вище іграшок мали забагато вмістом свинцю — масова частка перевищувала встановлену норму в десятки разів.
За даними Держпродспоживслужби, свинець спричиняє токсичну дію практично на всі органи та системи організму людини. Він токсичніший для дітей, ніж для дорослих, є кумулятивною отрутою і в малих дозах проявляє неспецифічну дію. Це призводить до безсимптомного накопичення змін в органах і тканинах.
Свинець токсично впливає на органи кровотворення, вражає центральну та периферичну нервові системи, шлунково-кишковий тракт, серцево-судинну та імунну системи.Має негативну дію на печінку, нирки, порушує обмінні процеси, зокрема синтез білка. Тривалий контакт зі сполуками свинцю призводить до зростання артеріального тиску та збільшує ризик виникнення артеріальної гіпертензії й серцево-судинної патології. Хронічний вплив свинцю веде до ураження еластичного каркаса судин та розвитку розшарувань аорти і її аневризми. Накопичення свинцю у стінках судин та еритроцитах веде до їх ламкості та зниження осмотичної резистентності.
Ця іграшка мала перевищений показник інтенсивності запаху пластику та не мало достатньої стійкості захисно-декоративного покриття до дії вологої обробки.
Так, під час гри відшаровані блискітки від одягу ляльки могли потрапити до дихальних шляхів дитини, викликати подразнення слизової оболонки гортані, задуху, алергічну реакцію, спровокувати астму. Ймовірне потрапляння до очей, що надалі може спровокувати алергію, подразнення слизової оболонки та почервоніння. Запаху білого пластику типу ПВХ, з якого виготовлено кінцівки ляльки, занадто інтенсивний та удвічі перевищує визначений поріг в 1 бал. Це може викликати сильну алергічну реакцію у дитини, подразнення слизової оболонки гортані, задуху, як наслідок, викликати астму, хронічні захворювання. Також цей запах може спровокувати розвиток астми.
Таким чином, спеціалісти вирішили, що усі 4 іграшки мають високий рівень загрози для життя та здоров’я людини. Висновок вони зробили на підставі протоколів випробувань та розроблених органом ринкового нагляду сценарних планів ймовірності виникнення ризику, що може становити продукція.
До розповсюджувачів цих дитячих іграшок вжили обмежувальних заходів. Їм заборонили їх продавати та зобов’язали повернути всі одиниці відповідної продукції виробнику/імпортеру, кожному у ланцюгу постачання. Також реалізатори повинні прибрати рекламу цієї продукції.
Зазначимо, що, судячи з фото Держпродспоживслужби, усі названі марки іграшок не справжні та є підробками відомих виробників. За результатами пошукових запитів, вказані на продукції ціни занадто низькі для оригінальної продукції.
Дарина СИНИЦЬКА, «Полтавщина»