Вірус спочатку можна сплутати із застудою, але він забрав життя понад двохсот осіб. Спробуємо розібратись, що потрібно знати про коронавірус: причини, симптоми так як себе захистити.
Коронавірус– інфекційний патологічний стан, який викликається РНК-вмісним коронавірусом. Містить в собі більш,як сорок видів вірусів. Назву отримав через схожість будови вірусу з короною (має гострі відростки).
Представники коронавіруса:вірус SARS-CoV: збудник атипової пневмонії, у 2002 році був зареєстрований перший випадок хвороби;
вірус MERS-CoV: збудник близькосхідного респіраторного синдрому, випадки захворювання відбулися у 2015 році;
вірус 2019-nCoV: спалах пневмонії нового виду у 2019-2020 роках.
Причини
Небезпечними для людини є три перелічені вище групи вірусу.
Джерело інфекції це хвора людина або носій вірусу, тварини.
Метод передачі: повітряно-крапельний, набагато рідше контактно-побутовий.
До групи підвищеного ризику відносяться: діти, люди похилого віку, ВІЛ-інфіковані, а також люди, які проживають або знаходяться тривалий час в місцях, де багато людей.
Симптоми
Інкубаційний період триває від двох до чотирнадцяти днів і може протікати безсимптомно.
слабкість;
температура;
рясні слизові виділення з носа;
збільшення лімфатичних вузлів;
кашель;
біль у грудях;
головний біль;
діарея;
блювання;
тяжка дихальна недостатність (при коронавірусі SARS).
Діагностика
Проводиться огляд, збір анамнезу пацієнта. Додатково призначають:
лабораторний аналіз крові;
ПЛР – дослідження;
рентгенографія.
Також був розроблений спеціальний тест, який допомагає діагностувати вірус.
Лікування
Насамперед, хворого у якого виявлено підозру на коронавірус, ізолюють в інфекційний стаціонар (при цьому обов'язково обстежити контактних з хворим).
Вакцини проти коронавіруса ще не існує. Тільки днями вченим вдалося ізолювати вірус та розпочати роботу над її створенням.
Тому на даний момент лікування містить в собі:
носіння кисневої маски;
антибіотикотерапія з протизапальними препаратами;
глюкокортикостероїди.
Профілактика
Дотримання правил гігієни (мити руки, перед їдою, після відвідування туалету і громадських місць).
Вживати тільки термічно оброблені харчові продукти.
Уникати контакту з інфікованими людьми, або які мають ознаки захворювання.
Уникати контакту з тваринами.
Міфи про коронавірус
Передається через посилки з бананами: вірус не може довго виживати за межами організму людини або тварини.
Передається через відправлені посилки з технікою з Китаю: не було зіставлено жодного факту зараження.
Джерела зараження летючі миші: є версія, що спалах інфекції почався через диких тварин, але, що це кажани не було доведено.
Можна зцілитися за допомогою сольового розчину: вірус може потрапляти в організм не тільки через дихальні шляхи, тому версія, що сольовий розчин при його вживанні знищить інфекцію – просто міф.
Коронавірус і засоби захисту
Зараз у містах Китаю, дефіцит засобів захисту, а саме масок, респіраторів. Люди партіями купують в аптеках маски. Їх просто нереально знайти, а якщо і є, то ціни дуже високі – близько 800 грн за одну маску.
Тому у зв'язку з цим, проводиться збір гуманітарної допомоги з усього світу, від різних компаній та організацій, у вигляді масок, респіраторів та термометрів. Україна не стала винятком.
Коронавірус і Україна
На сьогодні в Україні не було зафіксовано випадки коронавірусу. Але ризики його появи все ж існують. Для цього громадян України було повернуто з Китаю та проведено обстеження. Також директор Центру громадського здоров'я заявив, що фахівці налаштовані оперативно локалізувати вірус, якщо він з'явиться на території нашої країни.
Статистика захворювання
За даними на 30-31 січня, в Китаї 213 випадків хвороби закінчилися летально. Понад 30 міст закриті, але все ж вірусу вдалося вийти за межі країни. Загальна кількість заражених – 9776 людина.
30 січня ВООЗ за підсумками екстреної наради оголосила спалах коронавіруса надзвичайною ситуацією міжнародного значення. Це стало непрямим визнанням того, що стримати поширення хвороби дуже складно, і вона з локальної проблеми набуває глобального масштабу. Тому рекомендовано дотримуватися профілактичних заходів.
Автор: Наталія Холявицька