В Бангладеш, влада якого висловлювала намір доєднатися до БРІКС, 5 серпня натовп протестувальників увірвався всередину резиденції прем’єр-міністерки Шейх Гасіни Вазед. Прем’єр-міністерка подала у відставку та покинула країну після масових протестів, які призвели до загибелі майже сотні людей. За даними Reuters, у новітній історії країни це найбільша кількість загиблих на протестах протягом одного дня. Про це повідомляють Reuters, місцева газета Prothom Alo та катарський телеканал Al Jazeera.
За даними джерел медіа, премʼєрка вилетіла на військовому гелікоптері з резиденції Бангабхабан у супроводі молодшої сестри Шейх Рехани до Західної Бенгалії (Індія).
Індійське видання NDTV пише, що Шейх Гасіна вилетіла в Нью-Делі, а звідти збирається до Лондона. За інформацією власних джерел The Hindu, вона попросила притулок у Великій Британії, де її сестра має громадянство.
Начальник штабу армії Бангладеш Вакер Уз Заман сказав, що запропонує президенту Мохаммаду Шахабуддіну сформувати тимчасовий уряд. Він попросив протестувальників утриматися від актів вандалізму та насильства.
«Я поверну в країну мир і порядок», — заявив він і пообіцяв притягнути до відповідальності винних у загибелі протестувальників.
Це може означати падіння нинішнього уряду. Армія країни вирішуватиме, що буде наступним кроком — імовірно, створення тимчасового уряду. Зараз начальник штабу армії генерал Вакер Уз Заман проводить переговори з головними політичними партіями та готується звернутися до нації.
У липні 2024 року в одній із найбільш густонаселених країн — Бангладеші, — почалися протести через повернення системи квот, яка резервує 30% вакансій на державних посадах для нащадків ветеранів війни за незалежність. Через це в країні гостро бракує робочих місць. Зарезервовані посади дають гарантії роботи та вищу зарплату. Учасники акцій казали, що квоти — дискримінаційні, і дають перевагу прихильникам влади. Вони вимагали найму на основі якостей і заслуг.
У Бангладеші державна робота вважається більш стабільною та краще оплачуваною, ніж у приватному секторі. Попит на неї дуже великий — понад 400 000 випускників змагаються за близько 3000 державних посад щороку.
Через складну ситуацію в країні ввели комендантську годину, заблокували та обмежили доступ до соціальних мереж, зокрема таких, як Facebook, Instagram та WhatsApp. Прем’єр-міністерка Шейх Гасіна назвала протестувальників «терористами», які прагнуть дестабілізувати країну. За оцінками місцевих ЗМІ, на вулиці вийшло близько 400 тис. протестувальників.
Масові акції переросли в бунт проти авторитарної влади з вимогою відставки Гасіни.
Уряд Гасіни підтримували сусідні Індія і Китай, які вбачають у секуляризмі базу проти ісламізму в регіоні. Зв’язки зі США і ЄС напружені. Держдеп США засудив насильство.
Бангладеш — восьма за чисельністю країна світу та одна з найбільш густонаселених — 170 млн на 148,5 тис. кв. км. З 1947 до 1971 року була частиною Пакистану, але за допомогою Індії виборола від нього незалежність. Попри те, що 91% населення мусульмани, країна світська. Має проблеми з корупцією, політичною нестабільністю і наслідками змін клімату. Після пандемії економіка сповільнилася, інфляція виросла. З’явились відключення електроенергії. Валютні резерви країни падають.
Шейх Гасіна очолювала уряд Бангладеш з 2009 року. Її переобрали на п’ятий термін у січні 2024-го на виборах, в яких були значні порушення, репресії проти опозиції.