Україні вдається утримувати контроль над своїм повітряним простором, попри те, що армія Росії перевершує ЗСУ за кількістю бойових літаків не менш як у п'ять разів. Цьому присвячена стаття The Economist "Повітряні сили України шукають нові літаки".
Автор пише, що згідно з даними, що просочилися в публічну сферу, після початку повномасштабного вторгнення Росії, ПС України втратили 60 винищувачів (40% довоєнного парку), зберігши близько 80 машин.
Водночас "Росія має для війни майже 500 літаків", причому вони "багато в чому перевершують українські", оскільки вони краще обладнані та споряджаються боєприпасами більшої дальності.
"Хороша новина полягає в тому, що Росія не змогла використати цю перевагу для панування у небі", – зазначає автор. "Не зумівши знищити ППО України, літаки РФ змушені стріляти ракетами чи бомбами, часто безрезультатно, зі значної відстані. А погана новина у тому, що цей баланс виглядає нестійким".
Україні вдалося знизити повітряну загрозу за допомогою переданих власниками сучасних зенітних систем, проте росіяни змусили ППО України витратити багато боєприпасів. "Якщо ракети для ЗРК закінчаться, доведеться обирати між захистом міст, критично важливою інфраструктурою, базами або передовими військами", – пише автор.
У цьому контексті критично важливим стає постачання ЗСУ сучасних винищувачів, які обладнані як засобами ураження, так і засобами раннього виявлення літаків і крилатих ракет. На думку спікера Повітряних сил Юрія Ігната, найраціональнішим варіантом стали б F-16, яких 1970-х років побудовано не менше 4600 одиниць і які в нових модифікаціях, як і раніше, перебувають на озброєнні багатьох країн.
"У 2020 році F-16 становив близько 30% парку європейських членів НАТО , це вище, ніж у будь-якого іншого літака", – пише The Economist.
Експерти, яких цитує видання, зазначають, що "якби Захід почав діяти прямо зараз, до кінця року у розпорядженні України могли б опинитися до 30 одиниць F-16".
Читайте також: Для українців термін навчання на винищувачах F-16 може бути значно скорочено