Цьогоріч фінансування ремонту архітектурної пам’ятки «Будинок генерал-губернатора» в обласному бюджеті не передбачено. Про це повідомила директорка департаменту культури і туризму Полтавської ОВА Ірина Удовиченко. Будівля розташована в Полтаві на вулиці Соборності, 37 та входить до архітектурного ансамблю Круглої площі. Наразі навіть невідомо, яка вартість консервації занедбаної будівлі задля збереження архітектурної пам’ятки, адже для цього не розробляти науково-проєктну документацію.
Те, що будівля перебуває в аварійному стані, зафіксували ще на початку 2023-го. Зокрема, за результатами перевірки визначено, що в аварійному стані її опорні та огороджувальні конструкції. Про це торік повідомляв тодішній перший заступник начальника Полтавської ОВА Богдан Корольчук.
Наразі власником пам’ятки «Будинок генерал-губернатора» є Фонд державного майна України, користується будівлею держпідприємство«Державний проектний інститут містобудування «Міськбудпроект м. Полтава». Власник будівлі не витрачатиме гроші на ремонт архітектурної пам’ятки, так само гроші не витрачатиме й користувач будівлею, який має заборгованість по зарплаті співробітників.
У відповіді на інформаційний запит директорка департаменту культури і туризму Полтавської ОВА Ірина Удовиченко зазначила, що окрім обласного бюджету, власника будівлі, чи користувача, джерелами фінансування ремонту архітектурної пам’ятки національного значення можуть бути благодійні внески та пожертвування на охорону культурної спадщини.
У відповіді на запит відсутня інформація, чи шукає обласний департамент культури і туризму меценатів, які б погодились профінансувати часткове покращення стану Будинку генерал-губернатора, або можливо відкритий рахунок для благодійних внесків на оновлення будівлі. Тож ймовірно робота у цьому напрямку не проводяться.
Також Ірина Удовиченко додала, що Міністерство культури та стратегічних комунікацій має погоджувати проєкти містобудівних, архітектурних та ландшафтних перетворень на пам’ятці національного значення чи її території.
Минулого року «Полтавщина» повідомляла, що через обмеження фінансування реставраційних робіт в умовах воєнного стану Будинок генерал-губернатора у 2024-му не ремонтуватимуть й так може бути і в наступні роки. При цьому, ні обласний департамент культури і туризму, ні Фонд держмайна України, ні Мінікульт не намагаються спільно шукати рішення та можливості задля консервації будівлі, щоб захистити архітектурну пам’ятку від подальшого руйнування, яке почалося за декілька років до повномасштабної війни.
Нагадаємо, Будинок Полтавського генерал-губернатора збудований у 1808 — 1811 роках у стилі класицизму та перебудований у 1840-х: в будівлі облаштували парадний вхід на головному фасаді та добудували дворові ризаліти.
Будинок генерал-губернатора є невіддільною частиною Ансамблю круглої площі — пам’ятки архітектури національного значення.
До 1856 року в будівлі містилася канцелярія генерал-губернатора Миколи Рєпніна-Волконського. А впродовж 1920-х років розміщувався дитячий технікум й через 10 років — школа міліції.
Будинок зруйнували у 1943 році під час Другої світової війни. У 1959-1960 роках будівлю відновили з переплануванням українського архітектора Віталія Пасічного. У 1963 році будинок взяли на облік як пам’ятку архітектури: в ній розмістили обласну раду профспілок.
У лютому 2017 року прокуратура через суд повернула у державну власність архітектурну пам’ятку на Соборності, 37, яку за рішенням Полтавської міськради зареєстрували як «безхазяйне майно».
З грудня 2018-го та до квітня 2021 року користувачем будівлі було теруправління ДБР.
Майже п’ять років тому вартість ремонту будівлі на Соборності, 37 оцінили в понад 100 млн грн. Ця сума включала ціну проєктних робіт, матеріалів та самі ремонтні роботи. Гроші на оновлення будівлі так і не перерахували.
У цьому році видання «Зміст» повідомило, що в ніч на 24 березня Будинок генерал-губернатора обікрали. Зокрема, було пошкоджене вікно, а з приміщення зник сейф та застаріле обладнання.
Ольга ГРИНЕНКО, «Полтавщина»