21 листопада в Кременчуці почали встановлювати головну новорічну ялинку, висота якої майже 20 метрів. Ялинку прикрасять торішніми іграшками. На початку листопада її відкриття анонсував міський голова Віталій Малецький. З міркувань безпеки, масових гулянь біля ялинки не буде.
Також у цьому році Рада оборони області заборонила новорічну ілюмінацію: світлові декорації та гірлянди на комерційних, комунальних і державних будівлях, на вулицях, у скверах та парках.
Напередодні Нового року через безпекову ситуацію в містах України, почалися дискусії, щодо встановлення центральної ялинки під час війни: якщо в Івано-Франківську, Житомирі, в Ніжині та Чернігові відмовились від її монтування, то в Ірпені, який в березні звільнили від російської окупації, святкова ялинка буде.
Під час війни міськрада відмовилась монтувати 20-метрову ялинку з 3D-гірляндами в Чернівцях. У Києві не ухвалили остаточне рішення щодо відкриття ялинки, а на президентському сайті є петиція з вимогою заборонити її встановлення у столиці. Так само нині не визначилися у Львові. А в Тернополі 21 листопада міськрада завершила онлайн-опитування щодо встановлення новорічної ялинки.
Також актуальність обговорень монтажу новорічних ялинок зумовлюють наслідки обстрілів окупантів української енергоструктури. З початку повномасштабного вторгнення російська армія пошкодила 40 відсотків енергетичних об’єктів України — це теплові та гідроелектростанції. Частина з них повністю знищена, розповів виконавчий директор ДТЕК Дмитро Сахарук.
На Полтавщині планові графіки відключень електрики застосовують з другого листопада. Також в області діють аварійні відключення споживачів під час напруженої ситуації в енергосистемі. Щоб зменшити використання електрики, військова обласна адміністрація заборонила вуличне освітлення, а міська влада Полтави вимагає від підприємців не використовувати зовнішню підсвітку рекламних вивісок.
Десятого листопада міський голова Олександр Мамай повідомив: у Полтаві можуть встановити центральну ялинку, якщо це рішення погодить уряд та жителі міста.
Немає єдиної думки щодо відкриття ялинки в час війни у голів районних рад Полтави.
Ми також запитали у керівників шістьох депутатських фракцій Полтавської міської ради, щодо встановлення новорічної ялинки в цьому році. Відкриття ялинки на Театральній площі Полтави підтримав голова депутатської фракції «За Майбутнє» Євген Дикань:
«Тому що хочеться, щоб люди були не лише в депресії, щоб вони могли вийти прогулятися, своїм діткам показати ялинку, яка знаходиться в центрі нашого міста».
Також за встановлення ялинки — голова політичної фракції «Партія простих людей» Сергій Каплін. Він розповів: новорічна ялинка має бути благодійною.
«Ми можемо в рамках ялинки, продумати серію благодійних заходів для збору коштів, щоб підтримати нашу оборону, нашу армію: це можуть бути і виступи. В цей важкий рік війни діти мають отримати фото на згадку, що незважаючи на війну їх дитинство продовжується. Путін не повинен отримати можливість викреслити новорічні дні із дитинства наших дітей», — розповів Сергій Каплін.
Не підтримав відкриття центральної новорічної ялинки міста голова фракції всеукраїнського об’єднання «Свобода» Юліан Матвійчук, який нині перебуває на військовій службі в Харківській області.
«У нас є новорічна ялинка, яка вже встановлюється багато років, кошти на це витрачати не треба, але на даний момент я проти будь-яких масових зібрань. Тому в цьому році, було б доцільно відсвяткувати Новий рік скромно: без масових гулянь, вогнів та салютів», — каже Юліан Матвійчук.
Проти встановлення ялинки секретар міської ради та голова фракції «Європейська Солідарність» Андрій Карпов:
«Я вважаю, що зараз, в час війни, треба максимально всі кошти спрямувати на підтримку армії — Збройних сил. Ялинки будемо ставити після перемоги і на червоній площі в Москві».
Олександр Удовіченко, як голова депутатської фракції «Рідне місто» розповів: зі встановленням ялинки міська влада має врахувати ризики небезпеки для містян.
«Полтавці все одно будуть святкувати, все одно будуть йти в тому числі й на площу центральну. Потрібно відпрацювати, у владі міській, якийсь алгоритм прийнятний: з одного боку повинні зважати на ті ризики, які сьогодні є кожну хвилину. Ну і поки що, ми не знаємо що буде через місяць: може буде більш спокійна обстановка і не буде такої необхідності пересторог великих. Але з іншого боку, коли йде війна, коли на частині країни жахи, то тут не до святкувань таких масштабних», — говорить Олександр Удовіченко.
Вже колишній голова фракції «Слуга Народу» Юрій Бражник пропонує не витрачати гроші на монтаж центральної ялинки:
«З однієї сторони ялинку необхідно встановлювати і показувати, що життя продовжується, підприємці мають працювати — генерувати податки. Люди мають отримувати гроші, мають отримувати емоції, мають ці гроші перераховувати нашим Збройним силам, допомагати — це з однієї сторони. З іншої сторони, необхідно порахувати взагалі, яка вартість встановлення ялинки, скільки можна зекономити, якщо це сума суттєва, то її (ялинку — ред.) краще не встановлювати, а на цю суму купити щось необхідне для наших військових», — розповів Юрій Бражник.
Нагадаємо, минулого року центральну новорічну ялинку Полтави на Театральній площі відкрили 19-го грудня. Тоді на її встановлення, охорону та демонтаж з міського бюджету витратили близько 270 тисяч гривень. Також в кінці минулого року управління житлово-комунального господарства Полтавської міськради попередньо оцінили планову вартість утримання ялинки у 2022-му в понад 400 тисяч гривень.
У 2018 році міська рада витратила більш ніж 7 мільйонів гривень на купівлю паркану, арки, гірлянд та скульптур для відкриття центральної ялинки. Іграшки придбали роком раніше за півтора мільйона гривень.
Ольга ГРИНЕНКО, «Полтавщина»