Якщо регулятор затвердить розрахунки «Полтавагазу», то з 1 січня мешканці Полтави платитимуть за розподіл газу у три рази більше — до 6,48 грн за 1 м³ блакитного палива
18 жовтня «Полтавагаз» на своєму сайті опублікував проект збільшення тарифу на розподіл газу. Компанія планує встановити для населення ціну за доставку блакитного палива 6,48 грн за 1 м³ (з ПДВ). Якщо ці розрахунки затвердить регулятор НКРЕКП, то з 1 січня доставка блакитного палива коштуватиме скільки ж, скільки коштує саме блакитне паливо у «Нафтогазі» чи «Полтавагаз збуті».
Підвищення тарифу заплановане не тільки у Полтаві — по всій Україні облгази просять підвищити ціну за доставку газу з 2022 року. Профільне видання Kosatka.Media проаналізувало проекти тарифів на розподіл природного газу, які опублікували оператори ГРМ в інших областях.
Важливо: тарифи в таблиці подані без врахування ПДВ.
Як бачимо, інші облгази також мають намір рекордно підняти плату за розподіл газу. У декількох областях тариф може вирости з 1,5-1,7 грн до майже 9 гривень (без ПДВ). В середньому ж по країні тариф хочуть збільшити з нинішніх 1,72 грн до 4,96 грн за кубометр.
Порахуємо можливий варіант, якою буде загальна платіжка за газ, якщо піднімуть тариф за розподіл саме у такому вигляді. В середньому сім’я з трьох людей для приготування їжі витрачає до 10 кубів газу.
7,96 * 10 = 79,6 грн в місяць за газ;
6,48 * 10 = 64,8 грн в місяць за достатку.
Всього за місяць вийде 144,4 грн.
Сім’я з трьох людей, яка мешкає у квартирі з централізованим опаленням й користується газовою колонкою для підігріву води, в середньому витрачає 40 кубів газу в місяць. Вийде — 318,4 грн газ і 194,4 грн доставка, всього 512,8 грн в місяць.
В рази більші платіжки за розподіл газу отримають мешканці приватних будинків, які витрачають значні блакитного палив в зимовий період.
Оператори ГРМ обґрунтували підвищення тарифів тим, що зросла очікувана вартість технологічного газу, який є головною складовою у тарифі за розподіл. Також облгази закладають у тариф індексацію заробітної плати, зростання вартості інших складових собівартості: електроенергія, металопродукція тощо. «Полтавагаз» ще закладає компенсацію збитків за попередні роки.
Переглянемо підрахунки, які «Полтавагаз» подасть НКРЕКП. Запланована річна виручка підприємств в рік складає 2,9 млрд грн. Ця цифра дає розуміння фінансової потужності підприємства. Оборот газової компанії можна порівняти із бюджетом Полтави, який на середину 2021 року склав 3,8 млрд грн.
З 2,9 млрд грн виручки собівартість газу складає 2,3 млрд грн. Це означає, що при затвердженого тарифу 6,48 грн на доставку газу, чистий прибуток «Полтавагазу» складе 208 млн грн. Порівняємо із 2021 роком, де «Полтавагаз» вказав виручку 876 млн, а прибуток 69 млн грн.
Проект тарифів, які запропонував «Полтавагаз», ще не затверджений. Його обґрунтованість перевірятиме НКРЕКП. Так що, шановні громадяни, не поспішайте завчасно непритомніти від розмірів платіжки. Схожа ситуація була й минулого року. «Полтавагаз» подав розрахунки на встановлення 2,48 грн за куб. Через місяць НКРЕ затвердило тариф 2,316 грн за кубометр газу. В січні у Полтаві та області прокотилася хвиля тарифних протестів. Люди перекривали трасу М-03, вулицю Соборності та стояли із плакатами перед Полтавської ОДА. Після газових бунтів НКРЕКП затвердила нову вартість розподілу для «Полтавагазу» на рівні 2,136 грн за куб.
Якщо порівняти, минулорічні ціни на розподіл, які затверджувала НКРЕКП, різниця складає 18 копійок. Переглянувши другий варіант складової тарифу за доставку газу у 2021 році, видно, що «Полтавагаз» пожертвував 47 млн грн прибутку, які планувалося отримати, як компенсацію за витрати у попередні періоди. Відповідно, можна порахувати, що станом на початок року збільшення тарифу на 1 копійку приносило б компанії прибуток у 2,6 млн грн.
Мало хто знає, що зараз проходять громадські слухання щодо встановлення нового тарифу на розподіл газу. Зауваження та пропозиції приймаються до 28 жовтня на електронну адресу [email protected] або за номером телефону 0532-56-31-25. Відкрите обговорення відбудеться 29 жовтня об 11-й годині в офісі компанії на вул. Володимира Козака, 2а. У разі погіршення епідеміологічної ситуації обговорення тарифу відбудеться в онлайн-режимі.
Микола ЛИСОГОР, «Полтавщина»