Безпека праці — основа успіху будь-якого підприємства. Провідні компанії сектору, піклуючись про здоров’я та безпеку своїх працівників, впроваджують міжнародний досвід та світові методики оцінки ризиків — і переконалися в їхній ефективності. Перш ніж інвестувати у засоби захисту, оцінюють ризики для здоров’я співробітників. Це дозволяє своєчасно ліквідувати технічні несправності й запобігати нещасним випадкам.
Кожне підприємство зобов’язане забезпечити своїм співробітникам комфортні та безпечні трудові умови. Вимоги до системи управління охороною праці містяться в безлічі законодавчих актів України, починаючи від кодексів і закінчуючи різними постановами. Головним документом є Закон України «Про охорону праці». Він не змінювався більше 30-ти років і в сучасних умовах потребував удосконалення згідно з міжнародними стандартами. До кінця року цей закон планують замінити на новий, який називатиметься «Про безпеку та здоров’я працівників на роботі».
За тим, як роботодавці дотримуються вимог законодавства і чи не порушуються права працівників, слідкує Держслужба з питань праці. У пресслужбі установи кажуть, що новий закон має докорінно змінити систему управління охороною праці на підприємствах, а впровадження ризик-орієнтованих підходів у цій сфері укріпить систему безпеки.
— Європейська спільнота давно працює згідно з ризик-орієнтованими підходами. Вони перевірені часом і досвідом. Тому ми не маємо відставати, — наголошують у пресслужбі Головного управління Держпраці.
До роботи над документом залучене й Європейське співтовариство з охорони праці. Це громадська організація, яка підвищує компетентність роботодавців у питаннях безпеки та популяризує міжнародні стандарти.
— Перед будь-якими роботами підприємства мають оцінити ризики для здоров’я співробітників, щоб уникнути нещасних випадків. Роль інспекторів також має змінитись у бік профілактики — не покарати за порушення, а допомогти організувати безпечні умови праці, — пояснює голова правління Європейського співтовариства охорони праці та радниця з виробничої безпеки групи компаній Smart Energy Ольга Богданова.
Для газовидобувної галузі базовим документом із забезпечення охорони праці є Правила безпеки в нафтогазовидобувній промисловості України. Профільна Асоціація, компанії разом із Держпраці активно працюють над оновленням цього документу, адже він не змінювався із 2008 року.
— Зміна діючих правил безпеки є дуже нагальним питанням, оскільки їх положення є застарілими та не відповідають сучасним технологічним процесам під час видобутку вуглеводнів. Оновлені правила безпеки є необхідними для спрощення регулювання та застосування сучасних технологічних практик задля прискорення розробки родовищ ефективними методами. Це актуально, адже сьогодні говоримо про збільшення видобування. Ми беремо активну участь у напрацюванні документу та очікуємо на його оперативне затвердження, — зазначив виконавчий директор Асоціації газовидобувних компаній України Артем Петренко.
З 2019 року група компаній Smart Energy впроваджує на своїх підприємствах відому в світі систему оцінки ризиків Near Miss. Працівники оперативно інформують керівництво про технічні несправності, чим запобігають нещасним випадкам.
Як працює Near Miss? Якщо хтось із працівників помічає травмонебезпечну ситуацію, небезпечну поведінку чи обладнання, що несе загрози для людини або процесів, одразу інформує через електронну систему відповідні служби.
— Завдяки системі Near Miss вдається досягти високого рівня безпеки та залученості працівників на промислах та ефективніше розподіляти кошти на засоби захисту. Наприклад, у нас завдяки зверненню співробітників встановили перехідні містки біля свердловин і сепараційних установок, а також мобільне огородження на висоті естакади наливу, — розповідає провідний інженер з видобутку нафти та газу Полтавського регіону Smart Energy Ростислав Павлишин.
Закуповуючи засоби індивідуального захисту, компанії групи Smart Energy спочатку замовляють пробну партію, тестують її на міцність, носкість, зручність. А вже потім, враховуючи побажання колег, роблять контрольну закупівлю. Обрана форма обов’язково має бути сертифікована в ЄС і Україні.
На найближчі два роки група Smart Energy також визначила для своїх підприємств 10 пріоритетних напрямків з безпеки праці. За кожним із них закріплений лідер, проводять навчання та тестування, розробляють стандарти з безпеки та інструктивні карти.
— Основний наш підхід щодо безпеки — це не тільки корисно, а й надзвичайно цікаво, — говорить Ольга Богданова. — Не з-під палки, а за бажанням можна по-справжньому сформувати стійкі навички безпечної поведінки. Тож засвоєння знань проходить у нас у вигляді вікторин, конкурсів, ділових ігор, тестувань та практичних відпрацювань. Такий підхід до безпеки відрізняється від звичного, сухого та забюрократизованого. Але він визнаний у світі, і ми чуємо від наших працівників позитивні відгуки. Це дуже цінно.
Кожен співробітник упродовж року вивчає нормативно-правові акти та внутрішні інструкції безпеки, по закінченню яких вони складають іспити. Щорічно для працівників проводять вікторини з охорони праці та техніки безпеки, показують відеоматеріали та проводять тестування, після чого відмінники отримують мотиваційні призи.
На родовищах у Полтавському регіоні компанія впровадила автоматичну систему раннього виявлення надзвичайних ситуацій. На тиск, рівень, температуру та загазованість реагують спеціальні датчики.
— Електронна система миттєво сповіщає про перевищення показників або несправність обладнання. Дані передаються групі реагування, яка призначає відповідального для вирішення проблеми, — розповідає начальник відділу охорони праці та техніки безпеки групи компаній Geo Alliance Олександр Пономаренко.
Періодично на територіях їх діяльності влаштовують навчання та тренування з пожежної безпеки. До них залучають працівників з пожежним автомобілем районних пожежних частин. Цьогоріч навчання відбудуться на Луценківському родовищі у Миргородському районі.
Також періодично організовують практичні тренінги: з надання першої домедичної допомоги, контраварійного водіння автомобілем та гасіння осередку пожежі первинними засобами пожежогасіння за участі висококваліфікованих фахівців із Києва.
Компанія «Укргазвидобування» застосовує європейську стандартизацію безпеки з 2015 року. Відповідно до неї співробітники зобов’язані дотримуватися «Семи золотих правил охорони праці», визначених Міжнародною організацією праці.
Також запровадили програму «Безпечний робочий простір». Кожен співробітник несе відповідальність у своїй робочій зоні. Виявивши порушення, він зобов’язаний сповістити про це на гарячу лінію з питань охорони праці та промислової безпеки.
Крім того, в «Укргазвидобуванні» є посилений внутрішній аудит. Профільні комісії контролюють дотримання стандартів безпеки протягом року.
— Начальники зміни, майстри та механіки слідкують за виробничими процесами та станом обладнання впродовж робочого дня. Щотижневі інспекції здійснюють керівники структурних підрозділів. Кожні пів року — керівники підприємств або їхні заступники. Раз на рік — директори філій, — пояснює заступник директора з охорони праці та екології АТ «Укргазвидобування» Олександр Девятка.
Безпека працівників є одним із головних пріоритетів компанії ДТЕК Нафтогаз. Компанія постійно вдосконалює систему управління охороною праці у своїх підрозділах. Щороку нафтогазовий бізнес ДТЕК підтверджує свої високі стандарти з охорони праці, отримуючи сертифікацію за ISO 45001:2018.
Із 2013 року в охорону праці, промислову безпеку та охорону навколишнього середовища компанія інвестувала понад 300 млн грн.
— ДТЕК Нафтогаз має дуже високі стандарти з охорони праці. Ми приділяємо велику увагу тому, щоб їх дотримувалися всі без винятку працівники компанії. Для цього ми проводимо навчання за 16-ма напрямами в галузі охорони праці та промислової безпеки. Їх щорічно проходять 130 працівників. Наших людей ми на 100% забезпечуємо спецодягом та засобами індивідуального захисту найвищої якості, — зазначає керівник департаменту з охорони праці, промислової безпеки та навколишнього середовища Дмитро Мєлєшенко.
Підвищенням компетенції українських компаній у питаннях безпеки займається Європейське співтовариство з охорони праці. Їхня недавня ініціатива — співпраця з Міжнародною асоціацією виробників нафти і газу (IOGP) та Американським інститутом нафти (API), чиї програми IOGP Life-saving Rules («Правила, що рятують життя») та API Rules to live by («Правила, за якими я живу») щодо запобігання травматизму широко розповсюджені у світі.
Європеїзація законодавства зробить ризик-орієнтований підхід обов’язковим для всіх підприємств. А це, переконані експерти, черговий крок назустріч енергонезалежності нашої країни.
Іванна АНДРУЩЕНКО