Представники опозиційних фракцій заявили, що перестали відчувати себе депутатами через постійне ігнорування з боку Олександра Мамая
Сьогодні у Полтавській міськраді пройшла спільна прес-конференція трьох представників фракцій партій «Слуга народу», «Рідне місто» і «Свободи». Юрій Бражник, Едуард Волков і Юліан Матвійчук зробили заяву, що їх депутати не підуть на наступну сесію, яка відбудеться завтра, 23 липня. Передамо їх слова.
Юрій Бражник: На сьогоднішній момент прийнято консолідоване рішення з учасниками даної групи. Ми не підемо на сесію Полтавської міської ради, яка відбудеться завтра. На сьогоднішній момент йде узурпування влади, депутати не можуть виконувати свої обов’язки. Комісії призначають на один і той же час, проекти рішень публікують за день до сесії. Депутатів не пропускають на територію комунальних підприємств. Немає погоджувальних нарад перед сесією. Ми не «кнопки» і не будемо долучатися до процесів, які робить міський голова. Він, мабуть, вважає себе монархом і в нього є певна позиція щодо знищення міста.
Едуард Волков: Я радий, що стає все більше депутатів, які розуміють, що у нас відбувається у міській раді й розуміють, що так далі місто існувати не може. Ми знову повернулися до того, що у нас ліквідуються комунальні підприємства. Наприклад БТІ, яке може надавати послуги якісніше приватників. Знову повернулася традиція міського голови створювати прокладки на комунальних ринках, які збирають кошти. Новостворене комунальне підприємство «Добробут Полтавської громади» начебто гарна ідея, але зараз ми бачимо, що у КП немає навіть штату працівників, і під питанням, чи встигнуть організувати харчування дітей у школах до 1 вересня.
Годі вислуховувати ці бидляцькі жарти на сесії від міського голови. Це остання червона лінія. В сесійний тиждень в управління ЖКГ звільнилося керівництво. Тому що там лежали такі документи... людина, яка їх підпише, вона отримає реальний строк. Якщо так далі буде продовжуватися, ми маємо повне моральне право застосовувати радикальні методи у протистоянні із таким міським головою.
Юліан Матвійчук: Рішення не прийти на сесію не найкраще, але дієве. Якщо порівнювати цю каденцію з попередніми роками, то ми перестали відчувати себе депутатами. До мене, як і до інших депутатів, приходять люди із різними проблемами. Десь сміття вивезти, десь бак поставити. Дуже багато проблем зі здоров’ям у людей, треба виділити матеріальну допомогу. Четверта сесія, а на мої пропозиції постійно йдуть відписки. В інших депутатів так само.
У нас зовсім різні підходи із цими людьми. Вони говорять, що транспорт має бути приватним, ми говоримо, що він має бути комунальним. Вони говорять, що МАФи — це робочі місця, ми говоримо, що центр міста потрібно позбавити від кіосків. Вони говорять, що потрібно прийняти бюджет, де 94% — це соціалка і проїдання, і всього лише 6% — розвиток. З 4,5 млрд грн у нас 200 млн на розвиток. Ми говоримо, що бюджет розвитку потрібно збільшити. Такі полярні підходи змушують до радикальних дій. Більшу частину депутатів не чують ні міський голова, ні міські «бояри». Побачимо, як тепер купівлею людей будуть проводити сесію.
Запитання від «Полтавщини»:
— Враховуючи політичні розклади, в Олександра Мамая досі є більшість, мінімум 22 голоси. Який сенс ігнорувати сесію, якщо ваша відсутність тільки на користь міському голові? Питання прийматимуться швидко і без обговорень, а ви втратите майданчик для висловлення своєї позиції.
Юліан Матвійчук: Якщо буде мінімальна більшість у 22 депутати, в когось може виникнути конфлікт інтересів, і все, питання не проголосовано. Або хтось висловив свою позицію і мінус один голос — проект рішення не проходить.
Юрій Бражник: Кожен із нас був присутній на комісіях. Ми інформуємо громаду, що відбуваються незаконні рішення. Неприхід на сесію не значить, що ми усуваємося від процесу. Ми в ньому, але тепер вводиться персональна відповідальність. Депутати, які прийдуть на сесію, проголосують за шкурні питання.
Едуард Волков: Для відкриття сесії потрібно 22 депутата і міський голова там не рахується. От завтра ми побачимо, хто ті два депутати в залі, які допоможуть Мамаю протягти всі шкурні питання, які йому потрібні. Хто говорив за збереження спортивної школи, чи за збереження комунального підприємства, але персонально взяв участь у цьому балагані.
— Ви знаєте скільки завтра депутатів прийде на сесію?
Юрій Бражник: Подивимося вранці. Нас підтримують депутати з інших фракцій. Депутати, які отримали певні обіцянки від міського голови, побачили, що він не дотримується слова.
Юліан Матвійчук: 17 депутатів точно стоять на одній позиції. Щодо інших, завтра побачимо. Ми знаємо приблизно свої розрахунки. Але потрібно ніч пережити, ви знаєте що робиться вночі перед сесією.
Едуард Волков: У 2018 році деяких членів комісії викрадали, а деяких депутатів «шнурували» й намагалися залякувати або задобрювати. Завтра ранок все покаже. Деяких депутатів намагаються залякувати парламентською фракцією. Деяких намагається шнурувати вище партійне керівництво і змушувати брати участь, навіть якщо це йде всупереч їх життєвим позиціям.
— Ви й надалі будете ігнорувати сесії?
Юрій Бражник: Поживемо — подивимося. Будемо приймати рішення перед кожною важливою подією.
Едуард Волков: Якщо це буде повторюватись, то ми маємо право на більш радикальні дії.
— Про які радикальні дії ви говорите?
Едуард Волков: Скоро побачите. Готуються заяви по кримінальним правопорушенням. Це один з елементів наших дій.
Юліан Матвійчук: Це останнє китайське попередження — якщо не буде консолідації, якщо ігноруватимуть на нарадах депутатів, то мова піде про 2018 рік.
— У міського голови Олександра Мамая склалися робочі відносини з головою Полтавської ОДА Олегом Синєгубовим. Вони дійшли певних домовленостей з низки питань. Так, на розгляд депутатів виносилися питання щодо передачі на баланс області згорілої будівлі кінотеатру ім. Котляревського та колишнього будинку школи художнього мистецтва. Очільники міста та області знайшли спільну мову щодо виділення землі під новий Палац спорту, Льодовий палац. Виходить, депутати фракції «Слуги народу» підуть проти свого партійного керівництва і політики президента Володимира Зеленського?
Юрій Бражник: В жодному випадку, ми підтримуємо всі ініціативи програми президента. Проблема не в тому, чи ми підтримуємо, чи не підтримуємо. Проблему в тому, що міський голова не підтримує. На конгресі Володимир Зеленський оголосив про будівництво в кожній ОТГ по одному парку. Я прийшов до міського голови й попросив включити в програму Прирічковий парк із будівництвом набережної. Міський голова пообіцяв включити, але бачимо, що результат інший. Ми бачили низку питань по комунікації Олега Синєгубова й Олександра Мамая. Говорити, що в цьому є якась проблема, не на часі.
— Коли «Рідне місто» і «Свобода» були при владі, то дорікали депутатам «Совісті України» за те, що вони не ходять на сесію. Тепер ви використовуєте ті ж методи. Як можете пояснити виборцям зміну своєї риторики?
Едуард Волков: Якщо ми говоримо про «Совість України» з моменту, коли Мамая вигнали із цієї будівлі, вони не ходили на жодну комісію (на комісію завжди ходив Григорій Сахно, представник «Совісті України» — ред.), сесію, робочу групу, повністю абстрагувалися. Ми не абстрагувалися. Ми намагаємося відстоювати на комісіях свої питання. Ми відстоюємо іншими шляхами, ми не блокували й не ходили на сесії із самого початку, коли нас почало щось не влаштувати. Ми ж не постійно на сесії не ходитимемо. Можливо, міського голови не буде вже в цьому році, тоді «За Майбутнє» до кінця каденції уже не буде ходити на сесію.
Юліан Матвійчук: «Совість України» — це не була партія, це була фірма, там були команди з гори, там не було депутатів. Ми чотири сесії ходили, намагалися вибивати свої питання, воно не працює. Зараз Мамай критикує нас за те, що ми не йдемо на сесію, але в Шевченківській райраді фракція «За Майбутнє» уже третю сесію ігнорує засідання.
За виступом Юрія Бражника, Едуарда Волкова і Юліана Матвійчука зі сторони спостерігав секретар полтавської міської ради Андрій Карпов. Після того, як трійка депутатів розійшлася, він пояснив журналістам, що депутатів ніхто не ігнорує, просто за їх пропозиції не голосує більшість. Також Карпов повідомив, що фракція «ЄС» прийде у повному складі, але голосуватиме депутати за власними переконаннями.
Порахуємо кількість депутатських багнетів в коаліції. «За Майбутнє» — 10 депутатів + голос Олександра Мамая, «Європейська Солідарність» — 6 депутатів, «Партія простих людей Сергія Капліна» — 4 депутати, «ОПЗЖ» — 2 депутати, позафракційний Юрій Бублик. Всього 24 депутати. На ще двох депутатів від «ОПЗЖ» Євгена Момонта та Тетяну Годяк коаліції не варто розраховувати, оскільки їх вивели з лав партії.
Судячи зі сказаного на прес-конференції, то опозиція розраховує на два голоси від «ЄС»: Юлії Городчаніної та Юлії Костенко.
Фраза Едуарда Волкова «От завтра ми побачимо, хто ті два депутати, які допоможуть Мамаю протягти всі шкурні питання» явно стосувалася депутаток від «ЄС».
Однак і без них Олександр Мамай поки що має 22 голоси для утримання більшості в Полтавській міськраді.
Микола ЛИСОГОР, «Полтавщина»