Мешканці п’яти громад області на власні очі побачили полтавське сміттєзвалище — через 3D-окуляри.
— Мамо, дивися, трактор сміття прибирає! — кричить хлопчик в окулярах віртуальної реальності, тримаючись за руку жінки.
Усі, хто їх одягає, отримують максимальний ефект присутності на звалищі. Можна побачити різні ділянки об’єкту зблизька або здалеку.
— Ми створили, по суті, віртуальну екскурсію. Тільки у нас не музей, а звалище. Але сміття не менш важливе, ніж мистецтво, — розповідає координаторка проєктів незалежного аналітично-адвокаційного центру «Український центр європейської політики» Юлія Литвиненко. — Реалізували цей проєкт завдяки ГО «Еколтава». Ми разом прагнемо, щоб люди уявляли масштаб проблеми і могли роздивитися її деталі.
Протягом кількох днів спеціалісти відзняли кадри звалища під Полтавою з коптеру та землі. Потім розробник програми склеїв їх у панорами та запрограмував віртуальний тур. До речі, екскурсія супроводжується аудіоописом того, що бачить користувач.
Усі, хто долучився до екофестивалю, оцінили креативність організаторів. Десятки дітей і дорослих у Лубнах, Пирятині, Гребінці, Чорнухах і Новооржицькому ставали у черги, щоб у 3D-окулярах побачити найбільше звалище твердих побутових відходів Полтавщини.
Крім цього, під час акції бажаючі могли роздивитися макети установок для компостування органічних відходів. Їх показували головні організатори заходу з ГО «Еколтава».
— Чому органічні відходи потрібно збирати і переробляти окремо? Насамперед тому, що вони складають близько 50% всіх побутових відходів. По-друге, вони є однією з основних причин пожеж на сміттєзвалищах. Причому проблема з полтавським у тому, що воно схоже на торф’яник: настільки глибоке, що постійно тліє й загоряється, — розповідає зовнішній експерт з регіональної адвокації «Українського центру європейської політики», фахівець із питань поводження з відходами ГО «Еколтава» Максим Макуха.
Технологія компостування для України традиційна — наші предки здавна виготовляли перегній. Крім того, сьогодні існують два способи переробки великих об’ємів органіки. Перший — складування відходів у відкритих валах з додаванням води та періодичним перегортанням куп: за шість-вісім тижнів маємо готові добрива. Другий спосіб — біогазові установки. Органіка у них перетворюється на «бражку». З неї виділяється суміш газів, яку спалюють у спеціальних печах, отримуючи електроенергію. Варто підкреслити, що це вуглецево-нейтральна технологія.
— Я цікавлюся екологією, мій брат вчиться на еколога. Україні дуже потрібні сміттєпереробні заводи. Вони і довкіллю допоможуть, і кошті громадам принесуть, і наші пожежники не гинутимуть на звалищах, — розповідає дев’ятикласник Пирятинського ліцею Ілля Ціко. — Хай би Пирятин отримав свій сміттєпереробний завод, так місто прославиться і стане першим в області з таким підприємством. Ще Полтава до нас приїде вчитися.
Хлопчик — екоактивіст і дуже прагне змін щодо правильного поводження з відходами. Правда, говорить, критична маса людей ще до цього не дозріла. Скаржиться, що його власні батьки не готові сортувати сміття, хоча сама ідея спротиву не викликає.
До екофестивалю долучилися кременчужани з моделями відновлювальних джерел енергії. Завдяки їм можна було зблизька побачити сонячні панелі та воду в пляшці, що кипить завдяки геліоколектору.
— Як побудована сонячна електростанція? Як сонце може підігріти воду? Відвідувачі задавали нам багато запитань. І це добре, що люди цікавляться, адже ви бачите не просто робочі експонати виставки — це прилади нашого майбутнього для використання вдома, у лікарнях, навчальних закладах, на промислових підприємствах, — зазначає директор ГО «Товариства охорони природи міста Кременчука» Олег Гапон.
Щоб додати атмосферності, екофестиваль супроводжували виступи самодіяльних артистів. На імпровізованих сценах виступали представники громад. Бажаючим роздавали тематичні наліпки й екосумки.
У вересні за сприяння федеральної компанії Deutsche Gesellschaft für internationale Zusammenarbeit (GIZ) у Полтаві відбудеться фестиваль «Майстерня міста». ГО «Український центр європейської політики» подало заявку для участі у ньому. Але потрапити на віртуальну екскурсію звалищем біля Макухівки можна вже зараз за посиланням.
Головний організатор екофестиваля — ГО «Еколтава» у межах проєкту «Роз’яснювальна кампанія у сфері поводження з відходами», яка впроваджується при підтримці GIZ на замовлення уряду Німеччини. Віртуальний тур розробили ГО УЦЄП (м. Київ) спільно з ГО «Сучасна Україна» (м. Хмельницький).
Анна ДОВГОШЕЙ