Будинок, у якому працює телеканал «ІРТ» та орендує площі Андрій Матковський, може отримати ще один поверх. Наразі ніхто не підтверджує факт будівництва, а сам Андрій Всеволодович говорить лише про ремонт даху
Історія будинку на вул. Конституції, 4, ліворуч від Полтавського обласного краєзнавчого музею, розпочалася із скандалів. Після 12 років свого існування вона знову привернула до себе увагу — цього разу невідомі особи збільшують її висотність.
«Полтавщина» переконалася у цьому безпосередньо на об’єкті, але правильніше сказати — над цієї будівлею.
З висоти можна сказати, що будівельники збільшили висоту димарів. Після цього їх «обшивають». На невеличкому будівельному майданчику є бетонозмішувач, цегла, драбини, металеві профілі. На території будинку стоїть «вагончик», який напевно й слугує «базою» для будівельників. Жодних кранів на території немає, тому будматеріали доставляють на дах вручну.
З огляду на це, поки не можна стверджувати: хто і що там будує.
Хоча «Полтавщина» спробувала дізнатися про це у екс-мера Полтави та екс-депутата міськради Андрія Матковського. Чому саме у нього?
Згідно із Державним реєстром речових прав на нерухоме майно будинок на вул. Конституції, 4 належить приватному підприємству «Полтавасервісінвест», директором якого є Лактіонова Ганна Вадимівна, а засновником Ловцова Тетяна Миколаївна, яка є бухгалтером Андрія Матковського.
У коментарі «Полтавщині» Андрій Матковський повідомив, що він не є власником будівлі, а лише орендує кілька приміщень. Він нічого не знає про надбудову:
— У нас протікав дах, був «потоп». Тому, наскільки мені відомо, власник будинку проводить там ремонт.
Депутат міськради Вадим Ямщиков вважає, що будь-яка самовільна зміна висотності поруч із краєзнавчим музеєм, який є пам’яткою архітектури національного значення, є порушенням законодавства.
Але депутату поки ніхто з цього приводу не опонує.
Для хронології скористаємося виступом Андрія Баранова, який він у якості заступника голови Полтавської ОДА зробив у січні 2010 року. На цій прес-конференції він доводив, що будівництво становить загрозу історичному будинку краєзнавчого музею.
2007 рік
1. 3 квітня Полтавська міська рада прийняла рішення «Про погодження розташування готельного комплексу та дозвіл на виготовлення проекту відведення земельної ділянки по вул. Конституції, 4».
2. Російська компанія «Шервуд і Ко» (автор «Злата міста», «Каштанової алеї» та інш.), яка отримала дозвіл на будівництво готелю, провела геологічні розвідувальні роботи у районі майбутніх робіт. Виявилося, що на глибині кількох метрів є пустоти, дна яких не досягли бури. Компанія від будівництва відмовилася, його проведення було передано іншому приватному інвестору.
3. 11 вересня Полтавська міськрада прийняла рішення «Про погодження розташування адміністративного будинку та надання дозволу на виготовлення проекту відведення земельної ділянки по вул. Конституції, 4». Замовником робіт, як говорилося вище, виступило міське управління капітального будівництва під керівництвом Володимира Годні.
4. Громадські слухання щодо зведення новобудови будь-якого призначення в охоронній зоні краєзнавчого музею не проводилися. А сама громадська колегія при міськвиконкомі під керівництвом Олександра Келима з цього приводу більшістю голосів висловилася проти.
5. 31 липня, о пів другої ночі, кафе «Коровай», яке раніше стояло на вул. Конституції, 4, згоріло. Пожежники склали акт, де було зазначено, що причина пожежі — «занесення джерела запалювання ззовні». Після цього міська влада розірвала з господарями кафе договір оренди. А згодом на світ з’явився новий акт про те, що пожежа виникла у результаті електрозамикання ігрового автомату.
2008 рік
1. У квітні Державна служба з питань національної культурної спадщини спочатку відмовила у будівництві. Але згодом направила до міськвиконкому листа, що «не заперечує щодо відведення земельної ділянки по вул. Конституції, 4 в м. Полтава для розміщення адміністративного будинку», але при умові, що «будівництво адміністративного будинку здійснювати за проектно-кошторисною документацією, розробленою на підставі історико-містобудівного обґрунтування з урахуванням відповідних заходів по збереженню оточуючого історичного середовища та погодженою у порядку, визначеному законодавством та державними нормами, в тому числі з Державною службою з питань національної культурної спадщини». Ще однією умовою служби було влаштування протифільтраційної завіси — вертикальної «стіни у ґрунті» між новобудовою та 100-річною спорудою. Автори проекту — кваліфіковані фахівці Полтавського техуніверситету. Всю документацію щодо цього ОДА передала міському УКБ, погодивши проект з усіма відповідними інстанціями.
2. На Трійцю без урахування цих умов розпочалося риття котловану. Під час робіт, всупереч законодавству, археологічні дослідження верхнього шару ґрунту проведені не були. Замість щіточки та пензлика — робочих інструментів археологогів — ґрунт зняли ковшем екскаватора і вивезли на смітник.
3. Протифільтраційна завіса влаштована не була. Дізнавшись про це, Державна служба з питань національної і культурної спадщини надіслала до Полтавського міськвиконкому припис, де вимагала «Негайно припинити проведення будь-яких будівельних земляних робіт на земельній ділянці по вул. Конституції, 4 в м. Полтава до погодження відповідної проектної документації у встановленому порядку».
4. 20 червня міський голова Андрій Матковський надіслав листа міністру з питань культури та туризму Василю Вовкуну з проханням скасувати припис Державної служби з питань національної і культурної спадщини та надати дозвіл на будівництво. Мовляв, припис голови Держкультурспадщини Якова Діхтяра необґрунтований, а будинок по вул. Конституції, 4 потрібен Полтаві для прийому гостей, що приїдуть на відзначення 300-річчя Полтавської битви.
5. 25 червня Державна служба з питань національної і культурної спадщини видає другий припис, але роботи тривають.
6. Начальник Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Полтавській області Г. Г. Зірка надсилає припис про призупинення робіт: «призупинити до отримання погодження Державної служби з питань національної культурної спадщини». Але Полтавський міськвиконком проігнорував усі пропозиції, рекомендації, проекти та перевірки: не зупинив риття котловану, а згодом і зведення новобудови та облаштування прилеглої території з парканом навколо неї.
2009 рік
1. Не дивлячись на заборони державних органів, споруда невідомого призначення була зведена (хоча в експлуатацію будівля ще не прийнята).
З 16 грудня 2009 року функції замовника по завершенню спорудження адмінбудівлі (згідно з проектно-кошторисною документацією загальна площа новобудови 1137 м²) поблизу краєзнавчого музею передані приватній структурі «Полтавасервісінвест».
Нагадаємо, що у будинку також розміщується телеканал «ІРТ», який у Андрія Матковського нещодавно купив депутат облради Сергій Бєлашов. З наших джерел відомо, що він сам заперечує свою причетність до цього будівництва, а в його оточенні говорять, що будівництво проводить Матковський, а не Бєлашов.
Ян ПРУГЛО, «Полтавщина»