Авторизация

Вісті з Полтави - Щоб відновити життя хворого на інсульт є лише 4,5 години


Вісті з Полтави - Щоб відновити життя хворого на інсульт є лише 4,5 години

Що таке інсульт і чому важливо вчасно його розпізнати та надати кваліфіковану допомогу


Інсульт мозку — захворювання, яке щороку вражає щонайменше 130 тисяч українців. 40% з них помирають впродовж першого місяця, а половина тих, чиє життя вдалось врятувати, назавжди втрачають здатність працювати. Інсульт загрожує 94 тисячам мешканців Полтавської області — третині людей старше 25 років, попереджають в Українській асоціації боротьби з інсультом.



Інсульт стається через блокування тромбом артерій в мозку. Припиняється постачання кисню та поживних речовин до частини мозку. У лікарів є не більше 4,5 години, щоб почати лікування. У разі успіху, людина повністю одужає. Якщо ні, то за 10 годин частина мозку відмирає, разом з цим втрачається здатність пересуватись, говорити, доглядати за собою.



При перших ознаках інсульту — викликати «швидку»



— Всі, хто бачить ознаки інсульту у людини, повинні негайно викликати «швидку» за номером 103, — розповідає завідувач інсультного відділення, експерт МОЗ з неврології та інсульту Юрій Фломін.



Найбільш типові ознаки захворювання — слабкість половини тіла, скошене на один бік обличчя, нерозбірлива мова.



— Перша домедична допомога проста — людину треба покласти в горизонтальне положення, дати їй можливість вільно дихати. Заборонено давати будь-які ліки — це може призвести до ускладнень, — пояснює Юрій Фломін.



Чому трапляється інсульт?



— На 50% здоров‘я людини залежить від способу життя, на 20% — від умов життя, на 20% — від спадковості, на 10% — від медичної допомоги, — розповідає Юрій Фломін.



Для 40% випадків інсульту фактором стало нездорове харчування, для 20% — паління, зловживання алкоголем та малорухомий спосіб життя. Високий тиск, високий рівень холестерину, захворювання серця — теж підвищують ризик захворювання на інсульт. Нездоровий спосіб життя в Україні ведуть 50% чоловіків та 30% жінок. 25% мають надмірну вагу. 35% мають високий тиск. Десь 40% мають високий холестерин.



— Третина населення України має 3-5 чинників. Тобто одночасно впливає не тільки один — куріння чи підвищений тиск, вони додаються один до одного і збільшується ризик, — наголошує експерт.



Рахунок — на хвилини



Відповідно до ухвалених нормативів, «швидка» на виклик до пацієнта з підозрою на інсульт має прибути за 20 хвилин, а протягом 1 години — доставити хворого у лікарню. На практиці лише 20% пацієнтів потрапляють в лікарні за 6 годин з моменту появи симптомів.



— Пацієнти надходять у запущеному стані, оскільки вчасно не звернулись за допомогою до лікарів, — констатує головний лікар Білоцерківської міської лікарні № 2 Ніна Головенко.



Виправити ситуацію допоможе реалізація європейського Плану дій боротьби з інсультом. Його головні цілі — зменшити до 2030 року кількість інсультів на 10% у порівнянні з 2019 роком та забезпечити лікування 90% пацієнтів у спеціалізованих відділеннях (інсультних блоках).






Інсульт успішно лікують



В Україні успішно застосовують тромболітичну терапію — спеціальні ліки розсмоктують тромб. Їх потрібно ввести протягом 4 годин 30 хвилин після появи перших симптомів. Протягом перших 6 годин можна вилучити тромб хірургічним шляхом — у судини вводять спеціальний зонд. Після цього захворювання має незворотні наслідки і за 10 годин частина мозку помирає.



— Коли я вперше побачив, як канадські лікарі рятують хворого на інсульт, я був вражений. Швидка допомога доправила 80-річну жінку, у якої тромб потрапив до лівої півкулі мозку. У неї не рухалась права рука і права нога, вона абсолютно нічого не говорила і не розуміла, що кажуть інші люди. Їй зробили комп‘ютерну томографію, ввели ліки, які розсмоктують тромб, знайшли вражену артерію. Протягом 10 хвилин лікарі витягли тромб і відновили кровоплин. Коли ми прийшли наступного ранку в її палату, то побачили, що вона ходить. Через день жінку виписали без будь-яких наслідків, — розповідає Юрій Фломін.



Скільки коштує лікування



В Україні надання першої допомоги при інсульті фінансує держава. У разі легких проявів сума становить близько 15 тисяч гривень. У разі проведення тромболітичної терапії — 54 тисячі гривень, при проведенні хірургічного втручання — 98 тисяч гривень.



В Україні існує близько 200 лікарень, які мають можливості надавати допомогу. Вони мають апарати КТ/МРТ та бригади лікарів, які працюють у цілодобовому режимі.


Прес-служба Української асоціації боротьби з інсультом

рейтинг: 
Оставить комментарий
Новость дня
Последние новости
все новости дня →
  • Топ
  • Сегодня

Опрос
Ви часто занимаетесь сексом на першому побаченні?