На початку 2020 року 4 нові автобуси Ataman почали обслуговувати 25-й маршрут «Центр — Огнівка». У травні 2021 року, через неможливість роботи при тарифі в 5 грн, 3 автобуси зняли з маршруту. Якщо тариф не зміниться, то без бюджетної підтримки «ПЕАТ» взагалі відмовиться від автобусів
КП «Полтаваелектроавтотранс» на три чверті зменшило кількість нових автобусів Ataman А092Н6 на маршруті № 25 «Огнівка — Центр». Наразі із 4-х автобусів на маршруті працює лише один. Тобто, обслуговування комунальним підприємством 25-го маршруту, яке попередня влада запровадила на початку 2020 року, фактично припинилося.
Причина — комунальне підприємство не може обслуговувати ці автобуси за тарифом 5 грн. Тому сьогодні, наприклад, на маршрути виїхало 16 автобусів, із них 14 — це нові «Атамани», інші — старі «Богдани». При цьому сьогодні один «Атаман» — у ремонті, інший автобус — в резерві. В інші дні «Атаманів» на маршрутах може бути 13 або 15 — решту необхідності «закривають» старими «Богданами». Взагалі частка нових автобусів у щоденних перевезеннях складає більше 90%. Донедавна на маршрути виїжджало 19 автобусів щодня (коли 25-й маршрут обслуговувало 4 «Атамани»).
При цьому зазначимо, що якщо влада зніме із «ПЕАТ» 40 млн грн дотацій кількість комунальних автобусів може зменшитись й на інших маршрутах.
14 травня «Полтавщина» оприлюднила пропозиції перевізників стосовно тарифів на проїзд в автобусах — від 7 до 14 грн. «ПЕАТ» пропонує встановити тариф на перевезення автобусами — 8 грн. Це дозволить підприємству вийти на рівень нульової рентабельності.
Тут потрібно пояснити, які кошти і за що саме отримує комунальне підприємство з міського бюджету. Загальна фінансова допомога розподілена на дві умовні частини: перша — це компенсації за перевезення пільговиків, друга — це різниця у тарифах. Наприклад, якщо на сьогодні реальна вартість квитка в тролейбусі — 7 грн, то пільговик сплачує за квиток нинішні 3 грн, то 4 грн підприємству повертає міська рада. Якщо послугу отримує пільговик, то місто має повернути «ПЕАТ» повні 7 грн. Це приблизний алгоритм.
Однак рівень фінансової допомоги дозволяє функціонувати підприємству в рамках мінімальних потреб. Наприклад, фінансову допомогу можна спрямувати на покриття розрахунків за спожиту електроенергію і за її розподіл. При цьому зарплатний фонд — це вже власні надходження підприємства.
Якщо депутати міськради погодять тариф у 8 грн в автобусах, то це дозволить скоротити розмір фінансової допомоги з бюджету в частині компенсації різниці у тарифах. Але залишить компенсацію за перевезення пільговиків. Для більшого розуміння — у 2020 році було підраховано, що якщо «ПЕАТ» матиме тарифи 4 грн в тролейбусах, 6 грн в автобусах, то місто зекономить на підтримці підприємства 20 млн грн щороку.
«Нульова рентабельність» також дозволить підприємству залишати собі більше коштів на зарплату та на розвиток, наприклад, на заміну аварійних електроопор та ділянок контактної мережі.
Тут, можливо, виникне запитання: А чому приватні перевізники з існуючим тарифом у 5 грн продовжують працювати? Приватники пояснюють скорочення кількості своїх автобусів на маршрутах тим, що водії просто відмовляються виходити на роботу. Особливо це було актуально в умовах дії режиму спецперевезень.
Спеціалісти пояснили таку більшу живучість приватних перевізників тим, що вони мають можливість «тінізувати» окремі моменти своєї діяльності. Наприклад, виплачувати працівникам лише мінімальну зарплату. У комунального підприємства такої змоги немає, відповідно працювати в умовах різниці в тарифах воно може тільки завдяки фінансової допомоги з бюджету. Або не працювати.
Нагадаємо, в умовах карантинних обмежень і чинного тарифу на проїзд, у КП «Полтаваелектроавтотранс» спрогнозували на 2021 рік дефіцит на рівні 169 млн грн.
Ян ПРУГЛО, «Полтавщина»