«Взять все и поделить». Схоже, цей метод досягнення всенародного щастя, запропонований відомим персонажем роману «Собаче серце» Шаріковим, взяла на озброєння команда мера Полтави Олександра Мамая
На цей раз міські чиновники забажали ділити гроші, які в якості податків сплачує комунальне підприємство обласної ради «Полтаватеплоенерго».
Потаємні бажання мера першим озвучив колишній скандальновідомий нардеп, а нині депутат міськради Сергій Каплін. Незважаючи на вихідний, можливо через те, що робота у святкові дні оплачується за подвійним тарифом, Каплін опублікував на своєму блозі відеозвернення зі своїм баченням наповнення міського бюджету Полтави. Метод по-шаріковськи простий та нехитрий: відібрати прибуткове комунальне підприємство «Полтаватеплоенерго» у облради та передати його місту. Як у всіх випадках, коли руки чешуться щось «взяти і поділити», підбирають самий «благородний» аргумент — турботу про людей. А саме, про жителів 109 мікрорайону Полтави, яких залякують, що наступної зими вони можуть опинитися без опалення.
Напевно, саме за святковим столом екс-нардепа осяйнула новаторська ідея, що на ремонт котельні турбомеханічного заводу, яка має забезпечувати жителів 109 мікрорайону Полтави гарячою водою і теплом взимку, можна взяти з податків, які сплачує «Полтаватеплоенерго». За його підрахунками — це щороку 30 мільйонів гривень податку на доходи фізичних осіб (ПДФО). Але біда — кошти ці обласне підприємство сплачує не в міський бюджет Полтави. Тож, Каплін не придумав нічого розумнішого, ніж «взять все и поделить». Тобто, просто забрати підприємство у області та передати у власність міста. Тоді грошей і на котельню вистачить, ще й залишиться.
А вже в середу, полтавський міськвиконком дослухався до «мудрої» поради та звернувся до голови Полтавської ОДА Олега Синєгубова з проханням посприяти у передачі «Полтаватеплоенерго» в комунальну власність міста. Ось така оперативність.
Щоправда, полтавські «господарники» перед тим як організовувати подібні двоходовки навіть полінувалися поцікавитися, а скільки саме ПДФО сплачує «Полтаватеплоенерго». Інакше вони б дізналися, що ця сума далека від омріяних 30 мільйонів. За минулий рік «Полтаватеплоенерго» сплатила трохи менше 11 мільйонів ПДФО, що значно менше тих 20 мільйонів, які, за версією екс-нардепа, треба витратити на ремонт котельні. Для вирішення питання опалення 109 мікрорайону ще минула полтавська влада утворила міське комунальне підприємство «Полтаватепло», де 51% належав місту, а 49% приватному інвестору. «Полтаватепло» займалася експлуатацією котельні турбомеханічного заводу, яка власне і постачає тепло і гарячу воду жителям 109 мікрорайону. В цій котельні ще тоді був замінений один котел. А тепер, щоб її повністю підготувати для роботи, потрібно не 20, як писав Каплін, а всього 5 мільйонів гривень. Зараз же команда Мамая робить так, що місто вийшло з засновників «Полтаватепло». Тобто, по-суті своїми же руками знищують підприємство, яке забезпечує теплом 109 мікрорайон. Також не варто забувати, що коли взимку 2020-2021 років склалася критична ситуація з опаленням в оселях жителів 109 мікрорайону, міськвиконком Полтави (ще без Мамая) встановив перемичку між мережею мікрорайону та «Полтаватеплоенерго», і саме це підприємство змогло подати тепло людям. Тож, можливо, причина пожвавлення команди мера не в захисті людей та навіть не в податках до міського бюджету. А просто в бажані накласти руку на одне з прибуткових підприємств області?
Тож вирішити питання опалення 109 мікрорайону при професійному господарюванні можливо і зараз. 5 мільйонів необхідних для запуску котельні турбомеханічного заводу в бюджеті Полтави, який перевищує 3 мільярди гривень, при бажані знайти можна. Звісно, якщо є бажання вирішити проблему, а не будувати брудні схеми навколо прибуткових підприємств.
Так вже склалося, що ключові інфраструктурні об’єкти в Полтаві будуються за рахунок державного і обласного бюджету. Зокрема, до фінансування будівництва сучасного приміщення ЦНАПу, який потрібен в першу чергу полтавцям, міська влада не долучалася. Ремонт ділянки дороги Київ-Харків, що проходить через Полтаву, також відбувалося за мінімального, радше формального, співфінансування з міського бюджету.
Але найбільш кричущий момент: на ремонт колекторів, тепломереж в місті Полтава саме місто практично не дало. Це робилося за рахунок обласного бюджету. А це ж об’єкти критичної інфраструктури, без роботи яких життя міста неможлива. Тому припустити те, що нинішня полтавська міська влада зможе покращити і без того ефективну роботу обласного комунального підприємства «Полтаватеплоенерго» було б дуже наївно.
Варто лише згадати долю комунальних підприємств міста Полтави «ШРБУ», «ПМШЕД», «Ремліфт», які збанкрутували саме за попереднього мерства Олександра Мамая. Схоже, що в самій Полтаві комунальних підприємств, які команда мера могла б «по-господарські» довести до ручки, щоб потім за копійки привласнити, вже не залишилося. А рука «все тягнеться і тягнеться». На цей раз вже до обласних комунальних підприємств.
Тож, дайте нам «Полтаватеплоенерго» і ми «нагріємо» всіх полтавців. Витрати на «пайки» для виборців треба ж якось «відбивати»...
Сергій ЛЕВЧЕНКО