У Полтаві запрацював портал містобудівного кадастру — з генпланом, адресним реєстром та зонуванням
30 квітня на сайті Полтавської міськради відкрили доступ до Геопорталу містобудівного кадастру. Завдяки цьому сервісу можна переглянути генплан та історико-архітектурний опорний план, не завантажуючи великий архів із документами, дізнатися про планувальні обмеження, зонування міста тощо. Про це повідомила КО «Інститут розвитку міста».
Нагадаємо, ідея створити сайт, на якому будуть зібрані геопросторові дані Полтави, з’явилася у 2017 році. Ще тоді Полтавська міськрада та німецька урядова компанія «Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH» підписали Протокол про реалізацію Міської цільової Програми розвитку інформаційної системи містобудівного кадастру м. Полтава на 2017-2020 роки.
Далі близько трьох років тривали обговорення деталей створення порталу та його наповнення. Зокрема, була створена цифрова топографічна основа міста вартістю 3,1 млн грн. Лише наприкінці 2019 року управління з питань містобудування та архітектури замовило реалізацію сайту компанії «SoftPro». Ця компанія розробляла містобудівні кадастри для десятків міст, зокрема Києва, Львова, Ужгорода, Нікополя, Миколаєва, Маріуполя та ін.
Кошти на вдосконалення технічної та програмної інфраструктури для побудови містобудівного кадастру, наявності містобудівної документації, доопрацювання підсистеми з ведення адресного реєстру, і навчання персоналу надали з європейського проекту «Інтегрований розвиток міст в Україні» — усього понад 20 тисяч євро. Зі свого боку, місто повинне забезпечити постійне функціонування Служби містобудівного кадастру та подальше фінансування.
Зараз геопортал знаходиться в дослідній експлуатації, тому частина сервісів недоступна. Так, наприклад, можна переглянути адресний реєстр — із точними номерами будівель та споруд, останню версію генплану міста, історико-архітектурний опорний план, який визначає обмеження для різних історичних зон Полтави та історичні мікрорайони, геопросторові дані, зонування, планувальні обмеження, кадастрову мапу та топографічний план. На останньому вказані кожний будинок, гараж та стовп освітлення, про який знає місто, станом на початок 2020 року.
Водночас багато функцій поки відсутні. Наприклад, на усіх мапах поки немає доступу до наборів окремих даних, а на топографічній мапі немає пояснень щодо підписів. Також поки неможливо переглянути паспорти прив’язки тимчасових споруд, хоча така функція описана навіть в інструкції користувача. В «ІРМ» це пояснюють тим, що працівники служби містобудівного кадастру управління з питань містобудування та архітектури поки уточнюють і верифікують інформацію.
Водночас користувачі вже зараз можуть міксувати різні шари під час перегляду мап та обирати джерела отримання географічно-просторових даних. Таких як Google Maps, OpenStreetMap, Адресний реєстр і Публічна кадастрова карта України.
Також реалізована, але ще не працює функція підключення інформаційних шарів містобудівного кадастру у сторонніх програмах та сервісах (QGIS, Leaflet, редактори OSM).
За задумом посадовців, цей портал допоможе створити єдиний банк геопросторових даних міста та оптимізує процес прийняття управлінських рішень при розробці та реалізації плану інтегрованого розвитку.
Також відомо, що через три тижні запрацює Єдиний портал геопросторових даних України. Полтава буде серед перших міст, які оприлюднюватимуть на ньому власні дані.
Нагадаємо також, що GIZ готовий дати Полтаві ще 10 тисяч євро на оновлення сайту самої міськради. Наразі для цього розробляють техзавдання. Поки відомо, що планують модернізувати пошук по офіційних документах та створити дашборд міста — як на сайті відкритих даних Львова.
Дарина СИНИЦЬКА, «Полтавщина»