З 1 березня ТОВ «Полтавагаз збут» через порушення вимог Кодексу газотранспортної системи припинило постачати газ 349 тисячам клієнтам. У березні газ автоматично постачатиме «Нафтогаз України». Протягом місяця споживачі мають самостійно обрати собі постачальника газу. Однак у «Полтавагаз збут» пояснили, що з 1 квітня повернуться на ринок із прийнятною ціною
Досить несподівано 2 березня газопостачальна компанія «Нафтогаз України» оголосила про те, що жителі Полтавщини мають обрати ринкового постачальника газу й укласти з ним договір.
В офіційному повідомленні, зокрема, повідомляється про причини та наслідки такого рішення:
«З 1 березня ТОВ «Полтавагаз збут» припинило постачати газ своїм клієнтам на території Полтавської області... Із 1 березня 2021 року ТОВ «Полтавагаз збут», яке забезпечувало газопостачанням 349 тисяч побутових клієнтів на Полтавщині, через невиконання вимог Кодексу газотранспортної системи припинила постачати газ населенню. Відповідно до Правил постачання природного газу цих клієнтів тимчасово обслуговуватиме постачальник «останньої надії» (ПОН) — Газопостачальна компанія «Нафтогаз України». Надалі для безперебійного газопостачання полтавчани мають обрати та підключитися до постійного ринкового постачальника. Станом на сьогодні в Україні газ побутовим клієнтам постачають понад 50 компаній. Обрати постачальника та порівняти ціни можна на онлайн-ресурсах «ГазПравда» або «Газотека».
Наголошуємо, що клієнти, яких обслуговує постачальник «останньої надії», не стають автоматично комерційними клієнтами ГК «Нафтогаз України». ПОН — це тимчасове рішення для уникнення перебоїв з газопостачанням, яке за результатами урядового конкурсу забезпечує ГК «Нафтогаз України». У порівнянні з підключенням клієнтів до ГК «Нафтогаз України» на комерційних умовах, ціна для клієнтів ПОН є вищою, а сервіси компанії є доступними лише частково з огляду на відсутність необхідної інформації про клієнтів постачальника «останньої надії».
Якщо клієнт бажає підключитися до ГК «Нафтогаз України» як до постійного постачальника, щоб отримувати стабільно одну з найкращих цін на газ та скористатися усіма сервісними перевагами, необхідно подати заявку на приєднання. Зробити це можна онлайн — на сайті gas.ua або у веб-версії Приват24, а також офлайн — у відділеннях Ощадбанку та мережі ПУМБ.
Для приєднання до ГК «Нафтогаз України» клієнту необхідно заповнити коротку форму та надати мінімальний перелік документів — паспорт (лише за умови подачі заявки у відділеннях банку), ІПН, документ про право власності на житло та згоду співвласника, якщо право власності оформлено на кількох співвласників житла (шаблон заяви — на сайті gas.ua у розділі «Стати нашим клієнтом»), а також надати свій EIC-код (16-значний персональний газовий номер об’єкта).
Зазначимо, що гранична ціна на блакитне паливо з 1 лютого 2021 року на період дії карантину, але не довше ніж до 31 березня 2021 року, регулюється постановою Кабінету міністрів України № 25 від 18 січня 2021 р. та не може перевищувати 6,99 грн/куб.м.
Консультацію щодо зміни постачальника можна також отримати у інформаційному центрі ГК «Нафтогаз України»: +38 066 300 28 88, +38 098 300 28 88, +38 093 300 28 88.»
ТОВ «Полтавагаз збут» поширив свою офіційну позицію з приводу припинення газопостачання. Однак для більшого розуміння проблеми «Полтавщина» неофіційно поспілкувалися із представником цього товариства, щоб споживачі зрозуміли суть проблеми та отримали алгоритм дій на майбутнє.
Наше джерело вважає, що державні чиновники та «Нафтогаз» на тлі січневих протестів проти тарифів, тривалих морозів та в умовах локдауну вирішили «зачистити» ринок від дрібних конкурентів.
— «Нафтогаз» у своєму повідомленні згадав, що ми допустили порушення. Про що мова? У нас є тристоронній та річний договір з «Нафтогаз Трейдинг» та «Ощадбанком». «Нафтогаз» нам надавав газ, ми безоплатно передавали його населенню, а потім збирали кошти. Однак у них були умови: 100-відсоткове безспірне списання наших коштів. Як так? За вимогою, кожного дня, не пізніше 16:00, ми повинні були усі кошти від населення переводити на банківський рахунок Ощада. Не залишаючи собі взагалі нічого, ні на зарплату, ні на що інше. Ми не могли піти на це, компанія висунула свої пропозиції, однак «Нафтогаз» категорично відмовився від них, тому з 26 лютого ми перестали отримувати ресурс газу.
Зараз для газопостачальних компаній складні часи — є гранична ціна на газ, встановлена урядом, це 6,99 грн за кубометр. Однак на ринку газ коштує дорожче. Газзбути, які мають, так би мовити, великих покровителів, витримують режим роботи «купуємо дорожче, продаємо дешевше». Інший фактор — локдаун. Населення або невчасно, або взагалі не сплачувало за послуги. Нам встановлена торговельна націнка 2,5%, однак фактично ми отримали -15%, тобто працювали у збиток. Тим не менше, у порівнянні з іншими областями, де ціна була 10 грн, ми тримали більш помірну ціну, максимальна була у січні — 7,99 грн.
Можна припустити, що це своєрідне викручування нам рук, направлене на викидання з ринку дрібних конкурентів, щоб «Нафтогаз» посів монопольне становище. Тим більше, що усі ресурси для цього у державної компанії є — вони можуть демпінгувати ціну, до того ж вони можуть взяти газ у будь-який момент та у будь-якій кількості.
З квітня припиняє діяти обмеження — ціна не вища від 6,99 грн. Тому ми нарешті запрацюємо у ринкових умовах, а ціна на газ весною традиційно «падає». З 1 квітня ми знову вийдемо на ринок і запропонуємо свої послуги з помірною ціною. Ліцензія у нас є. А хто ще має таку мережу, таких спеціалістів, як у нас?
Нашим споживачам потрібно запам’ятати, що за лютий місяць вони повинні розрахуватися із нами. Приблизно 15 квітня вони отримають платіжку за березень від Постачальника останньої надії — «Нафтогазу». А з квітня наші клієнти, за бажанням, знову можуть обрати наші послуги.
***
Тобто, споживачам, які не хочуть обирати нового постачальника (особливо це актуально для мешканців багатоквартирних будинків), протягом березня можна особливо не нервувати. Тим більше, що функція обліку залишилась за «Полтавагаз збутом». З квітня, за умови повернення на ринок цієї компанії, споживачі можуть поновити договірні відносини із цим постачальником. Як це може бути — показує приклад компанії «Лубнигазтрейдинг», клієнтів якої з 13 лютого також перевели на обслуговування Постачальником останньої надії.
Протягом березня «Лубнигаз» вже пропонує споживачам повернутися на постачання природного газу до вже знайомої їм компанії.
Разом з квитанціями споживачі отримають угоду про приєднання, яку потрібно підписати та направити поштою або особисто принести до абонзали. Підписання цієї угоди — добровільне та залишається на розсуд кожного абонента.
Єдина умова — розглядати заяви будуть від абонентів, які не мають прострочених заборгованостей та вчасно передають показники лічильника.
Ян ПРУГЛО, «Полтавщина»