Авторизация

Вісті з Полтави - Справа найбільшої партії метадону в історії України завершилася виправданням трьох ромів


Вісті з Полтави - Справа найбільшої партії метадону в історії України завершилася виправданням трьох ромів

Фото: pl.npu.gov.ua

У Полтаві, через брак доказів, суд виправдав трьох ромів, яких затримали у миргородській лабораторії із найбільшою, на той час, партією метадону в історії України


Ленінський райсуд Полтави виправдав Савеля Іванова, Євгена Манашевського та Раджа Степана Огли, яких затримали 2 роки тому у Лещенках під Миргородом — у нарколабораторії із найбільшою партією метадону в історії України. Таке рішення 2 лютого ухвалила колегія суддів у складі Наталії Крючко, Руслана Тимчука та Єлизавети Парахіної. Причина виправдувального вироку у тому, що більшість доказів слідчі зібрали із порушеннями. Про це «Полтавщині» стало відомо з реєстру судових рішень та офіційного сайту суду.



У будинку під Миргородом знайшли 160 тисяч доз метадону



Гучна справа із вилученням тоді ще найбільшої партії метадону на всю історію України почалася у лютому 2019 року. Тоді прокуратура, СБУ та Нацполіція заявили, що у будинку під Миргородом знайшли близько 20 кг наркотику, а також повні кімнати лабораторного обладнання. Вартість метадону оцінювали у 33-35 млн грн. Тобто, під час вилучення знайшли понад 200 тисяч «доз», кожна з яких на «чорному ринку» оцінювалася приблизно у 175 грн.



Під час слідчих дій у помешканні затримали і трьох чоловіків. Це були Савель Іванов, Євген Манашевський та Радж Степан Огли.






Тоді ж Департамент протидії наркозлочинності Нацполіції назвав і 46-річного організатора наркобізнесу — мешканця Запоріжжя, якому на той час було 46 років. Зазначалося, що його уже затримували як організатора групи наркоторговців у вересні 2017 року і відпустили під заставу. Після цього чоловік втік, переховувався і продовжував займатися наркобізнесом. Про кого саме тоді говорили поліцейські, встановити так і не вдалося. У справі його імені не з’явилося.



Після затримання усіх трьох взяли під варту із правом внесення застави. І аж до винесення рішення чоловіки перебували у полтавському СІЗО.



Гучну справу розкрили за півроку, але припустилися грубих помилок



Попри великий обсяг матеріалів, експертиз та досліджень, правоохоронці закінчили розслідування і передали справу до суду вже влітку 2019 року. Іванова, Манашевського та Раджа звинуватили за трьома статтями:


ч.3 ст. 307 ККУ (Незаконне виготовлення та зберігання з метою збуту наркотиків, вчинені за попередньою змовою групою осіб, в особливо великих розмірах);
ч.2 ст. 311 ККУ (Незаконне придбання, перевезення та зберігання прекурсорів, вчинені за попередньою змовою групою осіб, в особливо великих розмірах);
ч.2 ст. 313 ККУ (Придбання обладнання, призначеного для виготовлення наркотиків за попередньою змовою групою осіб).

Втім, під час судового розгляду уся доказова база «посипалася». За допомогою трьох адвокатів обвинувачених, суд виявив, що слідчі та оперативники допустили забагато порушень. Наприклад:


Обшук у будинку проводився з вечора 6 лютого і до ранку 7 лютого, тобто вночі, і без відповідного на це дозволу слідчого судді.
Обшук почали проводити ще до залучення понятих.
Під час обшуку і затримання чоловікам не пояснили їхні права та надали можливості залучити адвокатів і не ознайомили з протоколом обшуку.
Відеозапис обшуку постійно переривався, на ньому відсутні шматки слідчих дій, а результати особистого обшуку затриманих не фіксувалися в окремому протоколі.
Під час обшуку правоохоронці не поцікавилися, хто володіє помешканням і чи він присутній.
Під час обшуку правоохоронці не долучили перекладача, хоча затримані не розуміли української.

Оскільки ці помилки були допущені під час обшуку, то суд не зміг долучити до справи усе, що знайшли правоохоронці у ту ніч у будинку: лабораторний посуд, прекурсори, наркотики тощо. Наступні ж висновки експертиз містили тільки припущення, що обладнання може використовуватися для виготовлення наркотиків, але причетність до цього саме трьох затриманих слідчі не довели.
























Також суд не взяв до уваги дані з телефонів затриманих, оскільки слідчі не довели, що картки належать саме цим особам.



Цікаво, що коробки із обладнанням містили маркування з інформацією про виготовлення та продавця, але правоохоронці не стали іти далі та з’ясовувати, хто саме і в кого придбав посуд і прекурсори. Також у прес-релізах силовики заявляли, що до злочину причетні ще двоє осіб, імена яких на той час встановлювалися, але вони так і не з’явилися у справі.



Роми плуталися у показах, але це не допомогло слідчим



Причетність до інкримінованих злочинів заперечили і самі обвинувачені.



Зокрема, Савель Іванов на суді розповів, що того дня поїхав із Запоріжжя на таксі зі своїм знайомим Євгеном Манашевським на сватання до Кривого Рогу. Дорогою вони випивали і, на його подив, зупинилися у Миргороді. Чоловіки перекусили в кафе та вирішили придбати ще самогону. У місті вони зустріли Раджа, якого Іванов знав, як таксиста у Запоріжжі. Той відвіз їх у Лещенки і вказав на будинок, де можна придбати самогон. Вже там їх затримали поліцейські. Його та Манашевського завели у будинок, потім вивели, а коли привезли понятих, то завели знову — нібито як свідків. Іванов додав, що не розумів, що відбувається, оскільки був п’яний і хапався за речі у пошуках води.



Слова Іванова підтвердив і Радж. Він розповів, що зустрів Іванова та Манашевського на зупинці у Миргороді, довіз до будинку, де можна придбати самогон, і поїхав. За 100 метрів його зупинили поліцейські, які не пред’явили посвідчень й обшукали його без понятих.



Євген Манашевський розповів, що наприкінці 2018 року у Запоріжжі йому запропонували «підзаробити». За винагороду у $50 він мав забрати у Полтаві посилку, яку відправлять «Новою поштою» на його ім’я. Пакунок він мав передати іншим особам біля Макдональдсу. У посилці була каністра, з якою він простояв в обумовленому місці 3-5 годин, але її ніхто не забрав. Манашевський повернувся до Запоріжжя, а каністру лишив у себе в сараї. Вже у лютому у нього запитали, чому він не передав посилку і запропонували ще $100 за те, що чоловік відвезе її у Полтаву. Манашевський погодився і взяв із собою Іванова, якому треба було у Кривий Ріг на сватання. Знайомому він пообіцяв, що після завершення справи вони поїдуть до Кривого Рогу. Організатор поїздки замовив для Манашевського таксиста, який мав привезти їх за призначенням. Коли приїхали у Лещенки, він перекинув каністру через паркан, а сам з Івановим пішов до сусіднього будинку, де хотів придбати самогон. Тоді їх і затримали поліцейські.









Прокурори намагалися апелювати до того, що покази трьох обвинувачених різняться, але судді на це не зважали — замало було доказів по справі. До того ж, вони критично віднеслися до того, що хтось із цих трьох мав достатньо знань та навичок для виготовлення наркотиків.



Савель Іванов закінчив лише два класи у школі, Радж Степан Огли — три класи, а Євген Манашевський має середню освіту. Усі вони — роми, двоє з яких не вміють читати і писати, не розуміють української. А спеціальних записів, нотаток, рецептів, схем або креслень у них так і не знайшли.



Виправдання виконавців замість викриття організаторів



Враховуючи це все, колегія суддів вирішила виправдати Савеля Іванова, Євгена Манашевського та Раджа Степана Огли через недоведеність обвинувачень. Прокуратура має 30 днів на оскарження цього рішення до Полтавського апеляційного суду.



Від себе додамо, що після ознайомлення із матеріалами справи склалося враження, що правоохоронці поспішили із затриманням осіб і не стали «розкручувати» увесь ланцюжок цього «стартапу». Наприклад, більшість вилученого посуду була чистою і притрушеною пилом і при цьому у помешканні був метадон. Також у матеріалах нема жодної інформації про оперативну закупку наркотиків. Тобто слідчі і не намагалися знайти докази продажу метадону. Все це більше схоже на те, що правоохоронці просто «прикрили» лабораторію на якийсь час і отримали собі черговий пункт у досягнення по розкриттю наркозлочинів. На користь цієї версії грає і те, що встановлювати двох інших причетних до злочину не стали. Цікаво, що з сайту СБУ також видалили прес-реліз про вилучення цієї партії наркотиків.



До речі, миргородський рекорд у 20 кг метадону минулого року побили київські «колеги». У квітні 2020-го у Київській області викрили групу наркодилерів, у яких вилучили 50 кг метадону, вартість якого оцінили у 2 мільйони доларів.


Дарина СИНИЦЬКА, «Полтавщина»

рейтинг: 
Оставить комментарий
Новость дня
Последние новости
все новости дня →
  • Топ
  • Сегодня

Опрос
Ви часто занимаетесь сексом на першому побаченні?