Авторизация

Вісті з Полтави - «Полтаваобленерго» у 6 разів зменшило плату за використання електроопор під вуличне освітлення — громади не хочуть платити взагалі


Вісті з Полтави - «Полтаваобленерго» у 6 разів зменшило плату за використання електроопор під вуличне освітлення — громади не хочуть платити взагалі

АТ «Полтаваобленерго» пропонує органам місцевого самоврядування укласти договори за користування своїми електроопорами, які громади використовують для зовнішнього вуличного освітлення. Після скандалів та негативної реакції з боку сільських рад обленерго запропонувало компроміс — відчутно зменшити плату. У сільрадах не хочуть платити взагалі нічого


У січні АТ «Полтаваобленерго» почало розсилати до громад області попередження, що відтепер органам місцевого самоврядування потрібно укладати договір «з доступу до інфраструктури об’єкту електроенергетики для розміщення електричних мереж». Якщо коротко — місцеві громади здавна використовують електроопори для вуличного освітлення. За це користування вони ніколи не платили власникам опор. Так тривало до 2021 року. Зараз в обленерго попередили, що у разі відсутності договору, мережа вуличного освітлення буде знеструмлена.



Редакція має кілька скарг від імені сільських голів колишніх Машівського, Шишацького та Кобеляцького районів.



Наприклад, голова Михайлівської громади Микола Коляндра повідомив, що обленерго запропонувало щомісяця сплачувати 18 грн за користування кожною електроопорою:



— Ми підрахували, що у нас на території приблизно 3 тисячі електроопор. Виходило, що ми повинні були сплачувати 54 тис. грн щомісяця, 648 тис. грн щороку, а це значне навантаження на бюджет. При цьому обленерго не сплачує нам земельний податок за користування комунальною землею, на якій стоять електроопори. Громада дуже обурилась вимогами обленерго, адже ще з радянських часів у техдокументації було вказано, що електроопори мають виконувати й невід’ємну функцію вуличного освітлення. За це ніхто ніколи не платив.



Після виникнення численних конфліктів з органами місцевого самоврядування «Полтаваобленерго» не відмовилось від своїх вимог, однак запропонувало зменшити тариф:



— Якщо раніше вони пропонували сплачувати за кожну 18 грн, то наразі тільки 3 грн. Однак ми проконсультувались із юристами і вирішили не платити, навіть якщо це 9 тис. грн щомісяця. Поки ця проблема у нас на паузі, — повідомив Микола Коляндра.



У АТ «Полтаваобленерго» офіційно прокоментували цю ситуацію. В адміністрації підприємства вважають, що їх вимоги правомірні, адже кожне використання їх майна потрібно врегульовувати. Наприклад, обленерго отримує кошти за використання електроопор під телекомунікаційне обладнання. За аналогією обленерго хоче застосувати такий підхід й до елементів вуличного освітлення. Втім, пропонує відчутно зменшити тариф.



— Об’єкти вуличного освітлення в населених пунктах області переважно розміщені на опорах, які є власністю АТ «Полтаваобленерго». Згідно з ч.1 ст. 317 ЦК України, власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном. Таким чином, без згоди власника ніхто не може користуватись його майном. Оскільки об’єкти вуличного освітлення розміщені на опорах АТ «Полтаваобленерго», таке розміщення підлягає правовому врегулюванню сторонами, у т.ч. шляхом укладання відповідних договорів.



Прямих норм законодавства щодо цих питань немає, разом з цим, існує нормативний акт, який регулює подібні правовідносини. Таким нормативним актом є Закон України «Про доступ до об’єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку телекомунікаційних мереж». Цим Законом врегульовано відносини між власниками інфраструктури об’єкту доступу (АТ «Полтаваобленерго») та особами, які мають намір отримати доступ до інфраструктури об’єкту доступу, одним з яких згідно з абз. 12. ч.1 ст.1 Закону є опори ліній електропередачі. Керуючись ч.1 ст. 8 Цивільного кодексу, яка визначає, що якщо цивільні відносини не врегульовані цим Кодексом, іншими актами цивільного законодавства або договором, вони регулюються тими правовими нормами цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, що регулюють подібні за змістом цивільні відносини. Аналіз правового статусу сторін та правовідносин, які виникають при розміщенні на опорах Товариства об’єктів вуличного освітлення та телекомунікаційних мереж вказує, що використання опор Товариства в цих випадках є аналогічним. Тому застосування норм Закону України «Про доступ до об’єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку телекомунікаційних мереж» до відносин з власниками об’єктів вуличного освітлення є цілком правомірним.



Разом з цим, з урахуванням соціального значення об’єктів вуличного освітлення для населення Полтавської області, АТ «Полтаваобленерго» визнало за доцільне визначити розмір плати за доступ до інфраструктури до об’єктів електроенергетики в бік зменшення у порівнянні з нормами, визначеними Законом України «Про доступ до об’єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку телекомунікаційних мереж» та нормативними актами, виданими на його виконання. Про остаточну ціну, власники об’єктів вуличного освітлення будуть повідомлені найближчим часом.



Цікаво, що до цього моменту представники ані обласної ради, ані Полтавської ОДА офіційно не коментували цей вже тривалий конфлікт між обленерго та місцевими громадами.


Ян ПРУГЛО, «Полтавщина»

рейтинг: 
Оставить комментарий
Новость дня
Последние новости
все новости дня →
  • Топ
  • Сегодня

Опрос
Оцените работу движка