Облрада спробує вдруге передати забудовнику нерухомість «Полтававодоканалу» у центрі — розповідаємо, чим цінна будівля на вулиці Пилипа Орлика, 10
На найближчій сесії Полтавської облради депутатам вдруге запропонують розглянути питання безаукціонної приватизації будинку «Полтававодоканалу» у самому центрі міста — біля Спаської церкви, на вул. Пилипа Орлика, 10. Відповідний проект знову винесли на обговорення профільної комісії — аби далі затвердити на засіданні сесії. Про це «Полтавщині» стало відомо з офіційного сайту облради.
Питання «Про включення житлового будинку з вбудованими нежитловими приміщеннями за адресою: Полтавська обл., м. Полтава, вул. Пилипа Орлика, 10 до переліку об’єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Полтавської області, що підлягають приватизації» 27 січня мала розглянути комісія з питань бюджету та управління майном. Однак засідання перенесли через погодні умови — зібрати депутатів хотіли у приміщенні аеропорту «Полтава».
Нагадаємо, раніше «Полтавщина» повідомляла, що це рішення може потягнути за собою будівництво нової багатоповерхівки в історичному центрі міста. Дозвіл на приватизацію хочуть надати ГО «Сльози милосердя України», засновницями якого є люди, напряму пов’язані із забудовником Ігорем Сіриком.
Після цієї публікації питання приватизації зняли з розгляду, а голова облради Олександр Біленький пояснив, що ініціатором рішення виступило КП ПОР «Полтававодоканал». Також він додав, що облрада не підтримуватиме цей проект рішення.
Втім, менше ніж за місяць, питання знову винесли на розгляд. У попередній публікації ми пояснювали, чому важливо не допустити будівництво упритул до кількох історичних пам’яток. Сьогодні ж маємо історичну довідку про цю будівлю, важливість якої пояснив полтавський архітектор і краєзнавець, учасник ГО SavePotava, Артур Ароян.
«Будинок за адресою вул. Пилипа Орлика, 10, зведено у першій половині ХІХ ст. На той час, забудова центральної частини міста здійснювалася за «зразковими» проектами, які розробляли петербурзькі архітектори. Житлові будинки зводилися з цегли та, як правило, мали 1 або 1,5 поверхи і від 5 до 7 вікон по фронту вулиці. Фасади тинькувалися, або (пізніше) фарбувалися по цеглі. Таким чином, можна констатувати, що зазначений будинок є зразком характерної історичної міської забудови.
Розміщення будинку на куті вулиць Орлика і Спаської робить його містобудівним акцентом. Якщо розглядати зовнішній периметр забудови кварталу уздовж вулиці Спаської, варто відмітити виключно важливу роль даного будинку у сприйнятті пам’ятки архітектури національного значення — Спаської церкви — оскільки він виступає своєрідним історичним тлом, при огляді з боку вулиці Соборності. Уся забудова навколо Спаської церкви є співмасштабною і камерною — 1-2 поверхи у будівель поблизу церкви і 3 поверхи на віддаленні. Таким чином, сформовано унікальний історичний ансамбль, який має велику історико-архітектурну значущість. Маючи 1,5 поверхи, будинок за адресою Пилипа Орлика 10, не перевищує за висотою об’єм Спаської церкви і, в той же час, має однаковий з нею білий колір пофарбування фасаду.
Нижній цокольний поверх використовувався як господарський — там розміщувалися кухня, приміщення для прислуги, кладові. Часто такі будинки мають місткі підвали, а в межах колишньої фортеці (даний об’єкт є саме таким) і доволі великі льохи. Основний поверх був житловим, вхід до будівлі здійснювався з двору, що характерно для дворянської забудови Полтави І половини ХІХ ст. На даний момент будівля має П-подібну конфігурацію плану, первісно, можливо була Г-подібною. З двору історично могли бути прибудовані літні приміщення (як то веранда), зараз подібна прибудова існує з південної сторони і слугує тамбуром входу. З північної сторони є прибудова на рівні цокольного поверху, яка слугує тамбуром входу до нього.
Архітектура будівлі є характерною для доби розвиненого класицизму (ампіру). Про це свідчать обрамлення вікон профільованими наличниками і прості за формою, прямокутні профільовані сандрики. Невелика кривизна віконних перемичок (пологі арки) свідчить, скоріше за все, про належність будинку до більш пізнього варіанту класицистичного міського особняка, на відміну від ранніх зразків, де вікна основного поверху є строго прямокутними. Карниз будівлі складається із двох профільованих горизонтальних тяг, що відсилає до античних антаблементів, і є характерною ознакою класицизму. Будинок пофарбований по цеглі у характерний білий колір. Дах за конфігурацією вальмовий, був первісно фальцевим, а зараз вкритий шифером.
До 2018 року на фасаді будівлі розміщувалася меморіальна дошка Н. Крупській, яка відвідувала цей будинок під час свого візиту до Полтави у 1896 році. За словами краєзнавця Сергія Бояренцева, цей будинок належав її родичам — родині гірського інженера Давидович-Нащинського».
Додамо, що нову дату комісії, де мають розглянути питання приватизації без аукціону, поки не призначили. Та сподіваємося, що ця публікація допоможе зняти проект з розгляду і більше до нього не повертатися.
Дарина СИНИЦЬКА, «Полтавщина»