Авторизация

Вісті з Полтави - Розмір «відкатів» на ремонтах в області за 10 років зріс із 10% до 30% — огляд кримінальних проваджень


Вісті з Полтави - Розмір «відкатів» на ремонтах в області за 10 років зріс із 10% до 30% — огляд кримінальних проваджень

Судячи з матеріалів кримінальних проваджень, сьогодні ставка «відкатів» з ремонтів на Полтавщині сягає 30%, а ще 10 років тому вона складала 10%


Про існування «відкатів» на бюджетних закупівлях «Полтавщина» писала вже десятки разів. Зазвичай кошти на них «закладають», завищуючи ціни матеріали, вартість виконаних робіт та їхній обсяг. Про ці схеми знають і правоохоронці, які щороку відкривають сотні кримінальних проваджень. Та абсолютна більшість з них закриваються, не закінчуються нічим або розслідуються роками.



Наприклад, рік тому в Департаменті будівництва, МіА та ЖКГ Полтавської ОДА та в Агентстві місцевих доріг Полтавщини прокотилася хвиля обшуків. Слідчі СБУ заявилися і до їхніх підрядників.



Виявилося, що ще у липні 2019 року правоохоронці відкрили кримінальне провадження, підозрюючи посадовців та підрядників у привласненні бюджетних коштів (ч. 3 ст. 191 ККУ). Слідчі з’ясували, що вони завищують вартість виконаних проектів, ремонт доріг виконують із нижчою якістю, ніж було передбачено у проектах, або взагалі отримують оплату за послуги, яких насправді не надавали.



За рік розслідування цього провадження жодна особа не отримала повідомлення про підозру або обвинувачення. Та і саме слідство не було закінчене. На початку січня поліцейські отримали через суд дозвіл на продовження терміну розслідування. Підставою стало те, що слідчі ще чекають висновки експертиз, не допитали свідків та планують призначити додаткові експертизи. Тому строк слідства продовжили ще на рік.




Припущення слідчих про наявність «відкатів» у 30 відсотків на ремонтах доріг у Полтавській області

Втім, попередні 1,5 року розслідування не були витрачені дарма. Журналісти проекту «Наші гроші» виявили у судовій ухвалі цікавий факт: на думку слідчих, підрядники були обізнані в існуванні «відкатів», і що їх розмір складав 30% від суми отриманих коштів. Без погодження на такі умови фірма не могла виграти тендер та отримати договір. Правоохоронці вважають, що ці кошти віддавали готівкою. Щоби «відмити» гроші, підрядники користувалися конвертцентрами.



За підрахунками правоохоронців, у 2018 році Департамент будівництва та «АМД» отримали 68 млн грн субвенції. Тобто посадовці, які брали участь у «схемі», могли отримати на всіх не менше 20 млн грн за рік.



А судячи зі звіту радника Прем’єр-міністра України Юрія Голика, у 2020 році Полтавська ОДА освоїла 1,3 млрд грн дорожнього фонду. Якщо за рік корупція нікуди не зникла, а слідчі поліції не помиляються у своїх припущеннях, то чиновники могли отримати близько 390 млн грн «відкатів». А це як мінімум 20-30 км додатково відремонтованих доріг місцевого значення.



Про розмір «відкатів» в інших кримінальних провадженнях



Та і це ще не все. Виявляється, що з року в рік «апетити» відповідальних за ремонти у владі ростуть. Проаналізувавши хронологію подібних кримінальних проваджень, ми зрозуміли, що підвищилися не тільки розміри «відкатів», а й ставки на їх виплати. За останні 10 років, вони зросли втричі.



Наприклад, у реєстрі судових рішень є інформація про вирок, який Пирятинський райсуд виніс у 2011 році співвласнику ПП «Пирятинжитлобуд» Ігорю Лукінчуку. Чоловік вимагав «відкат» для інспекторів, операторів, міліціонерів, пожежних тощо за введення новобуду в експлуатацію. Насправді кошти він хотів привласнити. У матеріалах справи міститься формулювання про те, що розмір хабара складав 10% від вартості квартир за іпотекою.



А в розслідуванні 2017 року йдеться про 15% «відкатів» на ремонтних роботах у Полтаві. Тоді у справі фігурували екс-депутат міськради від «Совісті України» Руслан Базилюк — як директор ТОВ «Сучасний двір», незмінний начальник управління ЖКГ Сергій Сінельнік і тодішній перший заступник міського голови Михайло Шевченко. Втім, за рік справу закрили «за відсутністю складу злочину».



Окрім того, у 2019 році був затриманий на хабарі тоді ще заступник начальника, а нині в.о. начальника Полтавського теруправління ДСА Віталій Федько. Посадовець отримав обумовлений «відкат» у 248 тис. грн. У матеріалах справи вказано, що він вимагав 15% від загальної вартості ремонтів приміщень судів, які замовили підряднику.



Підтвердженням думки про зростання ставок «відкатів» є і провадження проти командування в/ч А0312 у Селещині Машівського району. Прес-група СБУ у грудні 2020 року заявляла, що керівництво брало 30% з постачальників захисних елементів військового обмундирування.



До речі, у лютому 2020-го автор анонімного Telegram-каналу з економічно-політичним нахилом «Все не так», який уже закритий, повідомляв, що у Полтаві ставки «відкатів» залежать від виду договору. Зокрема, за роботи посадовці просять 12-15%, послуги — від 20%, товари — від 3-5% до 50%. Зазначимо, що автори саме цього каналу одними з перших повідомили про обушки у ДП «АМД» та оприлюднили ухвалу суду, якою було погоджено їх проведення.






Підтвердженням останніх ставок є і розмова «Полтавщини» з одним із постачальників комп’ютерів для полтавських лікарень у 2019 році. Тоді він був обурений нашим матеріалом про переплату у 300-500 тис. грн на договорах у 1,9 млн грн, але під час спілкування не заперечив наявність «корупційної складової» у ціні.



***



Чи не змінилися розміри «відкатів» зараз саме у Полтаві, можна буде зрозуміти вже із нових закупівель та нових кримінальних проваджень.


Дарина СИНИЦЬКА, «Полтавщина»

рейтинг: 
Оставить комментарий
Новость дня
Последние новости
все новости дня →
  • Топ
  • Сегодня

Опрос
Ви часто занимаетесь сексом на першому побаченні?