Стабілізуюча сесія — так оцінив учорашнє позачергове зібрання депутатів Полтавської обласної ради її голова Олександр Біленький під час короткого брифінгу. Він вкотре нагадав, що перше звернення до Кабінету міністрів, НКРЕКП та президента щодо недопущення зростання тарифів, обласна рада прийняла ще 29 грудня 2020 року. А їх підвищення було заплановане із 1 січня.
«Тоді ми діяли на випередження, — зауважив Олександр Біленький. — Ми перша обласна рада — і єдина на той час, яка ще у 2020 році прийняла таке звернення».
Щоправда, центральна влада на звернення не відреагувала, тарифи підвищила, чим і викликала протести населення. Ті ж мешканці Полтавщини відверто не зрозуміли, за що вони отримали найвищі тарифи в Україні на газ та його транспортування.
Тож наступним кроком стала зустріч народного депутата Олега Кулініча та делегації Полтавської області із Прем’єр-міністром України та головою НКРЕКП.
«На цих зустрічах були відпрацьовані певні механізми, ми зрозуміли логіку дій газорозподільчих компаній, логіку дій регулятора — НКРЕКП та позицію Кабінету Міністрів, — прокоментував Олександр Юрійович. — І якраз у фінальному рішенні депутатського корпусу Полтавської обласної ради, куди увійшли пропозиції депутатів різних фракцій, ми закріпили ті положення, які вважаємо доцільно врахувати під час змін до законодавства, постанов, навіть врахувати самими газорозподільчими компаніями — вони мають право звертатися до НКРЕКП з питанням перегляду тарифів, у тому числі й за транспортування газу, у бік їх зменшення».
Журналісти звернули увагу на виступи на сесії представників газопостачальних компаній. Представники деяких із них були відверто нелогічними у поясненнях, тож склалося враження, що підприємства ледь не банкрути і як, власне, не зрозуміло було й те, як формується тариф. Та й на запитання про заробітну плату менеджменту представники компаній прикривалися «виробничою таємницею».
«Вони не банкрути. І формуючи тариф, включають туди всі свої витратити, перекладаючи їх на плечі споживачів, — пояснив Олександр Біленький. — Діють зухвало тим, що «набравшись» за останні три роки боргів перед НАК «Нафтогаз України», тепер хочуть швидко погасити їх завдяки споживачам Полтавської області. Дещо краща ситуація в Кременчуці. Там і підняття тарифів було не таке високе, і логічно відповідав керівник підприємства. Всі інші не те що плавали, особливо керівник АТ «Лубнигаз», який взагалі не був готовий до компромісу. Тому наступне звернення Полтавської обласної ради було до правоохоронних та фіскальних органів щодо перевірки, проведення аудиту діяльності цих підприємств. Після перевірки у разі виявлення порушень доцільно буде регулятором анулювати ліцензію цим компаніям на газорозподільчі функції».
Олександр Біленький пояснив, що НКРЕКП уже нині не дає ліцензії на роботу на ринку газу компаніям, що мають менше 100 тисяч. Для прикладу АТ «Гадячгаз» має 22 тисячі споживачів, «Лубнигаз» — трохи білше 60 тисяч.
«Логіка НКРЕКП: через рішення Верховної Ради ліквідувати ці компанії і позбавити їх ліцензії. Їх поглинуть більші підприємства, такі як «Кременчукгаз», — ті, які відповідально ставляться до споживачів і, які за рахунок збільшення об’єму газу зменшують тарифи на нього. У цьому логіка регулятора і ми її в принципі теж підтримуємо», — зауважив голова обласної ради.
Що ж до результатів сесії, то Олександр Біленький додає: «Ми прийняли досить серйозне рішення. Головне — щоб воно не залишилося декларативним. Головне — аби Уряд, Верховна Рада, усі причетні до його виконання, тепер діяли».
Нагадаємо, що у рішенні, прийнятому на позачерговій сесії Полтавської обласної ради від 14 січня, йдеться не про рекомендацію зменшити тарифи на газ та його транспортування, а й про повернення пільгового тарифу на електроенергію, перегляд показників бюджету на 2021 рік у бік збільшення фінансування на соціальний захист та виплату субсидій. А ще — про «пом’якшенні» вимог до потенційних отримувачів субсидій на житлово-комунальні послуги, підтримку та розвиток вітчизняного видобутку природного газу.
Надія ДІДЕНКО