Полтавські чиновники відмовилися зекономити 400 тисяч гривень на капремонті вулиці Станіславського та зробили все, аби замовлення на проектування дісталося одному зі «своїх» підрядників
Управління ЖКГ Полтавського міськвиконкому готується замовити проект капремонту вулиці Станіславського за 941,3 тис. грн. Аби віддати замовлення потрібному ФОПу, чиновники відмовилися від економії у 360,6 тис. грн і умисно «провалили» попередній тендер. Про це «Полтавщині» стало відомо з порталу Prozorro.
Підготовку до капремонту вулиці УЖКГ почало у листопаді. Спочатку ФОПу Сергію Пелиху замовили інженерно-геодезичні вишукування — двома договорами, загальною вартістю 64 тис. грн.
Далі, 25 листопада, управління оголосило тендер на розробку проекту капремонту з очікуваною вартістю 959,7 тис. грн. Процедура була спрощеною і договір могли укласти навіть за наявності одного учасника, але на конкурс заявилися двоє: ФОП Колотовченков Василь Леонідович з пропозицією у 542,4 тис. грн та ФОП Білоус Володимир Іванович з пропозицією 903 тис. грн.
Оскільки Білоус свою пропозицію не знижував, робити це не було сенсу і Колотовченкову — адже вона залишалась найвигіднішою. Система визнала переможцем останнього. Далі, відповідно до законодавства, УЖКГ мало 5 днів на прийняття рішення, але затягнуло процес.
До 21 грудня замовник так і не визнав Василя Колотовченкова переможцем і не відхилив його пропозицію. Тому сам і скасував торги. Можна було би припустити, що доводити тендер до логічного завершення не стали, бо необхідності замовляти проект уже не було. Але, вже за 2 дні, 23 грудня УЖКГ оголосило нову закупівлю.
Очікувана вартість дещо зросла — до 997,4 тис. грн. Така сума була обґрунтована тим, що до вимог додали проходження експертизи і надання аналогічного договору. Та більше схоже, що умови проектування навмисне змінили, аби не допустити «зайвих» учасників.
По-перше, охочі взятися за проект мали надати копію аналогічного договору на проект капремонту вулиці міста на замовлення органів місцевого самоврядування у 2020 році. Але у першій половині минулого року управління ЖКГ, переважно, замовляло проектні роботи без торгів «своїм» проектувальникам, які і виконували аналогічні договори. А після набуття чинності змін до закону «Про публічні закупівлі» 19 квітня і зменшення порога ситуація суттєво не змінилася. Тож і на цій закупівлі копії аналогічних договорів могли надати «свої» проектувальники.
По-друге, УЖКГ суттєво зменшило строки виконання робіт. Перший тендер передбачав, що проект має бути виконаний до 5 травня 2021 року (без проходження експертизи — її замовили би окремо і пізніше). У документах другого конкурсу замовник прописав уже термін до 31 березня 2021-го (з експертизою, якою має опікуватися проектувальник).
— Проект повинен погоджуватись у поліції. Це погодження, по часу, може займати до місяця. Потім, проходження експертизи проекту, яке також може тривати до місяця. Поліція може погодити і швидше, та й експертна перевірка не обов’язково займатиме весь час. Це залежить від їх завантаженості роботою. Але ж на стадії договору треба орієнтуватися на максимальні терміни погодження. Тому що у випадку прострочення виконання робіт передбачені шалені штрафні санкції — до 70% від ціни договору, — пояснив «Полтавщині» учасник торгів, інженер Василь Колотовченков.
Тобто, якби управління ЖКГ підписало договір наприкінці грудня або початку січня — в рамках першого тендера, проектувальник міг без поспіху, якісно виконати роботи за 4 місяці. За умовами другого конкурсу, договір підпишуть орієнтовно наприкінці січня і на проектування, разом з погодженнями та експертизою, залишиться близько двох місяців.
— Це нереальні строки. Швидше за все, УЖКГ віддало цю роботу до проведення тендера «своїм» проектувальникам, вони спокійно розробляють проект, погоджують в поліції та проходять експертизу. Потім виграють торги, оскільки інші не захочуть брати участь в торгах на таких умовах. Саме тому я і не став заявлятися на другий конкурс, — розповів Василь Колотовченков.
Інженер також звернув увагу на ще одну «хитрість» УЖКГ, яка має суттєвий вплив на остаточну ціну: можливе відстрочення платежу за виконані роботи.
— Замовник прописав однією з умов відтермінування на строк 241 день, що надало додаткову перевагу Білоусу. Зрозуміло, що у «своїх» проектувальників з цього приводу немає ніяких сумнівів. Вони сміливо застосовують це відстрочення, адже знають, що їм все одно заплатять відразу, як буде виконана робота. Бо з цих грошей отримується «відкат». Натомість в «чужих» є обґрунтовані сумніви з приводу оплати за виконані роботи, оскільки це відстрочення може затягнутися на невизначений термін, — пояснив Василь Колотовченков.
Про те, що такий трюк полтавські посадовці використовують не вперше, говорив і інший місцевий проектувальник Сергій Скляренко. Цей та інші прийоми застосовують, аби обійти будь-які правила торгів, покликані подолати корупцію та сприяти конкуренції.
До речі, саме це і дозволило відмовитися від послуг ФОПа Мурзи, який, разом із Володимиром Білоусом, брав участь у другому тендері. Він запропонував виконати роботи за 895 тис. грн, але виставив менший термін відстрочення. Тому 12 січня переможцем визнали ФОПа Білоуса з пропозицією у 941,3 тис. грн за проект з експертизою.
Цікаво, що у тендерній документації Володимир Білоус навіть вказав меншу вартість проектування. Якщо у першому конкурсі він закладав 857,9 тис. грн на розробку і додавав 45 тис. грн єдиного податку, то на другому оцінив свою роботу у 851,5 тис. грн. І це попри новий рік і підвищення податкових ставок. Також учасник додав 44,8 тис. грн ЄП та 45 тис. грн — за проходження експертизи.
Це все на фоні відмови посадовців УЖКГ від економії часу та 398,9 тис. грн у випадку укладення договору не з Білоусом в рамках першого тендера. Угоду з ним поки не підписали, бо триває перевірка. Замовник має ще 3 дні на прийняття рішення.
Довідково. Впродовж 2016-2020 років ФОП Мурза та ФОП Білоус отримали від управління ЖКГ Полтави за виконання послуг з проектування та авторського нагляду майже 33 млн грн. З легкої подачі керівництва міста, разом з кількома іншими спорідненими ФОПами вони, фактично, виконують абсолютну більшість усіх комунальних проектів у Полтаві.
До речі, за кошторисом Володимира Білоуса, вартість самого капремонту вулиці Станіславського оцінюють на рівні 17 млн грн. Ці будівельні роботи будуть продовженням оновлення дороги вздовж ринку «Станіславський». Договір на капремонт бульвару Щепотьєва від вулиці Баяна уклали із ТОВ «Асфер Груп» 27 жовтня 2020-го. Відновлення 430 метрів дороги і тротуару оцінили у 5,7 млн грн.
Судячи з нового генплану Полтави, саме бульваром Щепотьєва та вулицями Станіславського й Колективною у майбутньому проходитиме нова тролейбусна лінія через Огнівку.
Дарина СИНИЦЬКА, «Полтавщина»