Затягування виборів дає час на формування більшості без Олександра Мамая. Коли він отримає посвідчення мера без повторного другого туру, ця більшість вже існуватиме і диктуватиме йому свої правила гри. Що зможе протиставити Мамай — покаже майбутнє
На даний момент міська ТВК прийняла постанову про заміну членів Подільської ТВК у зв’язку із невиконанням ними своїх обов’язків. Замінити своїх представників повинні партії, які висували попередніх. Якщо протягом години цього не буде зроблено, то нових членів призначать за поданням голови міської ТВК Алли Назаренко. Гіпотетично, ці новопризначені члени районної ТВК мають передати документацію та бюлетені своїм колегам у міськвиборчком. Останні намагатимуться до 00:00 встановити результати виборів у Подільському районі і загалом виборів міського голови Полтави.
До цього додамо, що голова Подільської ТВК Марина Базилюк 26 листопада написала заяву до поліції зі скаргою на представницю від партії «За майбутнє» Людмилу Грицай, яка вдарила її по нозі у приміщенні районної ТВК. Також є заяви від членів цієї ТВК на ім’я Марини Базилюк про те, що представники «За Майбутнє» перешкоджають їм виконувати посадові обов’язки.
З інших джерел відомо, що паралельно із затягуванням результатів виборів будуть обрані нові члени міської ТВК, яким вже обіцяно по $2 тисячі, щоб якомога скоріше скликати установчу сесію міськради. Начебто, таку ж суму вже отримали й члени Подільської ТВК, які протягом тижня добросовісно не змогли встановити результатів голосування без процедурних помилок. Однак наполягати на реальності цієї інформації — не будемо. Поки можна тільки спостерігати вже звичний процес затягування встановлення результатів виборів міського голови.
«Полтавщина», аналізуючи інформацію з різних джерел про причини даного затягування, припустила, що такий сценарій може призвести до повторного другого туру виборів міського голови. Логіка цієї формули у тому, щоб передати ініціативу на рівень ЦВК та Верховної Ради і максимально затягнути обрання Олександра Мамая міським головою. В цей час більшість обрала б секретаря, заступників міського голови та керівництво депутатських комісій. Не відкидаємо, що цей варіант залишається реальним. Нижче наведемо й інші сценарії.
Одне із джерел повідомило, що 4 фракції, які під себе формують більшість у міській раді («Слуга народу», «Рідне місто», «Європейська Солідарність» та «Свобода»), домовились про такий розподіл владних повноважень:
— Сергій Іващенко — секретар міської ради, його представник також стає першим заступником. Заступник з питань освіти знову має бути від «Слуги народу». «Рідному місту» за таким сценарієм залишають сфери ЖКГ та медицини.
Інше поінформоване джерело вважає, що такий сценарій більше нагадує особисті бажання Сергія Іващенка. І взагалі — «третій тур» під питанням.
— Наскільки мені відомо, то затягування результатів виборів мера — це історія не Сергія Іващенка, а дії вже сформованої більшості в обласній раді. Куратором від президентської партії є губернатор Олег Синєгубов, а не Сергій Іващенко. Тим більше, останній контролює не усю фракцію «Слуги народу».
При цьому посади у міській раді будуть розподілятися з урахуванням інтересів партнерів по обласній раді. А там — це «Довіра», «Слуга народу» і «Рідне місто». Тому центром формування коаліції у міській раді є не Сергій Іващенко, а більше Олександр Удовіченко. З цієї причини озвучений вами сценарій із секретарем та першим заступником від партії «Слуга народу» — це просто варіант, а не реальність. Наскільки мені відомо, чітких домовленостей між фракціями ще немає. Наприклад, «Європейська Солідарність», яка увійде до більшості, увійде туди не під Сергія Іващенка, а з власними амбіціями на ключові посади під можливі позачергові парламентські вибори у 2021 році. А щоб досягти цих домовленостей, потрібен час. Заради цієї мети його і «тягнуть».
Що стосується третього туру, то я не вірю в цей сценарій, адже Олександр Мамай отримає ще більше голосів. Тому більш реалістичним виглядає варіант, коли у міській раді сформується більшість без Олександра Мамая, але він сам стає міським головою. На час свого офіційного обрання більшість вже буде створена. Тож йому залишиться роль «весільного генерала».
До речі, ця інформація у розрізі активної участі партії «Довіра» може частково підтверджуватись тим, що ця політична сила має вплив на роботу міської ТВК в особах голови комісії Алли Назаренко та члена комісії Богдана Василюка, який, як здається, й генерує та контролює процес затягування встановлення результатів.
Наразі не можемо точно сказати, чи буде Сергій Іващенко головним конструктором нової більшості (більшість наших експертів сумніваються у цьому), але його передвиборче гасло «Полтаві — Зміни» вже отримало свою реалізацію. Ніколи до цього на виборах міського голови так показово не реалізувався принцип «Важливо не як голосують, а як рахують». Це безперечна новинка для Полтави. А також прецедент та скринька Пандори, яку вже розпечатали.
Тепер опоненти цього сценарію в особі Олександра Мамая вже не соромляться скликати своїх прихильників під стіни міської ради. Ми не знаємо точно, чи буде реалізовано певні силові, навіть фізичні методи політичної боротьби, але після змін у полтавських виборах жодні варіанти розвитку подій не відкидатимемо.
Пристібаємось — нудно не буде.
Ян ПРУГЛО, «Полтавщина»