У Полтаві в підземному переході кіоск перекрив для огляду зображення Гоголя і його вірші, що розміщені на гранітній стіні. Влада міста може тільки спробувати домовитися про перенесення МАФу, оскільки «Злато місто» — це приватна власність.
Вчора у підземному переході «Злато місто» робітники змонтували кіоск, який закрив зображення Миколи Гоголя та напис на гранітній стіні «Моє серце назавжди залишиться прикутим до священних місць Батьківщини…». Сьогодні в торговому павільйоні уже розставили продукти. Таке розміщення кіоску викликало обурення соцмережах. Люди скаржаться на вчинок підприємця і бездіяльність влади.
Однак, місто не може вплинути на підприємця, оскільки власником підземного переходу із 2004 року є ТОВ «Шервуд і Ко».
Довідково. Керівником товариства є Андрій Губернат, власниками — Олена Губернат, Валерій Курцев, Оксана Верига та Лев Верига — брат начальника управління звернень громадян, організаційної роботи та загальних питань Ігоря Вериги, який отримав цю посаду за першої каденції Олександра Мамая, у 2011 році. Будівництво підземного переходу «Злато місто» ініціювало місто за інвестиційні кошти. Основні кошти йшли від власників підприємства.
Щоби розмістити кіоск у «Злато місто», підприємцю не треба звертатися за дозволом у Полтавську міськраду. Власник може поставити кіоск будь-де на території переходу.
Секретар Полтавської міської ради Олександр Шамота пояснив:
— Ми з’ясовуємо, яким чином можемо вплинути на цей процес. Це приватна власність. Ми, зі свого боку, якось намагатимемося вплинути, але жодного дозволу від нас вони не повинні були отримувати. Закривати фреску із написами не правильно, але наскільки адміністрація цього торгового закладу піде на зустріч, подивимося.
Головний архітектор Полтави Микола Шевельов:
— Ми подібних питань ніяких не розглядали. Це приватна власність. В будь-якому випадку повинні дотримуватися норми щодо забезпечення безпеки пересування. Об’єкт введений в експлуатацію, втручатися туди ми не маємо права. Якби здійснювалися якісь будівельні роботи, тоді передбачена законом процедура проведення реконструкції. Тоді б дозвільні документи потрібно було отримати в інспекції ДАБІ.
Головний архітектор Полтавської області Ірина Особік:
— Звичайно, що зображення на стіні підземного переходу має культурну цінність. Ніде це не зафіксовано, але безумовно цінність є. Це авторська робота, розроблялися ескізи, які погоджувалися на художній раді. Ці написи пройшли всі процедури. Зображення не просто так на стінах розміщені, вони несуть інформацію. Це було зроблено із метою зацікавити туристів. Є місце, куди можна змістити цей кіоск.
— Механізм впливу на підприємця є. Мали б втрутитися органи місцевого самоврядування й визначити місце розташування цього кіоску. Навіть якщо власник «Злато місто» дає дозвіл на розміщення кіоску, все одно ці питання повинні погоджуватися з органом місцевого самоврядування. Треба погоджувати й розглядати місце розташування. Навіть якщо власність приватна, можна звернутися до власника «Злато міста» із проханням перенести цей кіоск. В умовах складної економічної ситуації нормально давати можливість людям працювати й заробляти гроші, але це не повинно бути за рахунок історичних чи культурних цінностей, — говорить Ірина Особік.
Заступник міського голови із юридичних питань Іван Сватенко прокоментував ситуацію так:
— «Злато місто» знаходиться у приватній власності, дозволів на розміщення ми там не даємо. Вони можуть самостійно вирішувати як розпоряджатися своїм майном. Ніяких погоджень не потрібно, це все одно що в торговому центрі поставити пункт продажу.
Можна вплинути на договірних засадах, правового механізму вплинути немає. Зараз ми вивчаємо це питання. Можливо, щось і придумаємо.
Нагадаємо, що на вул. Симона Петлюри, поблизу зупинки «Перша міськлікарня», повернувся старий кіоск, який частково перекрив рух для автомобілів та пішоходів.
Микола ЛИСОГОР, «Полтавщина»