В селі Підгорівка Козельщинського району влаштували майданчик для зважування транспорту безпосередньо в русі в реальному часі. Це перша подібна система на автодорогах Полтавської області. Окрім ваги автомобіля, автоматично зчитуються габарити, номерний знак, швидкість
Зважування-в-русі (weight-in-motion) — це «розумна» система комплексного збору інформації про транспортні засоби, які рухаються автомобільними дорогами. Моніторинг руху здійснюється на дорогах у режимі реального часу.
Перший такий майданчик на автодорогах державного значення Полтавщини влаштували на автошляху М-22 Полтава — Олександрія в Підгорівці Козельщинського району. Про це повідомили у Службі автомобільних доріг у Полтавській області.
Обладнання монтується у верхньому шарі покриття або на прогонових будовах мостів та шляхопроводів. Майданчик перекриває дорогу по всій ширині, а фіксація руху здійснюється цілодобово. Навантаження на кожну вісь вимірюється як мінімум у трьох послідовних точках.
— Щодоби цією автодорогою рухається 8-9 тисяч транспортних засобів. Третина з них — вантажівки, які нерідко не дотримуються габаритно-вагових норм. Відповідно ми отримуємо руйнування доріг. Нормативними документами передбачено перевезення вантажів із загальною масою (разом з масою транспортного засобу) не більше 40 тонн. Водночас у 2019 році фахівці Укртрансбезпеки фіксували вагу на дорогах регіону 65 тонн, — розповідає начальник Служби автомобільних доріг у Полтавській області Іван Краповницький.
Система зберігає інформацію про пересування більше ніж 10000 автомобілів в одному напрямку вагою не менше 3,5 тонн. Температурний діапазон від -30°С до +40°С. Компоненти захищені від можливих перенапруг. Автоматично зчитується ряд показників: номерний знак, габаритні розміри, маса, кількість осей, швидкість, тощо. Вплив людського фактору відсутній.
Всі дані передаються до Державної служби України з безпеки на транспорті. Служба автомобільних доріг у Полтавській області чи Укравтодор не мають права стягувати штрафи чи виставляти їх будь-яким чином.
Вартість монтажу об’єкту — близько 13 млн грн. Генеральний підрядник — компанія «Ростдорстрой».
До кінця року буде відкритий майданчик на автодорозі Н-31 Дніпро-Решетилівка поблизу Кобеляк. У 2021 році планується запуск системи моніторингу на автошляху М-03 Київ — Харків поблизу повороту на Селещина.
Усього у 2020 році на основних об’єктах Великого будівництва Укравтодор встановить два десятки майданчиків WiM по всій Україні. Наразі ж найбільша мережа WiM серед європейських країн в Угорщині — 89 майданчиків.
Ян ПРУГЛО, «Полтавщина»