У Полтаві суд призначив 7 років тюрми організатору шахрайського угруповання, яке протягом 2006-2009 років ошукало чотири банки на понад 2 млн грн
14 вересня 2020 року Полтавський районний суд виніс вирок організатору шахрайського угруповання, яке з 2006 до 2008 року ошукало 4 банки. Шахраї набрали кредитів в банках на понад 2 млн грн і не повернули їх. Слід зазначити, що відповідно до курсу валют 2006-2008 років, це понад 400 тисяч доларів.
Згідно з Єдиним державним реєстром судових рішень, засуджений Ігор Грушевський у листопаді 2005 року, будучи засновником та директором ПВП «Автопром», створив організовану злочинну групу ще з чотирьох осіб. Серед них були його знайомі — засновники та директори фірм ПВП «Автотехпром» та ПП «Інститут передових технологій» (м. Луганськ) — а також дружина.
Засуджений, разом зі спільниками, підробляв підписи, печатки, декларації про доходи, фінансові звіти, довідки та інші документи для того, щоби брати в кредит кошти у банків. Своїх спільників Грушевський відправляв у банки для отримання кредитів та передачу в заставу майна, а потім знімав готівкою кошти в касах банків, які перераховував на підготовлені рахунки підприємств. Після цього спільники знімали з обліку в службі ДАІ надані в заставу банкам автомобілі, щоб їх не могли арештувати за борги по кредитах.
Крім того, заставні автомобілі засуджений Грушевський продавав іншим людям, не попереджаючи їх про те, що вони під заставою. Для прикриття злочинної діяльності, організатор вносив кошти на погашення кредиту перші кілька місяців. А решту коштів, отриманих злочинним шляхом, використовував в інтересах злочинного угрупування.
Таким чином, у червні 2006 року спільники взяли кредит в банку «Надра» — 250 тис. грн. Для цього вони підробили довідки про доходи підприємства та вказали в них 800 тис. грн прибутку з грудня 2005 року по травень 2006 року. Також, підробили документи щодо товарно-матеріальних цінностей ПВП «Автотехпром», яке ніби-то займалося капітальним ремонтом автомобілів КрАЗ та вказали там суму — 1385000 грн.
Злочинна організація зняла кредитні кошти, закупила на них валюту та розподілила між учасниками організації. А вже в листопаді, без відома банку, Грушевський зняв з реєстрації в ДАІ автомобіль ВМW, який був під заставою у банку. А другий автомобіль КрАЗ, який був під заставою, передали за довіреностями невстановленим особам.
За аналогічною схемою зловмисники ошукали «Ощадбанк» на 1 млн грн, «Східно-Український Банк Грант» на суму 656,5 тис. грн, «ВіЕйБі Банк» на $44811 (за курсом НБУ, це 226,3 тис. грн на час вчинення злочину). Злочинна діяльність шахраїв тривала з 2006 року до 2008-го.
Чотирьом співучасникам Октябрський райсуд виніс вирок ще у травні 2011 року, троє з них отримали умовне покарання, ще один — 5,5 років ув’язнення. Двом призначили конфіскацію частини майна.
Дії організатора Грушевського суд кваліфікував як шахрайство, вчинене повторно, в особливо великих розмірах, організованою групою, службове підроблення документів, що спричинили тяжкі наслідки, вчинені повторно, організованою групою, використання завідомо підробленого документа, вчинене організованою групою (ч. 4 ст. 190, ч. 3 ст. 28, ч. 2 ст. 366, ч.3 ст.28 ч.4 ст.358 КК України).
Суддівська колегія, у складі головуючого судді Людмили Стрюк, суддів-учасників Оксани Гальченко та Ольги Путрі визнала винним Ігоря Грушевського та призначила йому 7 років ув’язнення з конфіскацією частини майна. Також суд постановив стягнути із засудженого 922 тис. грн на користь «Східно-українського банку «Грант» та «Всеукраїнського Акціонерного Банку».
Термін перебування під вартою зарахували засудженому у строк покарання з розрахунку один день попереднього ув’язнення за два дні позбавлення волі з 13 вересня 2016 року по 24 квітня 2020 року включно. Тобто, засуджений уже відбув покарання — 7 років 2 місяці 16 днів, тому його одразу звільнили від подальшого відбування покарання.
Анастасія НЕДОГОРСЬКА, «Полтавщина»