На території Полтавської психлікарні засихає дубовий гай. Біологи говорять, що через зміну клімату у місті гине багато дерев
Днями на території Полтавської обласної психіатричної клінічної лікарні імені О. Мальцева упав трьохсотрічний дуб. Дерево згнило із середини, у стовбурі утворилося дупло і дуб впав. Адміністрація медзакладу впевнена, що причина — не вік дерева, а хвороба, адже дуби можуть жити по 1000 років.
На території психлікарні знаходить дубова алея із 50 дерев, з них 10 — віком понад 300 років. Частина із цих дерев також хворіє. Головний лікар Полтавської обласної клінічної психіатричної лікарні ім. О.Ф.Мальцева Людмила Самолеліс розповіла телеканалу ІРТ про цю проблему:
— Дуже багато дерев пошкоджені. В них створюються дупла і вони тоді гинуть отак. Ми зверталися до аграрної академії, до журналістів, в «Зеленбуд», той, що раніше опікувався нашим гаєм. Дуби вже старі, їм понад 300 років. Допомога потрібна в їхньому лікуванні. Ми цього не вміємо робити. Людей вміємо лікувати, а дерева, на жаль, ні. Якби ви нам допомогли, до кого звернутися, ми були б дуже вдячні. Навіть в Інтернеті шукали, щоб самим якось зробить, але у нас немає таких фахівців, які б могли це зробити вірно
Директор комунального підприємства «Декоративні культури» Юрій Луценко розповів:
— Жодного разу головний лікар чи інший працівники Полтавської обласної психіатричної лікарні за допомогою стосовно лікування дубів чи спилювання сухих гілок, до нас не звертався. Є два варіанти. Вони можуть звернутися в управління житлово-комунального господарства із проханням спиляти гілки, чи інше. Управління дасть нам доручення виконати ті чи інші роботи. Або вони можуть звернутися до нас особисто. Ми вишлемо фахівця і він розкаже, що треба робити. На платній основі ми б виїхали й допомогли, тут доручення ніяке не потрібно.У них є свій департамент управління ЖКГ, у них виділяють кошти на благоустрій територій. Вони можуть замовити у нас роботи на платній основі, або звернутися в управління ЖКГ про допомогу.Треба вивчити там ситуацію. Можливо в ґрунті якісь забруднення. Можливо, щось вікове у них.
Директор підприємства розповідає, що через зміну клімату, у місті масово сохнуть дерева:
— Цього року із зеленими насадженнями в місті дуже багато проблем. Минулого року 4 місяці не було дощів, потім була безсніжна зима. Взимку велика частина шкідників, після зими залишилися живими. У нас по місту дуже багато дерев гине. От вам результат природних катаклізмів — засуха, не морозна зима. Це все дає свої плоди. Клімат змінюється і дерева не встигають підлаштовуватися. З дубами теж саме. Це ситуація не тільки у психіатричній лікарні. — пояснив Юрій Луценко, — В Дендропарку звернули увагу, що дуби почали чомусь псуватися. Два-три роки тому, такої ситуації не було. Дерево наче зелене, все нормально і тут раптово починає гинути. Ми спілкувалися зі спеціалістами, біологами. Вони пояснюють, що це зміна клімату. Що взимку не було морозу — це є основною причиною. Цього року надзвичайно багато сухих дерев.
Нагадаємо, що ландшафтні архітектори провели дослідження Прирічкового парку і 70% дерев виявилися інвазійними. Потрібно спиляти американський клен, що шкодить місцевій екосистемі.
Микола ЛИСОГОР, «Полтавщина»