Зарплата в керівника Заворсклянської громади вища, ніж у колег із більш успішних Щербанівської чи Мачухівської. При цьому в рейтингах об’єднаних громад ці дві — в авангарді. Заворсклянська ж — пасе задніх.
Міжвідомчі регіональні комісії з підготовки пропозицій щодо адміністративно-територіального устрою на початку 2020 року оприлюднили результати роботи. Серед іншого вони визначили, що з 982 об’єднаних громад України успішними є 860. Інші навряд чи встигнуть це довести до місцевих виборів.
Неспроможні громади вирішили або підсилити сусідніми місцевими радами, які до цього часу не проявляли активності. Або приєднати до вже чинних ОТГ.
На Полтавщині аутсайдерами виявилися Рокитянська, Клепачівська, Покровобагачанська, Петрівська та Заворсклянська об’єднані громади. Їх зарахували до тих громад, існування яких не передбачене Перспективним планом формування територій громад у Полтавській області.
— Ми з особливою увагою ставилися до вже створених громад. Намагалися зберегти й навіть підсилити всі ОТГ, які свого часу мали бажання змінюватися, проявили ініціативу та скористалися перевагами реформи. Є випадки, коли громада після об’єднання не змогла стати на шлях розвитку і її перспективи по більшості показників невтішні. Лише тоді ми намагалися спільно з такими громадами, облдержадміністраціями, народними депутатами й експертами знайти іншу, більш спроможну конфігурацію об’єднання, — зазначив з цього приводу заступник міністра розвитку громад і територій В’ячеслав Негода.
Заворсклянська ОТГ не відповідала критеріям спроможності 2017 року й не змогла їх досягти 2020-го. У Полтавській ОДА та Мінрегіоні її приєднали до Терешківської.
Декларації про доходи держслужбовців і працівників органів місцевого самоврядування в Україні відкриті. Їх можна знайти в гуглі, просто забивши в нього ПІП тих осіб, які цікавлять.
Зарплата В’ячеслава Івановича Сологора — голови Заворсклянської громади — чомусь зростає в геометричній прогресії. Його громада створена 2017-го. Того року він заробив, згідно з декларацією, 142 тисячі гривень. 2018-го — уже 336 тис. грн, 2019-го — 418 тис. грн.
А ось керівниця зі справ виконкому, секретарка Заворсклянської сільради й права рука Сологора Анна Олександрівна Мосієнко. В Інтернеті є її декларація про доходи за 2019 рік. Тоді вона заробила 220 тис. грн.
Давайте порівняємо з зарплатами інших керівників об’єднаних громад Полтавського району. Так, голова Мачухівської Валерій Васильович Білокінь заробив 2019-го 376 тис. грн. Його колега з Щербанів — Ігор Степанович Процик — 336 тис. грн.
Непогані зарплати в неспроможній громаді порівняно зі спроможними, чи не так?
Щороку державні та громадські інституції публікують рейтинги об’єднаних громад. Там містяться показники, які порівнюють між собою. Відповідно, громади займають різні місця в рейтингах. Розглянемо свіжу «Оцінку фінансових показників бюджетів 872 ОТГ: рейтинг за I півріччя 2020 року».
У документі є дані по Заворсклянській і Терешківській ОТГ. Дуже показовим при цьому є рівень дотаційності. Ідеться про те, чи заробляє громада собі на життя, чи їй додає кошти держава. Терешківська ОТГ дотаційна на 2,2%, а Заворсклянська — аж на 30%!
Що з іншими громадами Полтавського району? Наприклад, Щербанівська ОТГ повністю забезпечує себе й навіть заробляє на 1,6% більше коштів, ніж їй необхідно.
Цікавим є і такий показник, як «видатки на утримання апарату управління на одного мешканця». У Терешківській ОТГ це 346,7 грн, у Зоворсклянській — 405,4 грн.
Враховуючи зарплати, рівень спроможності та рейтингові показники, чи не задорого обходиться керівництво Заворсклянської громади її жителям? Відповідь на це запитання отримаємо вже скоро, після виборів 25 жовтня. В’ячеслав Сологор балотується в голови тепер уже Терешківської ОТГ. Його господарювання оцінять виборці.
Анна МАНІВ