У Полтаві завершують будувати другий поверх на «одноповерховому» офісі біля Кадетського корпусу — влада місяць чекає приїзду інспектора ДАБІ
У Полтаві активно завершує зведення другого поверху офісу поряд з Кадетським корпусом, який мав бути одноповерховим. Наразі є відкрите кримінальне провадження та висновок Міністерства культури про незаконність. Однак влада та правоохоронці не перешкоджають забудовнику — уже місяць чекають приїзду інспектора ДАБІ з Києва.
Нагадаємо, про те, що на будівництві біля Кадетського корпусу почали зводити другий поверх стало відомо у червні. За проектом, там має бути одноповерховий офіс з паркінгом, але виконроб забудовника ПВКФ «Мальва» заявив, що має дозвіл на будівництво чотирьох поверхів.
За тиждень після цього поліція відкрила кримінальне провадження за ч. 1 ст. 275 ККУ (Порушення правил, що стосуються безпечного використання промислової продукції або безпечної експлуатації будівель і споруд). Наразі жодних документів в рамках цієї справи у реєстрі судових рішень не опубліковано.
Вже у липні народна депутатка Марина Бардіна повідомила: представник Мінкульту зафіксував, що поряд з історичною будівлею без дозволу будується уже другий поверх нової будівлі. Станом на 10 липня, за словами Бардіної, «найближчим часом» до Полтави має приїхати інспектор центрального органу ДАБІ, який зможе накласти стягнення на забудовника.
Річ у тім, що з 18 березня цього року ДАБІ та її територіальні органи не проводять державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд через реформування органу. Інспекція була ліквідована, а її функції лише частково передані іншим установам. Втім наразі київські інспектори уже мають відповідні повноваження — на відміну від полтавських. Саме тому у Полтаві і чекали візиту працівника центрального апарату ДАБІ, який би міг винести припис щодо порушень, виписати штраф і запустити процес зупинки будівництва.
Поки цього так і не відбулося. Марина Бардіна обіцяла пояснити, чому виникла затримка і на якому етапі процес зараз, однак отримати коментар у розумні строки нам не вдалося. Зараз будівництво продовжується і підрядник уже не здатен приховати зведення другого поверху. А от його працівники від камер ховаються і вважають, що зйомка будівлі недоречна.
За даними Департаменту ДАБІ у Полтавській області, ПВКФ «Мальва» отримала дозвіл на реконструкцію майстерні з добудовою під нежитлові громадські приміщення з підземним паркінгом 18 травня 2018 року. Тоді підрядником виступило ТОВ «Рудіко», а проектувальником — ТОВ «Промагропроект». Перша компанія встановлювала паркан навколо Кадетського корпусу під час підготовки до реконструкції, а друга виконує проект протиаварійних робіт на історичній будівлі.
Нагадаємо, що теруправління ДСА замовило проект протиаварійних робіт у Кадетському корпусі наприкінці лютого цього року. Вартість розробки від ТОВ «Промагропроект» оцінили на рівні 1,2 млн грн.
За рік генпідрядник змінився. Ним стало ТОВ «Євробудінвест плюс», яке восени 2019 року отримало 100 тис. грн за поставку бетонних блоків для паркану навколо Кадетського корпусу. До жовтня 2019 року фірмою керував Віктор Наливка, а до початку 2020-го володів Сергій Морозов. Наливка у 2015 році балотувався до міськради як член партії «Рідне місто». Свого часу він керував «Полтавським заводом залізобетонних виробів» і також володів замовником будівництва «Мальвою», але передав право Сергію Морозову.
Таким чином, усі, хто готує історичну будівлю Полтавського петровського кадетського корпусу до реставрації, задіяні й у будівництві багатоповерхівки притул до нього.
Полтавська ДАБІ у відповідь на запит Марини Бардіної вказала, що захистити Кадетський корпус як пам’ятку архітектури національного значення мають повноваження також органи охорони культурної спадщини Полтавської ОДА. Таким органом може бути Департамент культури і туризму. Але на сьогодні жодної реакції на забудову від нього або нового власника — Державної судової адміністрації — не було.
Дарина СИНИЦЬКА, «Полтавщина»