Олена Бабенко дослідила реалізацію молодіжної політики в тергромадах, які скоро увійдуть до складу Полтавської ОТГ. Експертка з молодіжної політики визначала проблематику молоді в сільській місцевості та запропонувала шляхи її вирішення.
У сучасних реаліях молодь стикається з абсолютно різними викликами незалежно від місця проживання: чи то місто, чи село. Цей рік став для всього світу не аби яким випробуванням. Ситуація з COVID-19 оголила всі критичні точки, які є у суспільстві. І якщо на вирішення питань пов’язаних з медичною галуззю, безробіттям чи транспортом влада звертає увагу і намагається знизити градус соціальної напруги, то роботою з молоддю, особливо сільською, зазвичай нехтують.
Експертка з молодіжної політики Олена Бабенко вирішила більш глибоко дослідити ситуацію із реалізацією молодіжної держполітики у сільській місцевості. Розуміючи, що нинішня адмінреформа знаходиться на стадії завершення, вона розпочала із сіл, які незабаром увійдуть до територіальної громади Полтави.
— Звичайно ж, що життя молоді в селі і місті дещо різниться. Глобалізація, міграція, можливість еміграції роблять світ відкритим, а в молоді з’являється бажання бути там, де до неї прислухаються та дають можливість саморозвитку. Та після особистого спілкування з керівниками сільських рад уже можу робити перші висновки щодо стану молодіжної політики на місцях, — поділилась Олена Бабенко.
Вона розповіла, що молодь як в більших, так і в менших селах однаково цікава та не байдужа. І якщо в деяких селах місцева влада активно підтримує та розвиває молодь, створюючи ряд умов. Таких як, розвинутий сільський будинок культури, з роботою різних секцій чи творчих колективів, до складу яких і входить сама молодь. У інших є, наприклад, футбольна команда та секція із занять йогою. А у декого, навіть, є штатна одиниця по роботі з молоддю, яка займається впровадженням та розвитком молодіжної політики на місці. То на противагу цьому є і такі села, з яких молодь вже майже вся переїхала до міста, а ті хто залишились, не мають місця для корисного проведення дозвілля.
— Вважаю, що владі на місцях варто схаменутися та вже сьогодні почати виходити на грунтовний діалог із молоддю. Для початку необхідно було б створити умови для змістовного дозвілля молоді. Та проводити невеликі, проте цікаві просвітницькі заходи. Такою формою роботи можна визначити тренінги, навіть на відкритому повітрі із дотриманням вимог дистанціювання. Для підлітків та дітей це можуть бути різні активності, такі як школи волонтерів чи невеликі благодійні акції або взагалі онлайн конкурси фоторобіт чи малюнків. Тим паче, що зі стрімким розвитком діджиталізації уже всі, незалежно від віку, давно на «ти» із соціальними мережами. Завдяки цьому молодь відчуватиме себе потрібною та не забутою, — розповіла експертка з молодіжної політики.
Проте також варто зосередитися і на стратегічному плануванні та визначенню подальшого вектору розвитку молодіжної політики на місцях. У селі необхідно створити майданчики для всебічного розвитку та проведення різноманітних молодіжних заходів. Ними могли б стати, популярні колись, бібліотеки. Наприклад, можна осучаснити приміщення, навіть силами самої молоді, і дати їй можливість безкоштовно користуватися інтернетом та збиратися разом з однодумцями, у дружньому середовищі. Така бібліотека стала б платформою нових ідей для розвитку громади та виховувала б ініціативних, не байдужих до долі своєї малої Батьківщини людей.
Звичайно, що із приєднанням сіл до міста у молоді з’явиться більше можливостей для саморозвитку та доступності до цілого ряду «міських благ», як то гуртків чи художніх або спортивних шкіл. Проте після реалізації реформи, в один момент, жителі села не почнуть одразу ж відчувати себе містянами. На цьому шляху у них ще буде чимало перешкод, які ми повинні долати разом і не соромитися про них говорити. Для прикладу це і локальна доступність, і проблеми із транспортним сполученням, а також ряд інших соціально-гострих питань.
— Відсутність належної комунікації, фахових знань або ж можливості консультуватися із провідними експертами із молодіжної політики здатні покласти край навіть найкращим та найперспективнішим починанням. Тому, зі свого боку, готова долучитися до розвитку молоді на місцях та надати консультації, а також провести ряд тренінгів та навчань для працівників молодіжної сфери та всіх кому не байдужа молодь. І лише спільними зусиллями можна створити гідні умови та урівняти у можливостях нинішню сільську та міську молодь. А це, в свою чергу, принесе гідні результати та сприятиме розвитку всіх територій і держави загалом, — підсумувала Олена Бабенко.
Володимир СЕРЕДА